Zahraniční státníci včetně prezidentů Spojených států, Francie či Německa dostali od britského ministerstva zahraničí přísné pokyny týkající se jejich cesty na pohřeb královny Alžběty II. Londýn politiky žádá, aby se do Británie vydali pokud možno komerčními lety a nikoli soukromými letouny. V britské metropoli je pak hostitelé k Westminsterskému opatství přepraví hromadně autobusy, soukromé limuzíny budou zakázané, napsal s odkazem na dokument pro zahraniční ambasády server Politico.
Instrukce, které mají zabránit zahlcení londýnských letišť a ulic v centru města, kde budou v den pohřbu zřejmě statisíce lidí, se mohou u některých státníků setkat s nepochopením, poznamenal deník The Guardian. Podle něj si lze stěží představit, že by například americký prezident Joe Biden, kolem něhož se vždy pohybuje obrovské množství členů ochranky a dalšího doprovodu, jel na pohřeb autobusem.
Politici dostali skrze diplomatická zastoupení svých zemí informaci, že pozvání na pohřeb platí pouze pro konkrétní osobu a její doprovod - tedy pro manželku či partnerku nebo manžela/partnera. "Vláda lituje, že vzhledem k omezenému počtu míst nebudou moci být na státní pohřeb a doprovodné události vpuštěni další členové rodiny konkrétního hosta nebo jeho doprovod," citoval z dokumentu list The Guardian. Do katedrály se vejde zhruba 2000 lidí.
Obrovský logistický úkol, tedy jak včas a bezpečně přepravit státníky do Westminsterské katedrály, podle všeho vláda vyřeší tak, že politiky převezou z nejmenovaného místa na západě Londýna na pohřeb autobusy. Politici tak nebudou smět jet osobními vozy.
V předvečer pohřbu, tedy v neděli 18. září, uspořádá král Karel III. pro pozvané hosty recepci v Buckinghamském paláci, napsal server Politico. Zahraniční státníci pak budou mít možnost poklonit se rakvi s královnou v budově parlamentu. Po pohřbu bude státníky hostit ministr zahraničí James Cleverly.
Rusko zatím nemá k dispozici nový návrh mírové dohody, která zřejmě doznala úprav během nedělního jednání americké a ukrajinské delegace ve švýcarské Ženevě. Informovala o tom ruská státní agentura TASS.
Policie odhalila organizovanou skupinu, jejíž členové jsou podezřelí z výroby a obchodu s drogami. Obviněno bylo celkem šest osob, některým z nich hrozí až dvanáctileté tresty odnětí svobody.
StarDance letos chyběla na televizních obrazovkách, ale historicky poprvé se taneční show vydala přímo za diváky do měst. Ze strany lidí, kteří se do arén a sálů nedostali, se ozvala kritika faktu, že se nic nevysílá. To ale není tak úplně pravda.
Americký prezident Donald Trump se v pondělí vyjádřil k progresu v diplomatických jednáních ohledně míru na Ukrajině. Trump naznačil, že se v pozadí může odehrávat "něco dobrého". Podrobnosti ale neprozradil. O pokroku nicméně mluvil už po nedělních rozhovorech ve Švýcarsku americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Jednou z hvězd nedělního předávání cen Český slavík byla Dara Rolins, která měla tu čest v přímém přenosu vystoupit. Na pódiu nebyla sama, ale u lidí chtěla jistě vyvolat jiné emoce, než naznačují komentáře na sociálních sítích.
Varování před ledovkou platilo pro část Česka od nedělního večera do pondělního dopoledne. Podle nejnovější výstrahy meteorologů bude stejné nebezpečí hrozit i přes noc na úterý. Ve středu se pak očekávají další sněhové srážky.
Freddie Mercury šel s pravdou ven už o den dříve, ale až 23. listopadu 1991 se lidé po celém světě dozvěděli, že trpí nevyléčitelnou nemocí. To už slavnému zpěvákovi zbývaly poslední hodiny života. Jak zněla jeho poslední slova?
V čele hnutí Stačilo, za které v říjnových sněmovních volbách neúspěšně kandidovali komunisté či někteří sociální demokraté, nastanou personální změny. Daniel Sterzik oznámil, že skončí jako předseda. Hnutí hodlá nadále podporovat jako bloger Vidlák.
Princezna Kate se sice do britské královské rodiny nenarodila, ale jako manželka budoucího krále stále častěji tahá za nitky. Jednou z jejích snah je pokus o usmíření mezi manželem a jeho mladším bratrem. Podle dostupných informací se snaží působit na prince Harryho, aby podnikl jisté kroky, které by zlepšení vztahů umožnily.
Zimní počasí způsobilo na začátku posledního listopadového týdne problémy v dopravě. Česko totiž zasypal sníh, pro některá místa navíc platí i výstraha před ledovkou. Komplikace nastaly v automobilové či železniční dopravě.
V Česku by i poslední listopadový víkend mohl přinést podobné počasí, jaké jsme pocítili v uplynulých dvou volných dnech. V noci má mrznout a ani přes den se teploty nemusí dostat nad nulu, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Horskou službou otřásla během končícího týdne jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 42 let zemřel záchranář Roman Fišnar. Podle kolegů podlehl komplikacím po vážném úrazu.