Zahraniční média se před českými volbami zaměřují na skandály Babiše

Zahraniční média si všímají dnes začínajících českých parlamentních voleb a často zmiňují Andreje Babiše jako favorita, jehož těsné vítězství očekávají. Zároveň dodávají, že je to navzdory jeho četným skandálům, sporům s Evropskou unií a nepříliš dobře zvládnuté pandemii covidu-19.

Noviny / tisk

Agentury AFP a AP také připomínají, že Babišovo jméno se objevilo v souvislosti s kauzou Pandora Papers, v níž minulý týden stovky novinářů z celého světa upozornily na zahraniční majetky politiků a podnikatelů vlastněné přes společnosti s anonymními majiteli. Televize Al-Džazíra se podrobně venuje povolební roli prezidenta Miloše Zemana.

"Miliardář se pokusí se svým hnutím ANO vyhrát volby podruhé v řadě, navzdory nevalnému zvládnutí pandemie a svým sporům s justicí," napsal francouzský list Le Figaro.

Francouzský deník Le Monde vyslal do Česka kvůli volbám zvláštního zpravodaje, které si všímá například dění v Čapím hnízdě. Novinář ekofarmu spojovanou s Babišem navštívil a ve svém textu konstatuje, že personál u vchodu neřeší protipandemická opatření, ale zato zdarma nabízí premiérovu knihu Sdílejte, než to zakážou! Deník Le Monde připomíná, že Evropská komise rozhodla, že Babiš má na dění ve svých firmách rozhodující podíl, ačkoliv je převedl do svěřeneckých fondů.

Le Monde popisuje Babiše jako "bývalého komunistu známého svou velkou proměnlivostí názorů" a jako příklad uvádí, že ačkoli v Evropském parlamentu je ve stejné proevropské frakci jako strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jindy se setkává se svým "přítelem" nacionalistickým maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

Francouzský ekonomický deník Les Échos si všímá, že hnutí ANO má sice velké šance vyhrát, v české politice je ale značně izolované. "Přestože je (Andrej Babiš) favoritem, jeho šance na vytvoření silné koalice jsou chabé vzhledem k protibabišovské frontě, která se vytvořila."

Koaličním potenciálem hnutí ANO se zabývá i francouzská redakce Rádia svobodná Evropa (RFE), podle níž ale může premiér spoléhat na podporu prezidenta Miloše Zemana. "Případnou koalici s extrémní pravicí by ale velmi negativně vnímali jeho spojenci v Evropském parlamentu, které už tak pořádně rozladilo jeho sbližování s Viktorem Orbánem" píše RFE.

"Nemocný prezident bude hlasovat z domova," informovala agentura AFP a Miloše Zemana popsala jako "politika známého svou blízkostí k Rusku a k Číně" a připomněla, že Zeman již dříve uvedl, že hodlá Babiše pověřit sestavením vlády v každém případě.

Prezidentově roli po volbách se věnuje i stanice Al-Džazíra, která uvedla, že "Miloš Zeman oznámil, že plánuje prezidentský převrat". Obě koalice Pirátů a Starostů a Spolu sice podle stanice mají šance na úspěch, ale ani vítězství jim kvůli prezidentově postoji nemusí zajistit post premiéra. Mocenský pakt mezi Babišem a Zemanem vznikl už před čtyřmi lety a trvá dodnes, píše Al-Džazíra. "Vychytralý politický veterán testoval hranice svého převážně ceremoniálního postu už od svého příchodu na Pražský hrad v roce 2013," dodává.

"Premiér Andrej Babiš, populistický miliardář, má slušnou šanci udržet si svou práci navzdory novému skandálu okolo svých finančních operací," shrnuje předpokládaný výsledek českých voleb americká agentura AP.

Americký deník The Washington Post si klade otázku, zda odhalení kauzy Pandora Papers může nějak ovlivnit výsledek českých voleb. Kauza podle listu "dodala novou energii opozičním stranám", ale protože průzkumy jsou těsně před volbami v Česku zakázané, případný dopad na rozhodování voličů se dozvíme až po jejich skončení. "Babiš se spoléhal na politickou základnu převážně venkovských a starších voličů a důchodců - obě skupiny v posledních letech výrazně těžily z programů veřejných výdajů a je nepravděpodobné, že by se obrátily proti němu," konstatuje list a připomíná, že Babišovu kariéru neukončily ani předchozí skandály spojené s jeho majetkem.

Série skandálů a rozhořčení vyvolané jednou z nejvyšších úmrtností na covid-19 podle agentury Bloomberg připravilo Babiše o většinu šancí na nalezení koaličních partnerů. Mainstreamové strany hnutí ANO zavrhly, což "otevírá možnost, že se Babiš spojí s krajně pravicovými nacionalisty nebo nereformovanými komunisty a udrží se u moci", poznamenává Bloomberg.

Na základě analýzy kampaně ANO a použitých sloganů novinář z britské stanice BBC píše, že "strategií ANO je nejspíš k smrti vyděsit starší a méně vzdělané voliče ANO a přimět je přijít k volbám". BBC také připomíná, že kampaň ANO je dobře promazaný marketingový stroj, do jehož koncepce se premiér osobně příliš nezapojuje.

Babiš je podle BBC ve volbách mezi dvěma mlýnskými kameny. Z jedné strany čelí tlaku tradiční pravice a koalice Pirátů a Starostů, na druhé straně mu ale protiimigrační hlasy odebírá krajně pravicová SPD Tomia Okamury.

Bruselský server Politico připomíná Babišovo prohlášení, že pokud volby nevyhraje a hnutí ANo by mělo skončit v opozici, odejde z politiky úplně.

Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší nárůst nakažených od března

20.10.2021 22:00 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo nejvyšší přírůstek laboratorně potvrzených nových případů…

Ženám hrozí v Británii další nebezpečí. Někdo jim dává do pití drogy

20.10.2021 21:58 Britská ministryně vnitra Priti Patelová požádala policii, aby jí urychleně podala informace k…

Centrem Damašku otřásla exploze, zničila armádní autobus a zabila 14 lidí

20.10.2021 21:50 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Maledivy se obávají zkázy, pokud země nenaplní klimatické závazky

20.10.2021 20:59 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Británii hrozí až 100.000 nakažených denně

20.10.2021 20:28 Aktualizováno V Británii by mohly přírůstky nakažených koronavirem brzy překročit hranici 100.000 potvrzených…

NATO má s Ruskem nejhorší vztahy od studené války, tvrdí Stoltenberg

20.10.2021 16:50 Rusové vyslaní do Severoatlantické aliance nebyli diplomaté, ale pracovníci zpravodajských služeb,…

Rusko hlásí další rekord v počtu zemřelých s covidem, bude týdenní volno

20.10.2021 15:31 Aktualizováno V Rusku bude kvůli šíření koronaviru a vysokému počtu úmrtí s covidem-19 týdenní pracovní volno.…

Kreml nevyloučil setkání Putina s Bidenem ještě v tomto roce

20.10.2021 13:38 Mluvčí Kremlu dnes nevyloučil, že by se prezidenti Ruska a Spojených států mohli znovu setkat ještě…

Peking před zimní olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:25 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Tálibán ocenil sebevražedné atentátníky, kteří zemřeli při útocích proti…

20.10.2021 11:58 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

Související:

Nejnovější

reklama