Zájem Čechů o očkování proti covidu je výrazně nižší než v předchozích měsících

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 8. února 2022 13:49
Sdílej:

Zájem Čechů o očkování proti covidu-19 je v únoru zatím výrazně nižší než v předchozích dvou kalendářních měsících. Za prvních sedm únorových dní zdravotníci aplikovali přibližně 138.000 dávek, v průměru kolem 19.700 za den. V lednu to bylo 50.500 dávek denně a v prosinci 62.600.

Vzhledem k už poměrně vysoké míře proočkovanosti, která činí téměř 65 procent z celkové populace ČR, klesá hlavně zájem o první dávku. Úbytek oproti předchozím období je ale patrný i u posilujících dávek, takzvaných boosterů. Vyplývá to z dat o vakcinaci na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku očkování koncem prosince 2020 aplikovali zdravotníci v Česku 17,195.514 dávek očkovací látky. Rekordní byl loňský červen s téměř třemi miliony dávek. Více než dva miliony dávek aplikovali zdravotníci ještě v květnu a červenci. V přepočtu bylo loni v červnu aplikováno skoro 97.600 dávek za den, o měsíc dříve přes 70.000 a v červenci 67.600 dávek denně.

V únoru zatím připadá na každý den v průměru 19.717 dávek očkování, což je nejméně od loňského října. Slabý zájem je zejména o první dávku vakcíny. Zdravotníci jich od začátku tohoto měsíce aplikovali jen něco málo přes 7000, tedy v průměru asi tisícovku za den. Ještě v lednu byl denní průměr u prvních dávek téměř 3200 a v prosinci přes 5000.

Celkový počet prvních dávek podaných od začátku února je dokonce zhruba o 3500 nižší, než počet znehodnocených dávek vakcíny, jak dnes na twitteru upozornil Vladimír Piskala z vědecké redakce České televize.

Ochabuje ale také zájem o třetí, posilující dávku očkování. Od začátku února jich bylo podáno 109.342, v průměru tedy 15.620 za den. Ještě v lednu byl přitom denní průměr 43.341 a v prosinci rekordních 49.200. Méně posilujících dávek za den než letos v únoru podali zdravotníci pouze loni v září a říjnu, kdy se boostery začaly do statistik poprvé významněji promítat.

Ne všechny dávky očkování proti covidu, které byly v Česku k dispozici, doputovaly až k zájemcům o vakcinaci. Od začátku očkování po Vánocích 2020 bylo v Česku znehodnoceno přes 494.000 dávek vakcíny. Rekordní bylo loňské září s 270.000 dávkami. Následuje letošní leden s více než 62.000 dávkami a loňský srpen se 49.000 zlikvidovanými dávkami.

 

Témata:
Stalo se
Počasí
Bouřkové mraky, ilustrační fotografie.

Počasí se mění jen pozvolna. V úterý hrozí další bouřky, mohou být velmi silné

Počasí se v týdnu na přelomu června a července mění jen pozvolna. Svědčí o tom aktuální výstraha, jejímž prostřednictvím meteorologové nadále varují před vysokými teplotami či nebezpečím požárů v části Česka. Hrozí také bouřky, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup se po dalším soudu s Hanychovou považuje za vítěze

Agáta Hanychová tentokrát na místě chyběla, přesto v pondělí pokračoval soud mezi ní a jejím bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. A byl to jednou právě známý podnikatel, který odcházel domů spokojenější. Co se tedy řešilo a jak to dopadlo? 

České celebrity
Lidé se ve Strašnicích rozloučili s Jiřím Krampolem. (8.8.2025)

Jiří Krampol a komplikované dědictví. Dorazily nové informace od notářky

Bude to v červenci již rok, co nás opustil legendární Jiří Krampol. Stihl tehdy ještě oslavit 87. narozeniny, ale o dva týdny později zemřel. Od toho okamžiku se řeší, kdo bude po slavném herci a baviči dědit. Jak to momentálně s dědictvím vypadá? 

Společnost
Petr Macinka

Klempíř a Macinka narazili ve Strážnici. Festival se rozhodl zareagovat

Pískot si vysloužili ministři Oto Klempíř a Petr Macinka (Motoristé), kteří v uplynulých dnech vystoupili na festivalu ve Strážnici. Pořadatelé akce se rozhodli na oba incidenty reagovat, přičemž se distancovali od politických projevů, které zazněly.