Zájem o letní dovolené je v Česku vyšší než v roce 2019

Zájem o letní dovolené v předprodeji je aktuálně vyšší než v roce 2019, řekli dnes ČTK oslovení prodejci. Do konce akcí v únoru si zájezd plánuje koupit asi 13 procent Čechů, loni jich však bylo 21 procent. Vyplývá to z průzkumu ERV Evropské pojišťovny.

dovolená

Podle něho si naopak téměř třetina respondentů koupi dovolené plánuje na poslední chvíli formou tzv. last minute nabídek, zhruba 21 procent Čechů si chce letní zájezd pořídit do konce dubna a dalších 39 procent se letos na dovolenou nechystá vůbec. Průzkum pro ERV Evropskou pojišťovnu uskutečnila loni v prosinci agentura NMS Market Research a zapojilo se do něj 1028 lidí.

Podle ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřiny Chaloupkové se průměrná sleva na zájezd v lednu pohybuje okolo 15 procent. K pobytům v předprodejích se kromě akčních cen pojí i další benefity, jako jsou například nízké zálohy, které se pohybují v rozmezí tisíce až 2000 Kč za osobu, uvedla Chaloupková. Cestovní kanceláře klientům standardně nabízejí také možnost dítěte zdarma či bezplatné parkování na letištích. Při koupi zájezdů v předprodejích se klienti vyhnou sankcím i v případě změny destinace nebo posunutí termínu, dodala Chaloupková. Ke třem čtvrtinám zájezdů ve formě first minute si klienti sjednávají pojištění storna, vyplývá dále z průzkumu ERV Evropské pojišťovny.

Zájem o dovolenou v předprodeji je během současné sezony třikrát vyšší než v době před koronavirovou pandemií, uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Rychle se podle něj vyprodávají hotely, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi. Rostoucí poptávku zaznamenala i cestovní kancelář Invia, rozhodla se proto navýšit kapacity do Řecka, Turecka a Egypta, řekla ČTK mluvčí CK Ilona Topolová. Proti roku 2019 je zájem o pobyty v předprodeji vyšší také v cestovní kanceláři Čedok, a to asi o pětinu. Ve formě first minute nabídek firma aktuálně prodává všechny letní zájezdy.

Dovolenou klienti podle prodejců směřují především do období školních prázdnin v červenci a srpnu. Zájem je ale také o termíny v dubnu a květnu, kdy se začíná létat na Djerbu či Rhodos, a o září a říjen s nabídkou cest do Egypta a Tuniska, řekla Topolová. Žádané jsou podle Bezděka hlavně klasické dovolenkové destinace, ke kterým patří Španělsko, Turecko nebo Spojené arabské emiráty. Letos je nově v oblibě také Madeira a Kapverdy, uvedla Topolová.

Zájezdy na poslední chvíli si podle ní kupují spíše mladší cestovatelé. "Vzhledem k tomu, že poptávka po cestování navázala na rekordní sezónu v roce 2022, očekáváme, že nabídky last minute budou letos omezené," řekla mluvčí Čedok Kateřina Pavlíková.

Témata: dovolená

Podpora uprchlíků z Ukrajiny se možná změní

07.02.2023 19:22 Podpory uprchlíků z Ukrajiny se možná změní. Zpřísnit by se měly od července podmínky pro nárok na…

K návrhu na očkování v lékárnách a u zubařů se politici zřejmě nevrátí

07.02.2023 15:25 Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v…

SPD je proti navyšování věku odchodu do důchodu

07.02.2023 13:37 Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na…

Soud potvrdil osvobození Janouška v kauze kolem společnosti Chambon

07.02.2023 13:27 Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost…

Jurečka po diskusi s odbory či zaměstnavateli věří v posun v Nexenu

07.02.2023 12:42 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes…

Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

07.02.2023 09:09 Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři…

Zeman potvrdil, že Rychetského nástupce už nejmenuje

06.02.2023 18:48 Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního…

Zemřel Lubomír Štrougal, komunistický premiér se dožil 98 let

06.02.2023 17:51 Aktualizováno Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to…

Lipavský se zaměří na ekonomickou diplomacii nebo aktualizaci systému Drozd

06.02.2023 16:53 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se letos chce v resortu zaměřit na ekonomickou diplomacii,…

Případů akutních respiračních infekcí v Česku za minulý týden neubylo

06.02.2023 14:50 Případů akutních respiračních infekcí v ČR bylo za minulý týden zhruba stejně jako o týden dříve.…

Související:

Nejnovější