Zájem o přeočkování proti covidu-19 je nižší než před rokem

Zájem o přeočkování proti covidu-19 je mírně nižší než před rokem, kdy se začínaly podávat první posilující dávky. Za poslední měsíc se letos nechalo očkovat téměř 300.000 osob, loni to bylo ve stejném období zhruba 347.000. Vyplývá to z dat o očkování.

Ilustrační foto

Před měsícem ministerstvo zdravotnictví (MZd) zahájilo informační kampaň, která má zájem o očkování podpořit. Mluvčí MZd Ondřej Jakob ČTK řekl, že proti září přibylo v říjnu očkovaných asi o 85.000 víc. Alespoň jednou se v ČR nechalo proti covidu-19 očkovat přes 65 procent populace. Přeočkována je asi třetina lidí, dvakrát necelých šest procent.

"Všichni bychom si přáli, aby se lidé očkovali ještě víc," uvedl Jakob. Ministerstvo je podle něj s dopadem kampaně zatím spokojeno. "Některé dny je očkováno až 20.000 lidí denně, v průměru až 13.000 a tendence je stále stoupající," řekl.

Zatímco v prvních dvou týdnech po zahájení kampaně byl zájem vyšší, v dalším týdnu klesl, což mohlo být zřejmě i vlivem podzimních prázdnin. V prvním listopadovém týdnu byl zájem téměř o třetinu nižší než v týdnu před prázdninami. "Kdyby kampaň nebyla, ta čísla budou nižší. Jsem o tom stoprocentně přesvědčen," dodal mluvčí.

Epidemiologická situace je v současnosti výrazně jiná než před rokem. Loni na začátku listopadu mělo Česko v některých dnech i 9500 pozitivně testovaných za jeden den a začínala dosud největší vlna epidemie, následovaná ještě větší vlnou vrcholící na přelomu ledna a února, kdy za jediný den přibylo pozitivních i přes 57.000. Virus ale nezpůsoboval, díky očkování a promoření obyvatel, tak vážná onemocnění a v nemocnicích bylo méně nakažených než v březnu, kdy jejich počet činil najednou přes 9500. Na začátku prosince potřebovalo pobyt v nemocnici kolem 6500 lidí s covidem-19.

Vláda v demisi loni v listopadu projednávala zavedení povinného očkování a platila některá protiepidemická opatření, kdy bez potvrzení o prodělání covidu-19, očkování nebo negativním testu nesměli lidé na hromadné akce, do restaurací, kadeřnictví a dalších služeb péče o tělo nebo ubytovacích služeb. Potvrzení museli kontrolovat jejich provozovatelé. V kampani na podporu očkování ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem (ANO) použilo drastické fotografie covidových pacientů z nemocnic.

V současné době je převažující variantou koronaviru omikron, který způsobuje jiné příznaky, chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti, a onemocnění u většiny lidí nemá tak závažný průběh. Virus je ale výrazně nakažlivější. Od konce června proto Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den byl kolem 4700 a v nemocnicích byly maximálně necelé 2000 covidových pacientů.

Testování ukazuje podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška v současné době jen část nakažených, většinou ty, kteří s příznaky dorazí k praktickému lékaři a koronavirem se nakazili poprvé. O velmi časté nákaze v populaci podle něj svědčí to, že je pozitivní zhruba každý třetí test zaevidovaný zdravotníky.

Odborníci doporučují zopakovat očkování před očekávanou zimní vlnou nákazy zejména seniorům nebo lidem s chronickými onemocněními, jako jsou cukrovka, srdeční nemoci nebo obezita. Výzvu k očkování druhou posilující dávkou vyslyšela podle dat ministerstva asi čtvrtina lidí nad 80 let, zhruba pětina sedmdesátníků a 15 procent lidí ve věku 65 až 69 let. U mladších šedesátníků je proočkovanost druhou dávkou pod deset procent, u ostatních věkových skupin pod pět procent.

V pražské ZOO se letos narodila již druhá gorila

12.04.2024 09:41 V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho…

Česká pomoc Ukrajině bude pokračovat, ujistil Pavel Zelenského

11.04.2024 18:08 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek osobně ujistil ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského o…

Sněmovna schválila novou definici znásilnění

10.04.2024 12:58 Poslanecká sněmovna ve středu schválila redefinici znásilnění v trestním zákoníku ze silou…

Vážná nehoda v Polici nad Metují si vyžádala zraněné. Auto srazilo chodce

09.04.2024 18:51 Vážná nehoda se v úterý odpoledne stala v Polici nad Metují na Náchodsku. Auto u místního…

Zemřel dlouholetý politik Jaroslav Bašta

08.04.2024 10:03 V noci na pondělí zemřel ve věku 75 let poslanec SPD a signatář Charty 77 Jaroslav Bašta. Zemřel po…

ANO by jasně vyhrálo volby. Lidovci zažívají propad preferencí

07.04.2024 16:08 Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, volila by ho téměř…

Čeští politici věří v pokračování dobrých vztahů se Slovenskem

07.04.2024 13:50 Česko doufá v pokračování dobrých sousedských vztahů se Slovenskem i po zvolení Petera Pellegriniho…

Do Česka má dorazit přes sto tisíc vakcín proti černému kašli

05.04.2024 16:15 Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již…

S černým kašlem už v Česku zemřeli tři lidé

04.04.2024 18:10 V Česku zemřel od začátku letošního roku již třetí pacient nakažený černým kašlem, vyplývá z…

Tragický případ z Bulovky: Podle nemocnice pochybili dva pracovníci

04.04.2024 15:49 Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické…

Související:

Nejnovější