Zájem o volební průkazy je někde vyšší než před pěti lety

Zájem o voličské průkazy pro prezidentské volby je zatím značný, na některých obecních úřadech už nyní větší než před pěti lety, kdy lidé hlavu státu vybírali naposledy. Většina zájemců si požádala o průkaz, který umožňuje hlasovat mimo domovskou obec, rovnou i pro případné druhé kolo prezidentských voleb. O průkazy pro výběr prezidenta je zájem z jednotlivých typů voleb tradičně nejvyšší. ČTK to dnes řekli mluvčí a další zástupci radnic.

Volební lístky, ilustrační fotografie.

První kolo volby hlavy státu se uskuteční v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna. Případné druhé kolo, pokud ani jeden z osmi kandidátů nezíská v prvním nadpoloviční počet hlasů, by se odehrálo o dva týdny později. O voličský průkaz si mohli lidé požádat písemně do pátečních 16:00 na Portálu občana nebo svém místně příslušném obecním, případně zastupitelském úřadu, osobně si pro průkaz mohou zájemci na obecní či zastupitelský úřad přijít do středy 11. ledna do 16:00. Průkaz vydaný na základě písemné žádosti lidem úřad zašle poštou, nebo si ho mohou vyzvednout osobně. Duplikát v případě ztráty nedostanou kvůli zamezení dvojímu hlasování.

Enormně vysoký zájem zaznamenalo město Děčín, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Luděk Stínil. Do dnešních 09:30 vydaly úřednice skoro 700 voličských průkazů a další lidé si pro ně chodí. V Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku bylo k dnešku vydáno 520 voličských průkazů. "Od minulého týdne se počet vydaných průkazů zvýšil o dvě stovky. Jde o rekordní počet vydaných voličských průkazů k prezidentské volbě," uvedla mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.

V Jablonci nad Nisou si pro průkaz přišlo pro první kolo skoro 400 lidí a pro druhé více než 300. "V roce 2018 bylo pro první kolo prezidentských voleb vydaných 277 průkazů, pro druhé kolo 471," uvedla mluvčí radnice Jana Fričová. V Chrudimi při minulých prezidentských volbách vydali před prvním kolem 550 voličských průkazů, letos je jich už 598, řekla ČTK vedoucí odboru správního Eva Doležalová. Velmi vysoký zájem hlásí také Litoměřice. "Pro průkaz už přišlo 600 voličů, což je výrazný nárůst oproti předchozím prezidentským volbám," řekla ČTK mluvčí radnice Eva Břeňová.

Z oslovených pražských městských částí vydala k dnešnímu dní nejvíc voličských průkazů Praha 10, a to 1880 pro první a 1683 pro druhé kolo voleb. Podobné množství, kolem 3500, vydala i radnice Prahy 6. "Před pěti lety, tedy v roce 2018, jsme pro prezidentské volby vydali celkem 5955 voličských průkazů," uvedl mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. V Praze 4 zatím úřad registruje asi 3000 žádostí a v Praze 3 jich je 2700. V Praze 2 o průkaz zažádalo 1795 lidí , v Praze 5 žádost podalo 1114 lidí, v Praze 7 jich evidují 1696 a v první městské části asi 1400.

Magistrát v Liberci vydal k dnešnímu ránu 1745 průkazů. "Vzhledem k tomu, že zájem o voličské průkazy je při volbě prezidenta vždy větší, byli jsme na zvýšený zájem připraveni a vyřizujeme žádosti obratem tak, aby bylo možné doručit voličské průkazy všem žadatelům včas," řekla mluvčí města Jana Kodymová. V České Lípě k dnešnímu ráno registrovali 385 žádostí. "Většina je na obě kola voleb, tedy jsme vydali 770 voličských průkazů," uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. Výrazný zájem je podle radnice také v Turnově.

Na opavský magistrát se zájemci o voličský průkaz mohli dostavit i o uplynulé sobotě, úřad tak chtěl vyjít lidem vstříc. Při minulých prezidentských volbách o dokument požádalo 1220 Opavanů, letos zatím 700 občanů, řekl ČTK mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný. Hlavní nápor podle něj úřad teprve očekává.

V Českých Budějovicích si volební průkazy zatím vyzvedla tisícovka voličů, před pěti lety jich bylo 1346, uvedla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

"Zatím bylo k 6. lednu vydáno celkem 1786 voličských průkazů. Obecně lze říct, že u prezidentských voleb je o voličské průkazy největší zájem," řekla ČTK mluvčí královéhradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková. V Náchodě je podle radnice zájem o voličské průkazy srovnatelný s minulými prezidentskými volbami.

Středočeské radnice do dnešního dne vydaly stovky voličských průkazů. V Kladně jich doposud bylo pro obě kola zhruba 700, řekla ČTK Karolina Hummelová z magistrátu. "Prozatím je zájem velký, pro obě kola prezidentských voleb jsme dosud vydali 261 voličských průkazů," řekla ČTK Jaroslava Mejzrová z nymburské radnice. Kolínská radnice zatím vydala pro obě kola voleb přes 470 volebních průkazů, mladoboleslavský magistrát 472.

Ve Zlíně bylo dosud podáno 1073 žádostí o voličské průkazy, naprostá většina pro obě kola voleb. "Pro každé kolo je samostatný voličský průkaz, takže zatím vydáno asi 2100 voličských průkazů," uvedl mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.

Ve dvacetitisícovém Žďáru nad Sázavou požádalo o voličský průkaz okolo 300 lidí. Podle radnice to je o něco méně než pro prezidentskou volbu před pěti lety. V Jihlavě si dokument převzalo zatím 950 občanů. "Celkový počet voličských průkazů zatím nelze odhadnout. V minulých volbách prezidenta republiky bylo vydáno 1528 voličských průkazů," uvedl na dotaz ČTK mluvčí radnice Radovan Daněk. Městský úřad v Třebíči vydal k dnešku 503 voličských průkazů, při předchozí prezidentské volbě to bylo ke stejnému dni 456, zájem o volby je tentokrát podle mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisové mírně vyšší.

Poměrně velký zájem o voličské průkazy eviduje olomoucký magistrát. Podle vedoucí oddělení evidence obyvatel Hany Kovácsové zažívají nápor úředníci až nyní, lidé nechávají toto rozhodnutí zřejmě až na poslední chvíli. "Jen dnes po otevření jsme zde měli zhruba za první hodinu 28 lidí s žádostí o voličský průkaz. Momentálně máme 2059 žádostí pro obě kola prezidentských voleb. Minule jich bylo zhruba 3000," řekla dnes ČTK. Velký zájem evidují také v dalších městech Olomouckého kraje. "Ten zájem je enormní, nevím, co dělat dřív, narůstá to až v posledních dnech. Lidé žádosti posílají písemně, do toho chodí osobně, které musím odbavit na místě," řekla dnes ČTK Jaroslava Zatloukalová ze šumperské radnice.

V Plzni je mezi stovkami žadatelů jen několik lidí, kteří si požádali o průkaz jen na jedno z kol voleb, většinou si lidé vyřizují průkazy pro obě dvě. V nejlidnatějším prvním městském obvodu Lochotín vydali zatím úředníci do dnešního rána 478 průkazů pro první kolo a 450 průkazů na druhé kolo, uvedla mluvčí obvodu Miroslava Vejvodová. V Klatovech podle pracovnice radnice vydali 536 průkazů. I tam drtivá většina žadatelů chtěla průkazy pro obě dvě kola. "Při minulých volbách to bylo kolem 800 vydaných průkazů, teď to bude určitě víc. Lidé to nechávají hodně na poslední chvíli," řekla.

Premiér a šéfové Parlamentu se poprvé společně sešli s Pavlem

01.02.2023 19:38 Stylově v senátním Prezidentském salonku se dnes večer sešli premiér Petr Fiala a předsedové…

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Související:

Nejnovější