Zákaz svátečního prodeje se netýká výdejen e-shopů, rozhodl NSS

Zákaz prodeje o státních svátcích nedopadá na výdejny e-shopů, včetně těch velkých. Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasační stížnosti společnosti Alza.cz a postavil se tak proti právnímu názoru České obchodní inspekce (ČOI). Na rozhodnutí NSS dnes upozornil server SeznamZprávy.

Nejvyšší správní soud

NSS se obdobným sporem mezi Alzou.cz a ČOI zabýval i loni, kdy se také přiklonil na stranu e-shopu. NSS poukázal na rozdíly mezi prodejem zboží přes e-shop a jeho výběrem a koupí v kamenné prodejně.

Inspektor ČOI ve sváteční den 26. prosince 2018 projevil v provozovně e-shopu v pražských Holešovicích zájem o koupi počítačové myši. Učinil tak v době, kdy mají být ze zákona obchody s prodejní plochou nad 200 metrů zavřené. Obsluha provozovny inspektorovi sdělila, že prodej nelze uskutečnit z důvodu státního svátku, šlo ale podle obsluhy na místě uskutečnit internetovou objednávku a na základě ní zboží vydat. Inspektor tak učinil a obsluha mu po zaplacení myš vydala. Za to ČOI e-shopu uložila půlmilionovou pokutu, proti které e-shop podal žalobu k pražskému městskému soudu. Městský soud pokutu potvrdil, firma proti rozsudku podala kasační stížnost k NSS. Správní soud rozsudek městského soudu zrušil, stejně tak i rozhodnutí ČOI, které věc vrátil k dalšímu řízení. ČOI také musí Alze.cz uhradit náklady řízení, jde asi o 25.000 korun.

"Nejvyšší správní soud se v projednávané věci ztotožnil s tvrzeními stěžovatelky, že u zboží zakoupeného zákazníkem prostřednictvím internetového obchodu jeho pouhé vydání v provozovně, i včetně uskutečnění případné platby za zboží v provozovně, nelze považovat za prodej v maloobchodě či v provozovně," konstatoval NSS.

Obdobným sporem se NSS zabýval před rokem. Konkrétně řešil spor o pokutu 100.000 korun, kterou inspekce vyměřila Alze v návaznosti na kontrolní nákup v plzeňské provozovně 28. září 2017. Inspektor tam také přišel pro počítačovou myš. Zaměstnanec mu také řekl, že přímý prodej kvůli státnímu svátku - Dni české státnosti - není možný, ale doporučil mu zboží objednat přímo z počítače v prodejně, zaplatit na terminálu a převzít, což inspektor udělal.

Podle stanoviska ČOI není podstatné, zda firma provozuje maloobchodní činnost prostřednictvím kamenných provozoven nebo internetových obchodů, a zákaz otevírání provozoven s plochou nad 200 metrů by se tak měl vztahovat na jakoukoliv fázi prodeje, včetně převzetí zboží kupujícím. Alza proti rozhodnutí tehdy podala žalobu ke Krajskému soudu v Plzni. Tvrdila, že je klasickým internetovým obchodem, na jehož výdejny se omezení nevztahuje. Plzeňský soud rozhodnutí inspekce potvrdil. NSS ale verdikt plzeňského soudu zrušil a případ vrátil ústřednímu inspektorátu ČOI.

Summit lídrů Evropské unie může zpozdit část letů na pražském letišti

03.10.2022 21:38 Summit lídrů Evropské unie, který se uskuteční v Praze 6. a 7. října, může zpozdit část letů na…

Zeman se na summitu EU setká s Vučičem a Orbánem

03.10.2022 19:46 Prezident Miloš Zeman se během neformálního summitu EU setká se srbským prezidentem Aleksandarem…

Lipavský kvůli anexi ukrajinských území předvolal na MZV ruského…

03.10.2022 19:31 Aktualizováno Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předvolal na úřad ruského velvyslance v Česku Alexandra…

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková kvůli zdravotním důvodům…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů…

Dálnici D8 ve směru na Německo dnes uzavřela nehoda tří aut

03.10.2022 18:30 Dálnice D8, kterou ve směru z Řehlovic na Ústecku na Německo dnes odpoledne uzavřela hromadná…

EU tento měsíc pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

03.10.2022 17:29 Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur …

Sněžku zasáhl orkán, oba úseky lanovky byly mimo provoz

03.10.2022 16:20 Sněžku dnes zasáhl vítr o rychlosti orkánu. V nárazech vítr na Sněžce dnes dopoledne dosáhl…

Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s testem na covid bez žádanky zdarma

03.10.2022 15:57 Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Náměstek…

Spotřeba plynu v Česku podle Síkely meziročně klesla o 18 procent

03.10.2022 15:46 Aktualizováno Spotřeba plynu v České republice za prvních osm měsíců meziročně klesla o 18 procent. I bez ruského…

Policisté na hranicích od nedělního rána odhalili 91 migrantů

03.10.2022 15:15 Aktualizováno Od nedělního rána policisté při kontrolách na hranicích se Slovenskem odhalili 91 migrantů a…

Související:

Nejnovější