Zákon o bezpečnostních službách v ČR chybí, tvrdí expert. Návrh MV nemá za vyvážený

Zákon o bezpečnostní činnosti podle experta v oboru Oldřicha Rutara v České republice chybí. Návrh, který ministerstvo vnitra (MV) předložilo do připomínkového řízení ale podle něj není vyvážený, podnikatelům v oboru by přinesl velkou administrativní zátěž.

Ministerstvo vnitra

Nastavení je přísné a vedlo by k výraznému zvýšení cen za bezpečnostní služby, což by pro zákazníky nebylo únosné. Rutar, který je ředitelem pro strategické záležitosti ve společnosti M2C nabízející služby ostrahy a správy, a viceprezidentem české pobočky sdružení bezpečnostních profesionálů ASIS, to řekl ČTK.

Činnost bezpečnostních služeb v ČR nyní upravuje živnostenský zákon, právní úprava je ale podle resortu vnitra nedostatečná. Navíc přesné legislativní vymezení fungování bezpečnostních agentur, podobně jako ve většině zemí Evropské unie, si vláda dala za cíl ve svém programovém prohlášení. Rutar uvedl, že takovou normu v Evropě nemá kromě ČR už jen Německo a Rakousko. Návrh zákona MV podle vládních materiálů v minulosti opakovaně předkládalo ke schválení, a to už od konce roku 2012.

Současný návrh počítá mimo jiné se zavedením licencí pro bezpečnostní činnost a prováděním prověrek českých a zahraničních soukromých bezpečnostních služeb. V souvislosti s přijetím nové legislativy by měl počet firem z oboru klesnout ze současných zhruba 15.000 o deset procent, uvedlo MV v důvodové zprávě.

Snížení počtu podnikatelů v bezpečnostní činnosti považuje Rutar za přínos. Současný počet podle něj vytváří extrémně konkurenční prostředí. "Mnoho zadavatelů tendruje pouze na cenu - poskytovatelé jsou tak ekonomicky závislí na objemu, tedy kvantita je důležitější než kvalita," uvedl.

Ministerský návrh je podle Rutara velmi jednostranný. Držitelům licence a jejich zaměstnancům zadává proti současnému stavu neúměrné množství povinností, ale téměř žádné pravomoci, míní.

"Velmi podobné je to s právní ochranou samotných pracovníků vykonávajících bezpečnostní činnost. V mnoha případech jsou takoví pracovníci v první linii –⁠ jsou na místě téměř okamžitě, kdy nastane katastrofa, mimořádná událost či teroristický útok," řekl dále. V tomto směru je podle něj návrh nedostačující. Poskytovatel bezpečnostních služeb bude ve svých pravomocích nadále vázán hlavně trestním a občanským zákoníkem. Nový zákon mu pouze doplní administrativní zátěž, upozornil.

Požadovaná prověrka zaměstnanců bezpečnostních služeb povede podle Rutara k navýšení nákladů na pracovníky a tedy i zvýšení cen pro koncového odběratele. Zákaznici budou tak chtít snížit počet bezpečnostních pracovníků u dané budovy, ale už v současné době jich je mnoho na nezbytně nutném minimu, které je dáno například požárními předpisy.

Problém Rutar vidí také v tom, že navrhovaná norma podle něj dává neomezenou, nepřiměřenou a především nekontrolovatelnou pravomoc tajným službám. "Právě tato skutečnost nás může zavést do dob dávno minulých," dodal.

Ministerstvo prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do parku České…

12.08.2022 16:18 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl podle Vondráška v pořádku, policie…

12.08.2022 15:19 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Expremiér Babiš dělá Česku ostudu v zahraničí, tvrdí politici

12.08.2022 14:40 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

12.08.2022 11:34 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Piloti při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku shodili čtyři miliony litrů…

12.08.2022 10:58 Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony…

Volby by vyhrálo hnutí ANO, oproti červnu posílilo. Druhá ODS klesá

12.08.2022 08:37 Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a…

Hasiči zničili několik dalších ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku

12.08.2022 08:18 Hasiči, kteří likvidují požár v národním parku České Švýcarsko zničili několik dalších ohnisek,…

Covid v Česku druhým týden v řadě zpomaluje

12.08.2022 08:14 Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sedm dní 12…

ČUCR kritizuje návrh vyhlášky MPO o pravidlech pro vytápění

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Související:

Nejnovější