Senát souhlasil, aby ČR poskytla kosmické agentuře EU prostory k rozšíření

Česko by mělo evropské kosmické agentuře (EUSPA), která sídlí v Praze, poskytnout vhodné prostory pro její rozšíření. Zajistit by jí mělo výhodnější nájem. Vyplývá to z dodatku k hostitelské dohodě, s jehož ratifikací souhlasil dnes Senát. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) jsou větší prostory nutné kvůli rozvíjení a posilování přínosných projektů.

Senát ČR

"Evropská agentura pro kosmický program je fakticky jedinou evropskou agenturou, která sídlí v ČR. Důležitou pozitivní zprávou je, že její aktivity se výrazně rozvíjejí a rozvíjet se budou," řekl senátorům Kupka.

EUSPA, do loňska agentura pro navigační systém GSA, sdružuje mimo jiné řízení provozu kosmických programů EU včetně dosavadních satelitních a navigačních projektů jako Galileo, EGNOS nebo Copernicus. Kupka zmínil vývoj satelitního datového spojení, projekty k pozorování změn na planetě, vládní družicovou komunikaci či navigační údaje v automobilech. "S ohledem na to, jak se významně rozvíjejí aktivity a pole působnosti, bude nezbytné i personální rozšíření až o 200 lidí na celkových 570 v roce 2026. Aby bylo možné toto zajistit, je nezbytně nutné nabídnout nové sídlo..., aby nikoho nenapadlo, že by agentura mohla třeba sídlit jinde než v Praze," uvedl Kupka.

Ministr řekl, že jednou z podmínek naplnění je i schválení dodatku k hostitelské smlouvě. Podle dodatku vláda poskytne agentuře vhodné prostory. Podmínky upraví smlouvy podle českého práva. Kabinet má zajistit, aby instituce platila nejvýš čtvrtinu komerčního nájemného.

Agentura EUSPA má ředitelství v Česku deset let. Sídlí v pražských Holešovicích. Budova v Janovského ulici pro nynějších 350 lidí už nestačí. Pražský magistrát s ministerstvem financí podepsal minulý týden smlouvu o smlouvě budoucí. Pro agenturu by měl připravit prostory v zatím nedokončeném centru Nová Palmovka. Náklady na dostavbu, jejíž zajištění bude mít na starosti městská organizace Pražská developerská společnost (PDS), můžou podle odhadů dosáhnout až miliardy korun a investorem bude Praha. Letos by se mělo vyhlásit výběrové řízení na projektanta a dodavatele první etapy dostavby, která by mohla začít příští rok. Dokončená by mohla být v roce 2025.

Podle zástupců Prahy je rozšiřování agentury přínosné pro metropoli i český průmysl. Podle vyhodnocení vývoj projektů a zaměstnání expertů přináší asi tři miliardy, uvedl před nedávnem náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Očekává se, že do deseti let by v EUSPA mohlo pracovat až tisíc lidí.

Česko chce za svého předsednictví EU klást větší důraz i na kosmické aktivity. Cílem má být výstavba kosmické infrastruktury mnoha set družic pro autonomní spojení pro uživatele z EU. Systém má poskytovat služby jak pro vládní účely, tak širokopásmové datové připojení k internetu.

Ministerstvo prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do parku České…

12.08.2022 16:18 Ministerstvo životního prostředí prodloužilo do 31. srpna omezení vstupu do národního parku České…

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku

12.08.2022 15:37 Aktualizováno Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku dnes v 15:00 předali…

Zásah proti ženě na mítinku ANO byl podle Vondráška v pořádku, policie…

12.08.2022 15:19 Použití donucovacích prostředků v Českém Krumlově proti ženě, která na mítinku hnutí ANO minulý…

Expremiér Babiš dělá Česku ostudu v zahraničí, tvrdí politici

12.08.2022 14:40 Předběžné vyšetřování bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ve Francii pro…

Silný vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku

12.08.2022 11:34 Horní úsek kabinové lanové dráhy na Sněžku dnes zastavil silný vítr. Lanovka může být v provozu do…

Piloti při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku shodili čtyři miliony litrů…

12.08.2022 10:58 Piloti armádních vrtulníků při zásahu u požáru v Českém Švýcarsku zalili oheň téměř čtyřmi miliony…

Volby by vyhrálo hnutí ANO, oproti červnu posílilo. Druhá ODS klesá

12.08.2022 08:37 Sněmovní volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Oproti červnu posílilo o jeden procentní bod a…

Hasiči zničili několik dalších ohnisek v okolí Pravčické brány a Bouřňáku

12.08.2022 08:18 Hasiči, kteří likvidují požár v národním parku České Švýcarsko zničili několik dalších ohnisek,…

Covid v Česku druhým týden v řadě zpomaluje

12.08.2022 08:14 Letní vlna covidu v Česku druhým týden v řadě zpomaluje. Testy potvrdily za posledních sedm dní 12…

ČUCR kritizuje návrh vyhlášky MPO o pravidlech pro vytápění

11.08.2022 21:58 Aktualizováno Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) kritizuje návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) o…

Související:

Nejnovější