Zaměstnavatelé od začátku plošného testování nahlásili už více než 100.000 pozitivních testů na koronavirus. Téměř 60 procent pozitivních absolvovalo i nepovinný PCR test, který nákazu potvrdil v 84 procentech případů.
ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Povinné testování začalo v pondělí 17. ledna a ukončeno bude v pátek 18. února. Stejný den skončí i preventivní testy ve školách.
Zaměstnanci se testují dvakrát týdně, nejčastěji v pondělí a ve čtvrtek. Do dnešního rána zaměstnavatelé nahlásili 103.092 pozitivních výsledků. Zatím nejvyšší byl počet pozitivních výsledků v pondělí 31. ledna, kdy firmy nahlásily 19.769 případů. Počty pozitivních každý týden rostou, pondělní počet je jen o necelých 5000 nižší než za celý první týden testování a téměř polovina počtů za druhý týden.
S časem od nahlášeného testu roste také podíl lidí, kteří absolvovali potvrzující PCR test. Není povinný, ale v případě jeho negativity je možné dříve opustit karanténu, která jinak trvá pět dní. Z lidí, kteří byli pozitivně testováni první den testování 17. ledna, nakonec PCR test absolvovalo více než 68 procent. Novějších pozitivních samotestů je potvrzeno méně, což zřejmě souvisí s kapacitou testování.
Spolu se začátkem testování stoupl podle dat ministerstva zdravotnictví také počet antigenních testů, které provádějí zdravotníci, pro které se rozhodla část firem. Každé pondělí je jich zhruba 50.000 až 60.000, za poslední týden jich pak bylo celkem přes 178.000. Jejich výsledky se na rozdíl od samotestů objevují i v denních statistikách nakažených.
Kolik lidí se každý týden ve firmách testuje, není jasné, protože zaměstnavatelé hlásí jen pozitivní výsledky. Podle odhadů se povinnost vztahuje asi na čtyři miliony lidí, zaměstnance v soukromé i veřejné sféře a živnostníky. Po skončení testování budou mít data o počtech testů zdravotní pojišťovny, u kterých mohou zaměstnavatelé žádat každý měsíc o proplacení testů. Dostanou maximálně 60 korun na jednoho pracovníka a provedený test.
Do vrcholící předvolební vřavy se chystá vstoupit i Ústavní soud. Podle předsedy Josefa Baxy se bude zabývat dvěma stížnostmi na skryté koalice, které se týkají kandidátek hnutí SPD a Stačilo. Obě uskupení mají podle průzkumů šanci se dostat do Poslanecké sněmovny.
Modelka Krystyna Pyszková, která se po Taťáně Kuchařové stala další českou Miss World, se pochlubila radostnou novinkou. Na svět přivedla krásnou a zdravou dceru. Jednu informaci přitom musela zdůraznit. Šlo o to, kde se miminko narodilo.
Přání Laury Dahlmeierové, která na konci července přišla o život v Himálajích, se nakonec vyplní. Záchranný tým se sice v uplynulých dnech vydal do hor, ale dospěl k závěru, že tělo někdejší skvělé německé biatlonistky není možné vyzvednout.
I do Česka v úterý doputovala velmi smutná zpráva z Hollywoodu. Ve věku 89 let zemřel slavný americký herec Robert Redford. Letos to bylo rovných dvacet let od jeho návštěvy filmového festivalu v Karlových Varech. Tehdy se na herce těšil i moderátor Marek Eben.
Královéhradečtí krajští kriminalisté uzavřeli vyšetřování případu dvojnásobné vraždy z letošního února v prodejně v Hradci Králové. Mladistvému obviněnému hrozí maximální možný trest, tedy deset let odnětí svobody.
Žalobci z Litvy ve středu oznámili, že narušili ruský plán na zneužití poštovních balíků k bombovým útokům napříč Evropou. Zadrženo bylo několik podezřelých s vazbami na ruské tajné služby, uvedla litevská policie podle webu DW.
Špatné zprávy o stavu Leška Semelky přišly již v srpnu. Nyní se objevily nové informace, které rovněž nejsou dobré. Hudebníkova manželka a maminka tragicky zesnulé zpěvačky Heleny Zeťové odhalila, že Semelka musel být hospitalizován.
Zatímco o víkendu by podle ČHMÚ.cz mohly teploty dosahovat až těsně pod hranici 30 stupňů, příští týden se začne ochlazovat. Dorazí navíc deště a místy i bouřky.
Po oznámení, že ve věku 89 let zemřel herec Robert Redford, mu v Londýně vzdal hold jeho kolega Leonardo DiCaprio. Stalo se tak na premiéře snímku Jedna bitva za druhou, kde DiCaprio popsal Redforda jako legendu a svou velkou inspiraci.
Zástupce Céline Dion rázně popřel zprávy o zpěvaččině zdraví a potvrdil, že se v žádném případě neměla letošního ročníku písňové soutěže Eurovize zúčastnit. Tým zpěvačky uvedl na pravou míru nedávná tvrzení, která se objevila v médiích. Tvrdilo se, že jednapadesátiletá kanadská interpretka, která soutěž vyhrála v roce 1988 se skladbou „Ne Partez Pas Sans Moi“, měla vystoupit na letošním ročníku Eurovize ve švýcarské Basileji.
Podle aktuálního oznámení se princ Harry a Meghan Markle objeví v novém speciálním pořadu americké stanice ABC News, který je věnován 70. výročí Disneylandu. Speciál nazvaný „Nejšťastnější příběh na Zemi: 70 let Disneylandu“ nabídne pohled do historie slavného parku a zároveň i exkluzivní zprávu od vévody a vévodkyně ze Sussexu, která se v upoutávce objevila po boku hollywoodských hvězd.
Na předávání cen WellChild Awards se sešla řada známých osobností, včetně zpěváka Petera Andreho s jeho manželkou Emily MacDonagh. Právě zde měli jedinečnou příležitost osobně se setkat s patronem této charitativní organizace, princem Harrym. Peter Andre později prozradil, o čem si s princem povídali, a podělil se o své dojmy ze slavnostního večera.