Zelenskyj: Zasluhujeme si být členem EU. NATO varoval, že Rusko zacílí na východní členy

Ukrajina bojuje za bezpečnost celé Evropy a měla by se stát plnohodnotným členem Evropské unie. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu ke švédském parlamentu, který pronesl prostřednictvím videospojení.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

"Nebojujeme jen za ukrajinský lid, ale za bezpečnost Evropy, a ukázali jsme, že si zasluhujeme být plnohodnotným členem EU," řekl Zelenskyj. "Je načase pokročit s tímto rozhodnutím a já jsem přesvědčen, že nás budete i v této otázce podporovat," dodal.

Prezident Ukrajiny, který dnes vystoupí s projevem také k představitelům Severoatlantické aliance a EU, rovněž vyzval k rozšíření sankcí vůči Rusku v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu. Švédsko požádal, aby pomohlo s obnovou jeho země, až válka skončí.

"Přál bych si, aby se švédské firmy, švédští architekti, švédský stát a švédský lid (do tohoto úsilí) také zapojili. Obnovíme zemi v zájmu našeho lidu... a v zájmu Evropy," řekl.

Zelenskyj varoval NATO, že Rusko zacílí na východní členy aliance

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes ve videoprojevu na summitu NATO varoval, že Rusko má v plánu jít dál, zacílí podle něho na východní státy aliance. Zelenskyj řekl, že jeho země, která měsíc čelí ruské agresi, potřebuje intenzivnější vojenskou pomoc ze Západu.

Rusko "chce jít dál - proti východním zemím NATO, s jistotou proti baltským zemím, proti Polsku", varoval ukrajinský prezident v předem natočeném projevu. Prezidentům a premiérům třiceti zemí aliance řekl, že Ukrajina potřebuje bojové letouny, tanky, lepší protivzdušnou obranu a zbraně na obranu proti lodím.

"Ukrajinská armáda měsíc klade odpor v nerovných podmínkách. A já už měsíc opakuji totéž. Aby dokázala zachránit lidi a města, potřebuje vojenskou pomoc bez jakýchkoli omezení," prohlásil Zelenskyj s tím, že ruská strana svůj arzenál využívá bez omezení. Vzkázal alianci, že pokud Ukrajině poskytne všechny potřebné zbraně, dokáže zabránit smrti Ukrajinců při ruských útocích, při ruské okupaci.

Lídři NATO na dnešním mimořádném summitu projednávají další postup vůči ruské invazi na Ukrajině. Před začátkem jednání dal šéf bloku Jens Stoltenberg najevo, že aliance bude Ukrajinu nadále vojensky podporovat, přímo do konfliktu se ale kvůli hrozbě jeho rozšíření do dalších zemí nezapojí.

Zelenskyj požádal Bidena, aby vynechal ze sankcí Abramoviče

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávném telefonátu údajně poradil americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby USA nezaváděly sankce proti rusko-izraelskému miliardáři Romanu Abramovičovi. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) to uvedli nejmenovaní lidé obeznámení se situací.

Majitel anglického fotbalového klubu Chelsea, který je na sankčním seznamu Británie i Evropské unie, by totiž podle nich mohl být prostředníkem mezi Ukrajinou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem a přispět k vyjednání míru.

Americké ministerstvo financí dříve tento měsíc podle informací deníku vypracovalo proti Abramovičovi seznam sankcí. Když ale měly být oznámeny, bezpečnostní rada Bílého domu údajně ministerstvo vyzvala, aby krok pozdrželo.

Několik úspěšných ruských podnikatelů se sice vyslovilo proti ruské invazi na Ukrajinu, Abramovič je ale jediný oligarcha, který veřejně prohlásil, že se snaží přimět Moskvu k nalezení mírového řešení konfliktu. Několik dní po zahájení ruské invaze Abramovičova mluvčí sdělila, že podnikatel nabídl ukrajinské vládě pomoc s "dosažením mírového řešení".

Abramovič je bývalý ropný magnát a po více než dvě desetiletí udržuje těsné vazby s Kremlem, míní Británie a Evropská unie. Kromě klubu Chelsea vlastní také několik megajacht nebo luxusních rezidencí v Británii i USA.

Jedním z ukrajinských představitelů, kteří se obrátili na Abramoviče, je údajně filmový producent Oleksandr Rodňanskyj, otec Zelenského poradce. Rodňanskyj je mimo to zakladatel televizní stanice, která vysílala pořady se Zelenským v době, kdy působil jako herec. Abramovič podle zdroje WSJ Rodňanského zná, protože financoval některé jeho umělecké projekty v Rusku. Není však jasné, co přesně Abramovič udělal pro zprostředkování rozhovorů mezi znepřátelenými stranami, či zda se mu povedlo hovořit o válce přímo s Putinem.

Mnozí ukrajinští i západní představitelé jsou skeptičtí k tomu, jak hluboce je Abramovič do mírových rozhovorů zahrnut. Nejmenovaní američtí představitelé, které deník WSJ oslovil, zdůraznili, že podle jejich mínění Abramovič není ve vyjednávaní mezi ukrajinskou a ruskou vládou příliš nápomocný, což podle nich potvrzuje i hodnocení rozvědek.

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…

07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Maďarsko měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Stockholm ho…

06.12.2023 18:08 Maďarský parlament dlouhé měsíce odkládá ratifikaci vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.…

Sasko chce delší kontroly na hranicích s Českou republikou

06.12.2023 15:38 Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců,…

V EU panuje velké riziko teroristických útoků do Vánoc, tvrdí eurokomisařka

06.12.2023 09:47 Před Vánoci existuje v EU "obrovské riziko" teroristických útoků, varovala evropská komisařka pro…

Související:

Nejnovější