Únava a vyčerpání na straně učitelů, žáků i rodičů jsou důsledkem výuky na dálku a dalších opatření proti covidu-19, která v posledních dvou letech ovlivňovala fungování škol. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc.
Za přínos krize označil zlepšení vybavení škol digitálními technologii a práce s nimi, jako velmi negativní zhodnotil vliv na sociální návyky dětí. Většina škol teď podle něj nabízí žákům doučování, zároveň se ovšem začíná potýkat s další složitou situací, kterou přináší invaze Ruska na Ukrajinu a vlna uprchlíků z této země.
Epidemie covidu-19 vypukla v ČR na začátku března před dvěma roky. Od 11. března 2020 vláda rozhodla o uzavření základních, středních, vyšších odborných i vysokých škol. Od té doby vzdělávání dominovala distanční výuka. Ve školním roce 2020/2021 fungovala plošně s přestávkami po několik měsíců, v aktuálním školním roce se školy či třídy zavíraly kvůli nákaze jednotlivě.
"Ty dva roky byly hodně náročné, ať už pro učitele, pro děti, pro rodiče," uvedl Zajíc. "V prvé řadě se to projevuje tak, že všichni jsou už docela výrazně unavení. Je to jako kdyby to nebyly dva, ale minimálně čtyři roky," řekl.
Krize podle něj změnila podobu i obsah výuky. Vzhledem k tomu, že učitelé s žáky na dálku nestíhali probrat vše jako ve škole, zaměřili se více na nejdůležitější učivo. To podle Zajíce podpořilo snahy o úpravy vzdělávacích plánů. Velký posun vidí ve školách v používání digitálních technologií a u žáků v samostatnosti. Na druhé straně ale někteří z výuky vypadli a musí teď věci dohánět, řekl. Většina škol proto podle něj nabízí doučování, na které šly na podzim peníze od státu a nyní z EU.
"Co je bohužel posun velice výrazně k negativnímu, tak to jsou sociální vztahy a vazby, které byly kontinuálně budovány, a za ty dva roky byly nepředstavitelně poškozeny," upozornil. "Narušila se nejen dřívější kamarádství, ale i sociální a pracovní návyky dětí, počínaje úplně nejjednodušší a nejobyčejnější věcí, jako je zdravit," řekl. Podle něj se tyto následky epidemie budou napravovat asi nejhůře. Mrzí ho proto, že peníze na doučování už není možné využít na socializační aktivity.
Kvůli napadení Ukrajiny Ruskem čeká teď školy podle Zajíce další náročné období, kdy budou usilovat o začlenění dětí ukrajinských uprchlíků do českých tříd. Řešit se podle něj budou hlavně potíže s kapacitou škol a s tím, že noví žáci nebudou umět česky. "Zjednodušeně řečeno, ještě jsme se nedostali z jedné krize a už jsme ve druhé," shrnul.
Počet ukrajinských dětí ve školách už podle něj pomalu roste. "Otázkou je do jaké míry je budeme moct na jednotlivých školách přijímat ke klasickému vzdělávání, nebo jim budeme poskytovat jiný způsob vzdělávání," řekl. Řada věcí je podle něj zatím nejasných. "Uvidíme, jak se to vyvine a bude to především i v závislosti na tom, jak bude probíhat ten konflikt, ze kterého ti lidé utíkají," uzavřel.
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.