Zavedení povinného očkování v Německu ohrožuje nedostatek papíru

Němečtí poslanci musí při debatách o zavedení všeobecné očkovací povinnosti proti nemoci covid-19 zvážit nejen zdravotní či lidskoprávní argumenty, ale také technické otázky, jako je dostatek papíru. Svaz zdravotních pojišťoven (GKV) totiž upozornil na všeobecný akutní nedostatek papíru v Evropě, který prosazení očkovací povinnost znemožňuje. Postoj svazu zaujal německá média i veřejnost natolik, že GKV dnes musel vydat tiskové prohlášení, ve kterém ujistil, že proti povinné imunizaci není. Zda povinné očkování v Německu bude, chce Spolkový sněm rozhodnout na počátku dubna.

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto

Vedení pojišťoven se nelíbí, že jejich rozsáhlé zapojení do povinných očkovacích plánů předpokládají dva poslanecké návrhy. Konkrétně se jedná o návrh všeobecné očkovací povinnosti od 18 let z díly poslance za Zelené Janosche Dahmena a jeho sociálnědemokratického kolegy Dirka Wieseho a pak o kompromisní úpravu, ve které poslanec liberálních svobodných demokratů (FDP) Andrew Ullman vychází z povinné vakcinace lidí starších 50 let. Oba návrhy počítají s tím, že klienti zdravotních pojišťoven dostanou do 15. května informační dopis o očkovací povinnosti.

Svaz pojišťoven ale ve svém stanovisku tvrdí, že z organizačních důvodů lze takový požadavek jen obtížně splnit, neboť nebude možné takové množství dopisů vytisknout. "To by nebylo uskutečnitelné interními ani externími tiskárnami, a to i kvůli tomu, že by byly všechny pojišťovny ve stejnou dobu nuceny využít stejné poskytovatele služeb," uvedl GKV, který argumentuje i předpisy o zadávání veřejných zakázek. "Dále se Evropa potýká s akutním nedostatkem papíru, takže chybí materiál pro asi 120 milionů dopisů," dodal.

Svůj postoj GKV zveřejnil minulý týden v pátek, do centra pozornosti se ale dostal dnes, kdy zdravotní výbor Spolkového sněmu o možné očkovací povinnosti jednal. Argumentace svazu zaujala nejen média, ale i samotné poslance. Zelená poslankyně Tabea Rössnerová na twitteru napsala, že by z takového názoru mohla mít radost, neboť povinné očkování odmítá, ale jako zastánkyně digitalizace to nemůže považovat za argument.

Pobaveně zareagovali i uživatelé twitteru, podle kterých o nedostatku papíru nemůže být ani řeč, což doložili fotografiemi poštovních schránek plných letáků. Jeden z diskutujících zveřejnil odkaz na náhodně vybraného prodejce, který má na skladě přinejmenším pět milionů listů papíru do tiskáren formátu A4. Heslo nedostatek papíru (Papiermangel) se dokonce dostalo na twitteru v Německu mezi čtyři nejvyhledávanější. Vyjádřilo se i německé ministerstvo hospodářství, které uvedlo, že o nedostatku papíru nemá žádné informace.

Pod tlakem okolností dnes svaz vydal tiskovou zprávu, ve které se ohradil proti tomu, že jeho postoj znamená nesouhlas s povinným očkováním. "Očkování je nejsilnější zbraní v boji proti koronaviru," uvedl GKV. "V našem stanovisku jsme chtěli pouze poukázat na praktické obtíže," dodal svaz.

Poslanci zdravotního výboru dnes měli možnost pokládat otázky odborníkům. Společnost německých infektologů se vyslovila proti omezení očkovací povinnosti jen na starší padesáti let. Stejný postoj vyjádřil i svaz lékařů pro děti a mládež, podle kterého neočkovaní dospělí omezují základní práva dětí. Povinné očkování všech dospělých podporuje i kancléř Olaf Scholz a ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, do přípravy zákona se ale vláda rozhodla nezasáhnout a rozhodnutí ponechat zcela na poslancích.

V 83milionovém Německu je prozatím plně očkováno 75,8 procenta populace, 58,2 procenta má i posilující třetí dávku. Dospělých obyvatel má Německo 69,4 milionu, z nichž je plně očkováno 85,4 procenta. Třetí dávku má 67,7 procenta dospělých.

V německém parlamentu má prozatím největší podporu povinné očkování pro všechny dospělé, s čímž ale nesouhlasí všichni vládní poslanci. Liberál Wolfgang Kubicki s 50 dalšími poslanci vakcinační povinnost odmítá; sází na dobrovolnost a posílení kampaně. Vlastní návrh má také protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která také odmítá povinné očkování a která chce odvolat již platnou očkovací povinnost pro zdravotníky a pečovatele.

Z řad konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou v Německu, vzešel ještě pátý návrh na vytvoření preventivního zákona, který by povinnou vakcinaci v případě zhoršení epidemické situace zaváděl postupně v několika krocích od seniorů přes starší 50 let po pracovníky kritické infrastruktury, tedy zdravotníky, učitele, policisty nebo energetiky. Taková možnost by nahradila již loni v prosinci schválený zákon o povinném očkování zdravotníků, ke kterému se nyní především Bavorsko staví odmítavě.

Témata: Německo | očkování

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, týkají se i dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Někdejší pracovnice Bílého domu popisuje v Kongresu, jak se choval Trump v…

28.06.2022 20:17 Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

Bulharsko vyhostilo desítky ruských diplomatů, část viní ze špionáže

28.06.2022 19:17 Aktualizováno Bulharsko dnes vyhostilo 70 ruských diplomatů, z nichž někteří podle končícího premiéra Kirila…

Rusové zaútočili raketami na Dnipro, pod troskami jsou prý lidé

28.06.2022 19:07 Rusko dnes podniklo raketový útok na třetí největší ukrajinské město Dnipro, uvedly tamní úřady.…

Skotsko chtějí vyvolat nové referendum o nezávislosti

28.06.2022 17:47 Skotská premiérka Nicola Sturgeonová dnes v projevu v Holyroodu prohlásila, že skotský parlament…

Policie našla v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:53 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

V Madridu začíná třídenní summit NATO, bude řešit ruskou invazi na Ukrajinu

28.06.2022 16:51 Aktualizováno Do hlavního města Španělska se dnes slétají lídři členských zemí Severoatlantické aliance, které…

Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do NATO, řekl Fiala

28.06.2022 16:42 Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO), zopakoval dnes na…

Rusko zveřejnilo souřadnice Pentagonu, nelíbí se mu podpora Kyjeva

28.06.2022 16:15 Rusko v den zahájení summitu Severoatlantické aliance v Madridu zveřejnilo souřadnice Pentagonu a…

Počet obětí ruského útoku na nákupní středisko v Kremenčuku stoupl na 18

28.06.2022 16:03 Aktualizováno Počet obětí ruského raketového úderu na ukrajinské město Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna…

Související:

Nejnovější