Závislost Ruska na Íránu kvůli zbraním podle expertů poroste

Závislost Ruska na íránských zbraních se bude patrně prohlubovat, uvedli američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW). Rusko se pravděpodobně domluvilo na dalších dodávkách zbraní z Íránu, protože v bojích na Ukrajině vyčerpalo vlastní zásoby řízených střel a dronů, a to hlavně při útocích na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Na Ukrajině ruské síly pokračují vedle vzdušných úderů i v pozemní ofenzivě na Donbasu, kde útočí hned v několika oblastech, upozornil také ISW.

Rusko, ilustrační foto

"Rusko se bude patrně dál uchylovat k dronovým a raketovým útokům na kritickou infrastrukturu ve snaze vyvážit neúspěchy a omezení svých konvenčních sil na frontě," uvedli analytici v pravidelné zprávě o vývoji války na Ukrajině. "Ruská závislost na systémech íránské výroby, a potažmo na Íránu, poroste," podtrhli.

Ukrajina se mezitím brání útokům stovek dronů, které již Írán Rusku poskytl. V Dněpropetrovské oblasti v jižní části Ukrajiny v noci ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila šest těchto strojů, které jsou popisované jako kamikadze, a odvrátila tak zatím největší dronový útok na region.

"V noci síly protivzdušné obrany ochránily Dněpropetrovskou oblast před možnou tragédií," uvedl podle agentury Unian předseda oblastní rady Mykola Lukašuk. Dohromady ukrajinské síly v noci sestřelily 12 ze 13 útočných dronů, upřesnilo ukrajinské letectvo na telegramu.

Zároveň pokračují intenzivní boje o ukrajinský Donbas. Ukrajinské síly se snaží udržet pozice u Bachmutu. Nepřátelské síly na linii dotyku podnikají dělostřelecké útoky, a to zejména u Avdijivky. U Soledaru se snaží ukrajinskou obranu prorazit vojáci z ruské soukromé Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) vojenské společnosti. Situace je napjatá také u Vuhledaru.

Ukrajinské síly naopak vedou protiofenzivu v Chersonské oblasti na jihu země, kde podle velení ukrajinské armády proruská správa pokračuje s nuceným přesunem obyvatel. Okupační úřady oznámily původně evakuaci obyvatel několika měst na západním břehu Dněpru, nyní ale nutí opustit domovy i lidi v některých městech a obcích na východním břehu řeky.

"Konkrétně z obce Velyka Lepetycha okupanti vyvážejí lidi autobusy. Odjezd vlastním automobilem je zakázaný," sdělil generální štáb ukrajinské armády.

Témata: Rusko | Írán

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Rusko a USA si vyměnily vězně, basketbalistka Grinerová je na cestě domů

08.12.2022 22:05 Aktualizováno Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady…

Soud osvobodil dvojici přísně potrestaných Afghánců, dostali člun na…

08.12.2022 21:55 Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali…

Macron mluví o revoluci v prevenci. Mladí Francouzi budou mít kondomy…

08.12.2022 21:08 Aktualizováno Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na…

Americká sněmovna schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 858 mld.…

08.12.2022 20:31 Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu…

Ve Francii zadrželi mladé islámské radikály, plánovali útok ve Štrasburku

08.12.2022 20:06 Francouzská tajná služba DGSI zadržela sedm mladých osob s příklonem k radikálnímu islamismu, kteří…

Hegerova vláda čelí možnému vyslovení nedůvěry, jednání pokračuje zítra

08.12.2022 19:29 Aktualizováno Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému…

Chorvatsko míří do schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí nadále čekat

08.12.2022 17:30 Aktualizováno Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes schválili vstup Chorvatska do schengenského…

Finsko se bude zabývat vývozem zbraní do Turecka, jde i o souhlas se…

08.12.2022 17:24 Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle…

Související:

Nejnovější