Závislým na alkoholu a dalších látkách více hrozí rozvoj řady fyzických onemocnění

Závislým na alkoholu a dalších návykových látkách více hrozí rozvoj řady fyzických onemocnění, a tedy i výrazné zkrácení délky života. Potvrdila to nová studie vědců z NUDZ (Národního ústavu duševního zdraví) a Univerzity v Cambridge. Jako první na světě studie srovnala rizika úmrtí a ztracené roky života po rozvoji řady vážných fyzických onemocnění u lidí se závislostmi na návykových látkách a bez nich, řekl dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Ilustrační fotografie.

Podle odborníků přibližně jeden z 20 lidí starších 15 let žije s poruchou způsobenou užíváním alkoholu (závislostí) a zhruba jeden ze 100 lidí má poruchu způsobenou užíváním jiných psychoaktivních látek. Výzkumníci analyzovali riziko úmrtí a množství ztracených let života mezi těmi, u kterých se rozvinulo 28 onemocnění, jako jsou například rakovina, diabetes, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční nebo mrtvice. Porovnávali údaje lidí, kteří byli hospitalizováni pro závislost na návykových látkách, s údaji ostatních.

"Zjistili jsme, že lidé s historií poruch způsobených užíváním psychoaktivních látek měli po rozvoji většiny fyzických onemocnění vyšší riziko úmrtí než jejich protějšky se stejným fyzickým onemocněním bez závislosti. U většiny fyzických onemocnění ztratily osoby s historií poruch způsobených užíváním psychoaktivních látek více let života než jejich protějšky bez historie těchto poruch," popsal autor studie Tomáš Formánek z výzkumného programu NUDZ.

Podle něj měli lidé se závislostí na psychoaktivních látkách zvýšené riziko úmrtí v 26 z 28 zkoumaných fyzických onemocnění. U sedmi onemocnění bylo riziko úmrtí dvou- a vícenásobné. "Jedná se o hypertenzi, ischemickou chorobu srdeční, onemocnění prostaty, fibrilaci síní, nemoci oběhové soustavy, divertikulární onemocnění střev a štítné žlázy," doplnil Formánek. Spojitost se naopak nepotvrdila pro roztroušenou sklerózu a Parkinsonovu nemoc. Výsledky studie byly aktuálně publikovány v prestižním vědeckém časopisu The Lancet Psychiatry.

Příčina dopadů užívání návykových látek může spočívat v několika možnostech. Kromě samotné závislosti s ní souvisí i špatný životní styl (nevhodné stravování, méně pohybu) a také pozdní diagnóza kvůli menšímu zájmu o prevenci či záměně příznaků nemoci s poruchou způsobenou závislostí.

"Výsledky této studie ukazují, jak důležité je nerozdělovat zdravotní stavy na fyzické a duševní: všechny zde spolu interagují a vedou k dramatickému nárůstu v riziku úmrtí po rozvoji fyzických onemocnění u osob se závislostí. Jsou zde jasné implikace pro prevenci ze strany lékařů, zdravotních služeb a tvůrců politik, kteří musejí rozeznat tyto průniky," doplnil Peter Jones z Oddělení psychiatrie na Univerzitě v Cambridge.

Podle ředitele NUDZ Petra Winklera platí, že lidé by měli primárně pečovat o sebe sama. "Zejména u alkoholu je to ale v našem kulturním okruhu problematické, protože i poměrně excesivní konzumace, která bývá předstupněm závislosti, je společensky tolerována. A to navzdory tomu, že zcela jasně vidíme, právě i díky této naší studii, že takové chování je spojeno se závažnými negativními dopady na zdraví," dodal ředitel.

Témata: alkohol

Nerudová předstihla oba hlavní soupeře, Babiše by porazil i Pavel

09.12.2022 14:26 Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první…

Sociální demokraty čeká sjezd, budou volit místopředsedu

09.12.2022 13:20 ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK…

Diplomat Bálek bude od ledna předsedat Radě OSN pro lidská práva

09.12.2022 13:15 Stálý představitel České republiky při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se…

Expert se vyjádřil k možnému jmenování nového předsedy ÚS Zemanem

09.12.2022 13:05 Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo…

Člověk v tísni od února poskytl půl milionu Ukrajinců pomoc za miliardu…

09.12.2022 12:45 Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla…

Šéfka Sněmovny Adamová apelovala na Bělorusko za propuštění Losikové

09.12.2022 10:49 Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský…

V ČR přibývá akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně…

09.12.2022 10:36 V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI)…

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

09.12.2022 09:16 Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto…

Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení, otřesy cítili i na Sokolovsku

08.12.2022 19:04 Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo…

Zásadní úpravy stropu na ceny energií? Návrh ministerstva potěší velké…

08.12.2022 16:40 Aktualizováno Na zastropované ceny energií v příštím roce zřejmě dosáhnou i velké firmy. Vyplývá to z návrhu…

Související:

Nejnovější