Zdravotníci ve Fakultní nemocnici u svaté Anny mají zájem o třetí dávku

První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna, teď si zdravotníci ve Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA) v Brně přicházejí pro třetí dávku. Jsou nyní mezi prvními, kdo mohou třetí dávku dostat, odstup od druhé dávky totiž musí být osm měsíců, řekla ČTK vedoucí očkovacích center FNUSA Pavla Urbánková.

Ilustrační foto

"Nyní se mohou přeočkovávat lidé, kteří druhou dávku vakcíny dostali na konci ledna, v naprosté většině jde o zdravotníky, kteří byli v té první očkovací vlně. Byli očkovaní prvním závozem vakcín z prosince, kdy jsme dostali k dispozici tisícovku dávek," uvedla Urbánková.

Mezi lékaři je o třetí dávku poměrně velký zájem, o něco menší mezi zdravotními sestrami, zatím projevilo zájem asi 80 procent lidí očkovaných v první vlně. Očkuje se na jednotlivých klinikách, vzhledem k tomu, že jde o zdravotnická pracoviště, očkují se lékaři a sestry přímo na pracovištích.

Dnes si pro třetí dávku vakcíny přišel i Pavel Smilek, zástupce přednosty kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku. "Existuje celá řada mezinárodních studií, které dokazují, že zhruba po osmi měsících dochází k významnému poklesu účinnosti ochrany proti infekci covidu-19. Třetí dávka pak umožňuje posílit imunitu natolik, že mnohonásobně zvyšuje účinnost ochrany," uvedl Smilek. Dodal, že nejde jen o jeho osobní zdraví, ale o kolektivní imunitu.

Očkovací centra, která provozuje FNUSA, očekávají rostoucí zájem o třetí dávku vakcíny od října, kdy uplyne osm měsíců od očkování seniorů. Většina z nich se začínala očkovat v druhé polovině ledna, druhou dávku tak dostávali od 8. února. "Individuální zvážení situace je vždycky na očkujícím lékaři, pokud k nám například na kontrolu přijede špatně mobilní senior, kterému ale do uplynutí osmi měsíců bude chybět týden nebo dva, lze v odůvodněných případech podat třetí dávku i o něco dříve," doplnila Urbánková.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dosud podala ve všech svých očkovacích centrech 163.000 očkovacích dávek. Očkuje v nemocnici, dříve očkovala také v Hustopečích a v současnosti má stále centrum bez registrace v brněnské Olympii.

Témata: očkování | nemocnice | Brno

Spolu s Piráty a Starosty dospěly ke shodě ohledně většiny programu

26.10.2021 14:20 V naprosté většině programových otázek panuje podle vyjednavačů formující se vládní koalice Spolu a…

Senát asi rozhodne o termínu schůze k článku 66 až 9. listopadu

26.10.2021 13:44 Aktualizováno Termín případné schůze Senátu k převodu prezidentských pravomocí kvůli zdravotnímu stavu Miloše…

O stavu prezidenta Miloše Zemana se poradí nově vzniklé lékařské konzilium

26.10.2021 13:26 Aktualizováno Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana posoudí multioborové lékařské konzilium. Jeho vytvoření…

Epidemie covidu se v Česku stala epidemií neočkovaných, řekl Vojtěch

26.10.2021 13:05 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Zákaz vstupu do práce bez očkování může ohrozit dodávky jídla, varuje…

26.10.2021 12:35 Agrární a potravinářská komora odmítly návrh na zákaz vstupu do zaměstnání bez očkování nebo testu.…

Případné povinné očkování proti covidu musí posoudit nová Sněmovna, tvrdí…

26.10.2021 12:29 O případném zavedení povinného očkování proti covidu-19 musí podle končícího ministra zdravotnictví…

Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly…

26.10.2021 12:10 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

Za používání pyrotechniky na stadionech může hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 12:00 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka z autobusu odneseného tornádem se dodnes potýká s následky zranění

26.10.2021 10:35 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Ustavující schůze nové Sněmovny začne v pondělí 8. listopadu ve 14 hodin

26.10.2021 09:53 Ustavující schůze nové Sněmovny začne v pondělí 8. listopadu ve 14:00. Návrh jejího programu čítá…

Související:

Nejnovější

reklama