Ze stáje na Roudnicku zmizel kůň, který patří čečenskému vůdci Kadyrovovi

Policie hledá koně čečenského vůdce Ramzana Kadyrova.
Policie hledá koně čečenského vůdce Ramzana Kadyrova., foto: Policie ČR
ČTK 7. března 2023 12:25
Sdílej:

Ze stáje u Roudnice nad Labem na Litoměřicku neznámý pachatel ukradl anglického plnokrevníka, jehož hodnota je bezmála 400.000 korun. Uvedla to policie, která při pátrání žádá o pomoc veřejnost. Kůň byl podle policejní mluvčí Pavly Kofrové ustájen v Krabčicích.

Majitelem koně je čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, potvrdila Radiožurnálu mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová. Telefon uvedený na webových stránkách stáje je dnes nedostupný.

Kadyrovova stáj byla od roku 2012 registrována u organizace Jockey Club Česká republika. Po ruském vpádu na Krym a vstupu sankcí EU v platnost v roce 2014 české ministerstvo financí omezilo peněžní toky stáje. Mladá fronta Dnes (MfD) loni upozornila, že Kadyrovovi patřila právě stáj Darhorse z Krabčic. Čečenský vůdce je jedním z nejmocnějších lidí v Rusku a má blízké vztahy s prezidentem Vladimirem Putinem.

Podle policie neznámý pachatel ukradl koně zřejmě v noci z pátku na sobotu. Odstranil z posuvných dveří jistící řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedl. Šestnáctiletý hnědák má na čele znak ve tvaru nepravidelné hvězdy bílé barvy a část pravé zadní nohy pod spěnkovým kloubem je rovněž barvy bílé.

Policisté nyní po zloději i ukradeném koni pátrají. "Zároveň žádají veřejnost o spolupráci. Pokud můžete k výše uvedenému skutku poskytnout jakékoliv informace, volejte linku 158 nebo se dostavte na nejbližší policejní služebnu. Za pomoc děkujeme," dodala Kofrová.

Server Jezdci.cz uvedl, že hřebce jménem Zazou koupil Kadyrov v roce 2012. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (v přepočtu přes 28 milionů korun). Kvůli uvalení sankcí ale Kadyrov nemohl s koněm nijak nakládat. Loni v lednu, tedy ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, se dvojice rusky hovořících mužů pokusila koně z hřebčína odvézt. Upozornil na to Radiožurnál. Majitel stáje Rostislav Kopecký ale odmítl koně vydat. "Argumentovali, že je povezou do Polska a že v rámci Evropské unie mohou se zmrazeným majetkem pohybovat," řekl Kopecký Radiožurnálu.

Dnes Radiožurnál řekl, že stát původně zablokoval čečenskému vůdci pět koní. Jeden plemenný hřebec loni uhynul. Právě tento kůň a Zazou měli zřejmě nejvyšší hodnotu. Zbylí tři koně jsou rozmístění u různých chovatelů v Česku, kde jsou ponecháni na dožití. V Krabčicích byl ustájený také další hřebec, kterého ale Kadyrov ještě před uvalením sankcí převedl na jiného majitele. Tento kůň už byl podle Radiožurnálu z Česka vyvezen.

Stalo se
České celebrity
Marek Eben

"Určitě budeme vzpomínat." Marek Eben prozradil, co chystá pro letošní Vary

Nejvýznamnější osobností karlovarského filmového festivalu vždy byl zesnulý Jiří Bartoška, ale nedílnou součástí akce je každoročně i Marek Eben. Moderátor již odhalil, že se do lázeňského města na západě Čech chystá i letos. A samozřejmě tam bude s hosty na Bartošku vzpomínat. 

České celebrity
Dominika Gottová

Dominika Gottová mohla čekat. Prozradila, jak se řešilo dědictví

Více než pět let již uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Slavík měl celkem čtyři dcery, které se teoreticky mohly ucházet o dědictví. Nejstarší z nich, Dominika, se nároku vzdala výměnou za jednorázovou výplatu. A trochu toho lituje. 

Sport
Češi skončili na letošním MS ve čtvrtfinále.

Důvody českého vyřazení. Rulík má jasno, proč nevyšlo čtvrtfinále

Prvotřídní senzaci přineslo čtvrtfinále mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku. Do bojů o medaile totiž postoupili oba pořadatelé. Dánové totiž překvapivě porazili favorizovanou Kanadu. Bohužel, postoupili i Švédové, kteří porazili český národní tým, jenž obhajoval titul mistra světa. Podle trenéra Radima Rulíka rozhodla první třetina. 

České celebrity
Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková a nešvar dnešních dětí. Promluvil Tomáš Plekanec

Lucii Vondráčkové vystavil bývalý manžel nepříjemné vysvědčení. Tomáš Plekanec narazil na problém u dětí, které má se slavnou herečkou a zpěvačkou. Podle jeho názoru tráví moc času na mobilech.