Zelení formálně schválili mandát na koaliční rozhovory o německé vládě

Němečtí Zelení dnes na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA.

Annalena Baerbock

Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Podle bývalé kandidátky na kancléřku a druhé spolupředsedkyně strany Annaleny Baerbockové se o mnoha otázkách bude s možnými koaličními partnery ještě jednat. Podle ní budou Zelení trvat na proevropské zahraniční politice, která bude silně brát v potaz otázku lidských práv.

Trojice potenciálních koaličních partnerů dosud v sondážních jednáních nezávazně zjišťovala, co je spojuje a co naopak rozděluje. Kdo zahajuje koaliční jednání, činí to s jasným záměrem vytvořit společnou vládu, připomněla agentura DPA a dodala, že vyloučit nelze ani krach jednání. Vedoucí představitelé SPD, která bude největší stranou v novém německém parlamentu, již dříve uvedli, že by chtěli sestavit novou vládu do konce roku.

Velkou naději na vytvoření vládní většiny již nemá kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který se rovněž snažil zahájit povolební jednání s FDP a Zelenými. Na sobotním shromáždění mládežnické organizace CDU/CSU v Münsteru uvedl, že unie dosáhla "hořkého volebního výsledku" a dal najevo, že skončí v opozici. Další vrcholní straničtí funkcionáři řekli, že CDU/CSU musí vést tvrdou, ale inteligentní opoziční politiku. Laschet vzal na sebe zodpovědnost za výsledek voleb. Podle předsednictva mládežnické organizace unie volby prohrála "kvůli své slabosti, a nikoliv kvůli síle jiných". Laschet svou oficiální rezignaci na šéfa CDU neoznámil, otázkou lídra konzervativního bloku se však podle něj bude muset strana zabývat na příštím sjezdu.

Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově…

05.12.2021 08:04 Papež František dnes navštíví zařízení pro migranty na řeckém ostrově Lesbos a odpoledne odslouží…

Pád laviny v Rakousku si vyžádal tři mrtvé

04.12.2021 21:58 Tři mrtvé si dnes vyžádala lavina na hoře Lackenspitze v rakouském Salcbursku. Uvedla to agentura…

Británie bude od úterý i po očkovaných cestujících vyžadovat test na…

04.12.2021 21:07 Británie bude od úterního rána po lidech vstupujících do země požadovat negativní test na…

Papež František přicestoval do Atén, kritizoval evropské země za přístup k…

04.12.2021 19:44 Aktualizováno Papež František dnes přicestoval do Atén, kde kritizoval evropské země za přístup k migrační krizi.…

Bidena a Putina čeká v úterý společné jednání přes videohovor

04.12.2021 19:19 Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné…

Útočník v Jeruzalémě byl po napadení nožem zastřelen

04.12.2021 17:58 Palestinský útočník dnes nožem zranil mladého muže v centru Jeruzaléma, informovala agentura AFP.…

V Keni se zřítil autobus se svatebními hosty, zahynulo nejméně 20 lidí

04.12.2021 17:35 Nejméně 20 lidí zahynulo při nehodě autobusu, který se zřítil z mostu do rozvodněné řeky v Keni. S…

Německá policie našla v domě u Berlína pět mrtvých

04.12.2021 16:53 Aktualizováno Německá policie dnes našla pět mrtvých v obytném domě ve městě Königs Wusterhausen jižně od Berlína…

Na východě indonéského ostrova Jáva vybuchla sopka Semeru, jeden mrtvý,…

04.12.2021 16:10 Aktualizováno Při výbuchu sopky Semeru na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva dnes zemřel nejméně…

Dopravní letadlo muselo kvůli zřejmě ruské stíhačce nad Černým mořem…

04.12.2021 15:55 Letadlo na trase z Tel Avivu do Moskvy muselo v pátek nad Černým mořem změnit letovou hladinu,…

Související:

Nejnovější

reklama