Zelenskyj a Biden spolu mluvili, dle ukrajinského lídra byly tématem i sankce

Joe Biden
Joe Biden, foto: facebook Joe Biden
ČTK 25. února 2022 21:40
Sdílej:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonoval se svým americkým protějškem Joem Bidenem, zatímco jeho země čelila druhým dnem útoku ruských jednotek na různých frontách. Podle Zelenského se rozhovor týkal "konkrétní obranné pomoci" i zpřísňování protiruských sankcí.

Některá americká média s odvoláním na své zdroje uvedla, že Washington plánuje možná ještě dnes oznámit sankce proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Dnešní telefonát prezidentů USA a Ukrajiny trval podle prohlášení Bílého domu 40 minut. Oba vrcholní představitelé se spojili i ve čtvrtek, kdy Moskva spustila ofenzívu proti Ukrajině pod záminkou ochrany rusky mluvících obyvatel a odstranění "nacistů", jak Putin označuje demokraticky zvolenou vládu v Kyjevě.

"S prezidentem USA se právě mluvilo o posílení sankcí, konkrétní obranné pomoci a koalici proti válce," uvedl Zelenskyj na twitteru. "Díky Spojeným státům za silnou podporu Ukrajiny," dodal.

Zelenského rozhovor s Bidenem se uskutečnil poté, co prezident Ukrajiny opakovaně dal najevo nespokojenost s reakcemi západních lídrů na ruskou invazi, která už si pravděpodobně vyžádala stovky mrtvých. Zelenskyj například v noci na dnešek v projevu řekl, že Ukrajinci brání svou zemi sami. Ukrajinští představitelé v posledních dnech volají po dalších dodávkách zbraní a drastických sankcích, jako je odstřižení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT.

Tento krok zatím nemá podporu celé Evropské unie a ve středu v tomto směru dal najevo opatrnost i Biden, podle amerických médií se nicméně USA chystají následovat EU a uvalit sankce na ruského prezidenta. Informaci o tomto plánu nejdříve přinesla televize CNN, následně ji potvrdil i nejmenovaný vládní zdroj deníku The New York Times. Obě média uvedla, že opatření by mohlo být oznámené ještě dnes.

Stalo se
České celebrity
Blízcí a přátelé se rozloučili s moderátorem Patrikem Hezuckým. (12.12.2025)

Vytočený do běla. Leoš Mareš chtěl od kolegyně vysvětlení kvůli fotce Hezuckého

První ranní vysílání Evropy 2 po pátečním posledním rozloučení s moderátorem Patrikem Hezuckým přineslo zajímavý moment. Řešilo se, že z internetových stránek rádia zmizela fotka zesnulého. Leoš Mareš to ihned začal řešit. 

Sport
Ester Ledecká

Sportovec roku zná vítěze. Ester Ledecká zopakovala triumf

Sportovní obojživelnice Ester Ledecká se dočkala třetího vítězství v novinářské anketě Sportovec roku. K triumfu jí pomohly tři medaile z mistrovství světa, které letos získala na lyžích i snowboardu. Nyní už se dcera slavného zpěváka připravuje na vrchol probíhající sezóny, jímž budou únorové zimní olympijské hry v Itálii. 

České celebrity
Anna Slováčková

Zázrak na koncertě? Anna Slováčková ožila díky umělé inteligenci

Slováčkovi se připravují na první Vánoce bez milované dcery a sestry Aničky, která letos po dlouhém a statečném boji podlehla zákeřné rakovině. Na vánočním koncertu otcova big bandu ale chyběla jen fyzicky. Pozůstalí ji totiž nezapomněli náležitě připomenout. 

Počasí
Počasí

Předpověď na poslední adventní víkend. Charakter počasí se měnit nemá

Zítra začne poslední adventní víkend, zásadní změna počasí v Česku se ale během volných dní neočekává. Slunečno má být pouze na horách, v nížinách bude přítomna nízká oblačnost. Přes den se teploty budou držet nad nulou.