Zelenskyj a Guterres vyzvali k prodloužení obilné dohody s Ruskem

Generální tajemník OSN António Guterres a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzvali k prodloužení obilné dohody s Ruskem, která Kyjevu umožnila vývoz zemědělských plodin z černomořských přístavů Ukrajiny do světa navzdory pokračující válce.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Dohoda má být 18. března automaticky prodloužena, pokud žádná strana nevznese výhrady. Moskva však již dala najevo, že nejprve by měly být odstraněny překážky, které brání vývozu zemědělských komodit z Ruska, než dohoda bude moci pokračovat, napsala agentura Reuters.

"Prodloužení dohody po 18. březnu je kriticky nezbytné pro celý svět," prohlásil Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda na dnešní společné tiskové konferenci. Guterres zase zdůraznil význam exportu ukrajinského a ruského obilí a hnojiv pro globální potravinovou bezpečnost. Dohoda podle něj umožnila vývoz 23 milionů tun obilí, a díky tomu "se podařilo snížit ceny potravin ve světě skoro o 20 procent".

O prodloužení dohod bude příští týden s ruskými představiteli jednat šéfka Konference OSN o obchodu a rozvoji Rebeca Grynspanová (UNCTAD), která nyní cestovala s Guterresem i do ukrajinské metropole. Se zástupci Kremlu se setká v Ženevě, uvedl mluvčí OSN. "Generální tajemník bude dělat vše, co je v jeho silách, aby odstranil překážky vývozu ruských hnojiv," dodal na adresu ruských požadavků Farhan Haq.

Ruským požadavkům zatím nebylo vyhověno, řekl agentuře Reuters nejmenovaný turecký diplomatický zdroj. Ankara nicméně "pracuje velmi tvrdě na tom, aby zajistila prodloužení dohody.

Zelenskyj poděkoval Guterresovi také za to, že jasně odsoudil ruskou agresi. S hostem jednal i o tom, jak skoncovat s "ruským jaderným vydíráním" a jak zajistit bezpečnost všech jaderných elektráren ve válčící zemi. Největší z nich - Záporožskou jadernou elektrárnu - okupují Rusové od počátku invaze. Zelenskyj dnes zdůraznil, že tato elektrárna by měla přejít plně do ukrajinských rukou.

Obilná dohoda byla za zprostředkování OSN a Turecka uzavřena loni v červenci původně na 120 dnů, v listopadu byla prodloužena.

Guterres je na návštěvě Ukrajiny potřetí od vypuknutí války, která začala vpádem ruských vojsk na Ukrajinu loni 24. února.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější