Zelenskyj dnes vyzval cizince, aby přijeli na Ukrajinu vytvořit legionářskou jednotku

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina), foto: Facebook Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Pavel Dratva , ČTK 27. února 2022 09:58
Sdílej:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval cizince, aby přijeli na Ukrajinu vytvořit legionářskou jednotku, která by se poté zapojila do boje proti ruské agresi. V prohlášení zveřejněném v Kyjevě po třech dnech tvrdých bojů ukrajinských sil s ruskou armádou, vyzval Zelenskyj lidi z celého světa, aby přišli a pomohli bránit ukrajinskou svrchovanost proti ruské invazi.

Na základě nařízení o vojenské službě v ozbrojených silách schváleného prezidentským dekretem v roce 2016, mají na Ukrajině cizinci právo vstoupit do tamní armády na základě smlouvy na dobrovolném základě, působit mohou také v řadách ukrajinské teritoriální obrany, uvedla ukrajinská média.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru vyzval všechny cizince ochotné bránit Ukrajinu, aby se zapojili do budoucí jednotky, kterou značil za Mezinárodní legii. "Společně jsme porazili (německého vůdce Adolfa) Hitlera a společně porazíme i (ruského prezidenta Vladimira) Putina," dodal Kuleba. Už v sobotu se na internetu objevovaly informace o běloruských dobrovolnících, kteří se na ukrajinské straně zapojili do bojů s ruskými invazními vojsky.

Britský list Daily Star nicméně varoval před přímým zapojením osob z členských států NATO do bojů proti Rusku. List dodal, že v obavě z ruské reakce pravděpodobně nebudou představitelé západních států nikoho povzbuzovat, aby šel jako dobrovolník bojovat na Ukrajinu.

Stalo se
České celebrity
Eva Holubová

Eva Holubová opět předmětem spekulací. Řekla, jak to má s manželem

Eva Holubová se v poslední době stala středem pozornosti některých médií, která však uvádějí poměrně zavádějící informace. Známá herečka tak nemůže mlčet. Nejnověji ji dopálilo, že se začalo spekulovat o jejím rozvodu s manželem. 

České celebrity
Agáta Hanychová

Hanychová vytáhla z peněženky statisíce. Pravda o nejnovější investici

Agátu Hanychovou do značné míry živí sociální sítě, kde nemá problém ukazovat ani soukromí. V jejím osobním životě se přitom dějí velké věci. Trojnásobná maminka odhalila, do čeho se kvůli svým dětem rozhodla investovat. 

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie objasnila vraždu v Zábřehu. Útočník se přiznal, výjimečnému trestu se vyhne

Policie v úterý prozradila, za jakých okolností došlo k víkendové vraždě v Zábřehu na Šumpersku. Podezřelou osobu je v případu mladistvý, který se k napadení staršího muže přiznal. Dospělému pachateli by za tento čin hrozil až výjimečný trest. Dospělému by hrozil výjimečný trest.

Sport
Eva Adamczyková

Eva Adamczyková se vrací. Snem je olympiáda v příštím roce

Česku sice nejspíš pohasla naděje na jednu z lyžařských medailí od Ester Ledecká, ale objevila se nová šance na cenný kov. Eva Adamczyková (za svobodna Samková) totiž oznámila, že se po narození potomka vrací k vrcholovému sportu. Ráda by se zúčastnila zimních olympijských her v Itálii.