Zelenskyj je na Slovensku, Čaputová počítá s budoucím členstvím Ukrajiny v EU a NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se z Česka přesunul na sousední Slovensko, kde jednal s hlavou státu Zuzanou Čaputovou. Před prezidentským palácem na něj čekaly desítky lidí. Čaputová po schůzce podpořila ukrajinské ambice ohledně členství v Evropské unii a NATO.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Čaputová na tiskové konferenci uvedla, že ji těší vládní podpůrné schéma pro slovenské firmy, které mají zájem se podílet na obnově napadené země. Podle prezidentky jich jsou zhruba dvě stovky. Zdůraznila také, že Slovensko podporuje svého východního souseda vojensky, ekonomicky a humanitárně.

Slováci se také zapojí do odminování Ukrajiny. "Jako oběť nevyprovokované agrese máte při vaší sebeobraně plné právo od nás takovou podporu očekávat," řekla prezidentka podle serveru aktuality.sk.

Čaputová zároveň přiznala, že další slovenská vojenská pomoc zatím není možná. K dispozici už je jen munice. Probíhají však společné obranné projekty, týkají se například vývoje houfnic. V létě by tak měla Ukrajina dostat další slovenské Zuzany.

Před blížícím se summitem NATO ve Vilniusu se pochopitelně řešila také otázka ukrajinského členství v alianci. "Čekáme jednotu, protože v tom je síla NATO," prohlásil Zelenskyj v Bratislavě a naznačil, že Kyjevu už nestačí sliby. Rád by proto viděl konkrétní kroky a záruky.

Slovenská prezidentka podpořila snahu země vstoupit do NATO i Evropské unie. "Otázkou není jestli, ale kdy bude členem," podotkla s tím, že po summitu by Ukrajina měla mít vizi budoucího členství.

"Slovensko je další na řadě," potvrdil Zelenskyj před příletem na Slovensko svůj přesun na twitteru. Kromě Čaputové se setká s premiérem Ľudovítem Ódorem a předsedou Národní rady Borisem Kollárem. "Společně s naším spolehlivým sousedem mluvíme o konkrétní obranné pomoci a o euroatlantické integraci Ukrajiny, summitu NATO, mírovém plánu, bilaterální kooperaci a bezpečnosti energetiky," napsal.

Čaputová připomněla, že Ukrajině pomáhá celý demokratický svět. "Ale nikdo jí nedal takovou sílu jako jeden člověk, prezident Zelenskyj. Jeho odhodlání inspiruje mnoho lidí na světě a dodává sílu jeho krajanům, kteří se už téměř 500 dní brání ruské agresi. Vede zemi, která brání svou budoucnost a své právo samostatně o ní rozhodovat," uvedla prezidentka na facebooku.

Zelenskyj zahájil probíhající zahraniční cestu ve čtvrtek v Bulharsku, ještě téhož dne večer se přesunul do Česka. V Praze nejprve jednal s prezidentem Petrem Pavlem, dnes program pokračoval schůzkami s premiérem Petrem Fialou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

Následně by měl ukrajinský lídr zavítat ještě do Turecka, kde probere se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem možné prodloužení černomořské obilné dohody a vývoj konfliktu na Ukrajině.

Rusové si zřejmě nad Ukrajinou sestřelili vlastní stíhačku

04.10.2023 15:15 V minulém týdnu ruské síly pravděpodobně sestřelily svou vlastní stíhačku Suchoj Su-35 na území…

Policie od zahájení namátkových kontrol zachytila už desítky migrantů

04.10.2023 13:52 Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s…

U Benátek se zřítil autobus z nadjezdu, zemřelo přes 20 lidí

04.10.2023 09:33 Aktualizováno Nejméně 21 obětí na životech si v úterý na předměstí italského města Benátky vyžádala nehoda, při…

EK trvá na vysvětlení polského skandálu s vydáváním víz

03.10.2023 20:13 Evropská komise (EK) v úterý prohlásila, že stále očekává jasnou odpověď od Polska, která by…

Počasí: Silný vítr dosáhne rychlosti 70 kilometrů za hodinu

03.10.2023 15:21 Nadprůměrně teplé počasí ještě dnes odvane z Česka silný vítr, před nímž varuje aktuální výstraha…

Česko je na tom z EU nejlépe, co se týká nezaměstnanosti

03.10.2023 09:18 Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský…

Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády

02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…

Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy

02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…

Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor

02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Související:

Nejnovější