Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval novým vrchním velitelem ozbrojených sil Ukrajiny generálplukovníka Oleksandra Syrského. Valerij Zalužnyj tak po měsících spekulací definitivně skončil ve funkci.
"Dnes přebírá nový řídící tým kontrolu nad ozbrojenými silami Ukrajiny. Chci, aby naši vojáci v Robotynu, Avdiivce a v generálním štábu a Stavce sdíleli stejnou vizí války," prohlásil prezident. Zelenskyj se předtím se Zalužným sešel a diskutovali o změnách ve vojenském velení Ukrajiny. "Poděkoval jsem mu za dva roky obrany Ukrajiny," uvedl Zelenskyj na síti X.
Zelenskyj veřejně potvrdil možné odvolání hlavního velitele ukrajinské armády Zalužného už v rozhovoru pro italskou televizi RAI TV v neděli večer. Zdůraznil, že jeho úvahy nespočívají pouze v odvolání jednoho jednotlivce, ale mají za cíl dosáhnout celkového resetu a nového počátku. Výměna, jak uvedl, by mohla ovlivnit více státních představitelů, nikoliv pouze v armádním sektoru.
Spor mezi prezidentem a Zalužným se začal projevovat od loňského podzimu, kdy velitel přiznal v rozhovoru pro britský týdeník The Economist, že vojenské akce na Ukrajině uvízly v patové situaci.
I přes to Zelenskyj popřel, že by tento rozhovor vyvolal neshody mezi nimi. Podle informací Zelenského z minulého týdne navrhl Zalužnému rezignaci, což však generál odmítl.
Napětí mezi prezidentem a velitelem eskaluje v době, kdy se Ukrajina potýká s nedostatkem munice a vojenského personálu po neúspěšném protiútoku v létě.
Další neshoda se týká potřeby rozsáhlejší mobilizace, kterou Zalužnyj podporuje, ale Zelenskyj zatím nesouhlasí.
Zalužnyj ale patří k oblíbeným postavám v zemi a panují obavy, že by jeho odvolání mohlo ovlivnit morálku vojáků a narušit důvěru ze strany západních dárců. I starosta Kyjeva Vitalij Kličko se Zalužného zastal.
"V mnohém právě díky Zalužnímu Ukrajinci skutečně uvěřili našim ozbrojeným silám, které se v současnosti těší největší důvěře. Generál Valerij Zalužnyj jako voják ve válce zažil spoustu těžkých chvil," uvedl.
Veronika Arichteva začíná být po nejtěžších okamžicích svého života opět aktivní na sociálních sítích. Ačkoliv v pondělí 17. listopadu nebyla v Česku, důležitost státního svátku si připomněla. Nebýt událostí v roce 1989, nemohla by se včera ozvat ze zahraničí.
Česko se během uplynulého víkendu naposledy rozloučilo s kardinálem Dominikem Dukou. Obřadu se zúčastnil i prezident, který se objevil po boku exprezidentů Václava Klause a Miloše Zemana. Proč s Petrem Pavlem nepřišla do katedrály jeho žena?
Česko se o uplynulém víkendu rozloučilo s kardinálem Dominikem Dukou. Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě v sobotu nechyběla ani herečka Jiřina Bohdalová. Jak bude legenda kinematografie na duchovního vzpomínat?
Česko má za sebou poslední prodloužený víkend letošního roku, který si nepochybně užili i školou povinné děti. Ještě jedno delší volno je ale v kalendářním roce 2026 čeká. Přijde v jeho samém závěru.
Jednou z událostí v českém šoubyznyse letos byl rozchod Hynka Čermáka s manželkou Veronikou Mackovou. Charismatický herec nyní naznačil, že jedním z důvodů rozpadu manželství mohla být i jeho herecká práce.
Předseda ANO Andrej Babiš je nadále jediným kandidátem hnutí na premiéra, řekl místopředseda zmíněného subjektu Karel Havlíček. Reagoval tak na pondělní vyjádření prezidenta Petra Pavla. Hlava státu trvá na tom, aby Babiš vysvětlil veřejnosti, jak vyřeší svůj střet zájmů.
Není tajemstvím, že Dara Rolins se podrobila estetickému zákroku, s jehož výsledkem ještě není spokojená. To zaujalo Ornellu Koktovou, které se to zdá být zvláštní. Dokonce poukázala na případy žen ze zahraničí, u nichž si všechno sedlo výrazně rychleji.
Meteorologové vidí v nejnovějším dlouhodobém výhledu až do poloviny prosince. Vývoj počasí v Česku by se neměl vymykat očekáváním. Předpokládá se další pokles teplot, takže sněžit by mohlo i v nižších polohách.
V Česku se předávají ocenění i u příležitosti listopadového státního svátku. Šest osobností obdrželo od ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (za Spolu) Medaili Za zásluhy o diplomacii. Ministerstvo o tom informovalo na webu.
Dara Rolins má za sebou bratislavské koncerty, kde nemohl chybět ani její partner Pavel Nedvěd. Někdejší vrcholový sportovec nešetřil superlativy na adresu své milé. Takovou show prý u nás dokáže udělat jen ona.
Prezident Petr Pavel připustil, že může hnutí ANO požádat o jiného kandidáta na premiéra kvůli trvajícímu střetu zájmů předsedy hnutí Andreje Babiše. Pavel nadále trvá na tom, aby Babiš veřejně předložil řešení problému, který brání jeho jmenování do čela vlády.
Agáta Hanychová a Pavel Novotný si nedávno vyměnili vzkazy přes média, ale napětí mezi nimi tím ani zdaleka nepominulo. Důkazem jsou nejnovější slova influencerky, která dala jasně najevo, že si za tím, co řekla poprvé, stojí.