Zelenskyj kritizoval Izrael, nepřipojil se totiž k sankcím proti Rusku

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina), foto: Facebook / Володимир Зеленський
ČTK 23. června 2022 19:23
Sdílej:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes kritizoval izraelskou vládu za to, že se nepřipojila k mezinárodním sankcím uvaleným na Rusko kvůli válce na Ukrajině. Izraelským občanům ale poděkoval za zaslanou humanitární pomoc, informovala ruská redakce BBC.

Přestože podpora Ukrajiny je podle Zelenského mezi lidmi v Izraeli patrná, neodráží se to v konkrétních krocích izraelského kabinetu.

"Izrael se bohužel zatím nepřipojil k (protiruským) sankcím," konstatoval Zelenskyj ve svém virtuálním projevu k asi 20.000 izraelským vysokoškolským studentům a učitelům. "Jsem vděčný vašemu lidu, ale chtěli bychom podporu od vaší vlády," podtrhl.

"Je znát, že vaše společnost chápe ukrajinské potřeby. Ale co je s (vaší) vládou?" tázal se ukrajinský lídr. Poděkoval za ukrajinské vlajky v ulicích a zaslané léky.

Izrael v květnu poslal Ukrajině 2000 helem a 500 neprůstřelných vest, které jsou podle ministerstva obrany určené záchranářům a civilním organizacím. Navzdory tlaku veřejnosti neposkytl baterie protivzdušné obrany. V poslední době Kyjev kritizoval Izrael za to, že nedal souhlas k pomoci většímu množství zraněných ukrajinských vojáků.

Zelenskyj ve svém vystoupení projevil porozumění pro speciální vztahy Izraele a Ruska, které má své vojáky v sousední Sýrii. "Víme, že to pro vás není lehká situace, ale v Polsku je to stejné, i Polsko je ohroženo Ruskem. A přesto nám poskytují zásadní logistickou podporu, přijali 2,5 milionu lidí," řekl Zelenskyj.

Nikdo z izraelských politiků se k jeho slovům nevyjádřil. Ukrajinský prezident své vystoupení ukončil slovy, že mu hluboce záleží na budoucích izraelsko-ukrajinských vztazích. "Máme společnou budoucnost, protože máme úžasnou minulost. Budeme si muset hledět mnoho následujících let vzájemně do očí," řekl.

Řada zemí a organizací včetně Evropské unie, USA, Británie, Kanady, Austrálie či Japonska uvalily zatím bezprecedentní sankce na Rusko poté, co v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu.

Stalo se
Světové celebrity
Emily Atack

Emily Atack oficiálně potvrdila datum svatby!

Britská herečka Emily Atack, známá ze seriálu Rivals, poprvé oficiálně potvrdila termín své svatby s partnerem Alistairem Garnerem. Reagovala tak na nechtěné prozrazení své matky, herečky Kate Robbins, která nedávno na veřejnosti utrousila, že velký den nastane ještě v letošním roce. Šestatřicetiletá umělkyně nyní upřesnila, že svatební obřad se uskuteční v září, a dodala, že si celý proces plánování i výběr detailů velmi užívá.

Světové celebrity
Katie Price

Kde je manžel Katie Price? Podle médií nebyl unesen!

Záhadné zmizení a údajný únos Leeho Andrewse, manžela bývalé britské glamour modelky Katie Price, vyvolaly na internetu i v médiích značný rozruch. Zatímco jeho manželka tvrdí, že má o partnera obrovský strach a že byl unesen, známý investigativní novinář a bývalý policista Mark Williams-Thomas situaci vidí zcela odlišně. Podle jeho názoru Andrews žádnému nebezpečí nečelí a pouze rozehrál absurdní divadlo s cílem upoutat pozornost.

Počasí
Léto v Praze

Počasí zůstane stabilně teplé i po víkendu, vyplývá z předpovědi

Letní či dokonce tropické počasí se v Česku očekává již během právě probíhajícího víkendu, ale zásadní změna se nepředpokládá ani v dalších dnech. Na 30 stupňů mají vystoupat teploty i v příštím týdnu, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák přiložil ruku k dílu. Syn jednoho z Cimrmanů popsal vznik nového filmu

Do českých kin ještě během května dorazí nový film režiséra Jana Svěráka. Ve snímku exceluje několik zkušených herců, mezi které by jistě zapadl i tvůrcův otec. Zdeněk Svěrák se ale na projektu podílel jinak. Před kamerou ho nečekejte.