Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc.
Zničení přehradní hráze a vodní elektrárny Nová Kachovka v Chersonské oblasti narušuje ruské pozice v první linii. Institut pro studium války (ISW) uvedl, že ovlivňuje zejména ruské pozice v první linii v obydlených oblastech Hola Prystan a Olešky. Spolu s obcemi Kozacha Laheri a Dnipryany jsou místy zaplavené až do výše jednopatrových budov.
Záplavy pravděpodobně přinutily ruský personál a vojenskou techniku v postižených oblastech ke stažení. Okupanti je využívali k ostřelování hlavního města oblasti Cherson a okolních sídel. Některé osady na pravém břehu Dněpru se tak po více než roce dostaly mimo dostřel.
Nicméně vedoucí okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že zničení vodní elektrárny je pro ruskou obranu výhodné, protože komplikuje ukrajinský postup přes řeku. Jeho hodnocení ale podle ISW ignoruje ztrátu první linie opevnění, které si Rusové připravili na případnou protiofenzivu.
Voda v Chersonu stoupá, ale zpomaluje
ISW také zmínil ruské informace o poklesu vody, jejíž hladina do pondělí konstantně stoupala až na 10 metrů. V některých oblastech prý velká voda klesla z 10 metrů o 3-4 metry. Město Mykolajiv na druhou stranu zaznamenalo příbytek o 70 centimetrů.
Ukrajinská hydroenergetická společnost Ukrhydroenergo na telegramu informovala o poklesu hladiny přehrady za posledních 24 hodin o metr. Stejně jako včera dochází ke stále výraznější destrukci přelivné hráze a zemní vložky mezi nádražní budovou a stavidlem.
„Společnost společně s firmou Ukrenergo pracuje na možných scénářích, jak zajistit vyvážený provoz energetické soustavy s ohledem na důsledky destrukce vodní elektrárny Kachovka. Zejména pro omezení povodní se upravuje provoz vodních elektráren a voda se ukládá nad Kachovkou v dalších nádržích dněperské kaskády,“ píše společnost.
Ministerstvo vnitra Ukrajiny upozornilo na neustálé stoupání vody v Chersonu, které se lehce zpomalilo. „Nejsložitější situace je v městské čtvrti Korabelnyj, kde je v současné době zatopeno více než 1800 domů,“ napsal resort na telegramu.
Dále vyčíslil, že je zaplaveno celkem 20 obcí na pravém břehu Dněpru. Podařilo se odtud evakuovat více než 1900 osob včetně 103 dětí. „Služby ministerstva pokračují v záchranných operacích. V Chersonské oblasti bylo zřízeno devět evakuačních center,“ dodává ministerstvo.
Poradce ukrajinského ministra zahraničí Anton Geraščenko na twitteru zveřejnil sestřih videozáznamů z akcí, na kterých záchranáři pomáhají domácím zvířatům. „Podobných videí z Chersonské oblasti jsou stovky. Situace ve vesnicích na levém břehu Dněpru obsazených Rusy je ještě dramatičtější – hladina vody je vyšší, zatímco lidem se od ruských ‚úřadů‘ dostává velmi malé nebo žádné pomoci,“ napsal.
Po Twitteru skutečně koluje řada podobných videí, na kterých jsou zachraňována domácí zvířata. Ukrajinské úřady již v pondělí vyzvaly obyvatele k tomu, aby si vzali vše důležité, včetně svých mazlíčků. Pro některé to ale zřejmě nebylo v jejich silách. Zvířata tedy buď uhynou, nebo je v tom lepším případě najdou záchranáři či duchapřítomní civilisté.
Zelenskyj: Mezinárodní organizace jsou nečinné
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci ze středy na čtvrtek na telegramu vyjádřil nepochopení nad neúčastí mezinárodních organizací. „Nelze ani s jistotou určit, kolik lidí na dočasně okupovaném území Chersonské oblasti může zemřít bez záchrany, bez pitné vody, bez lékařské péče,“ vylíčil.
„Každý člověk, který tam zemře, je rozsudkem nad stávající mezinárodní architekturou a mezinárodními organizacemi, které zapomněly, jak zachraňovat životy. Pokud nyní v oblasti této katastrofy není žádná mezinárodní organizace, znamená to, že vůbec neexistuje, že není schopna fungovat,“ kritizoval Zelenskyj s tím, že všechny příslušné výzvy ze strany kyjevské vlády už byly mezinárodním organizacím předány.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.
Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.