Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení přehrady

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zničení přehradní hráze a vodní elektrárny Nová Kachovka v Chersonské oblasti narušuje ruské pozice v první linii. Institut pro studium války (ISW) uvedl, že ovlivňuje zejména ruské pozice v první linii v obydlených oblastech Hola Prystan a Olešky. Spolu s obcemi Kozacha Laheri a Dnipryany jsou místy zaplavené až do výše jednopatrových budov.

Záplavy pravděpodobně přinutily ruský personál a vojenskou techniku v postižených oblastech ke stažení. Okupanti je využívali k ostřelování hlavního města oblasti Cherson a okolních sídel. Některé osady na pravém břehu Dněpru se tak po více než roce dostaly mimo dostřel.

Nicméně vedoucí okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že zničení vodní elektrárny je pro ruskou obranu výhodné, protože komplikuje ukrajinský postup přes řeku. Jeho hodnocení ale podle ISW ignoruje ztrátu první linie opevnění, které si Rusové připravili na případnou protiofenzivu.

Voda v Chersonu stoupá, ale zpomaluje

ISW také zmínil ruské informace o poklesu vody, jejíž hladina do pondělí konstantně stoupala až na 10 metrů. V některých oblastech prý velká voda klesla z 10 metrů o 3-4 metry. Město Mykolajiv na druhou stranu zaznamenalo příbytek o 70 centimetrů.

Ukrajinská hydroenergetická společnost Ukrhydroenergo na telegramu informovala o poklesu hladiny přehrady za posledních 24 hodin o metr. Stejně jako včera dochází ke stále výraznější destrukci přelivné hráze a zemní vložky mezi nádražní budovou a stavidlem.

„Společnost společně s firmou Ukrenergo pracuje na možných scénářích, jak zajistit vyvážený provoz energetické soustavy s ohledem na důsledky destrukce vodní elektrárny Kachovka. Zejména pro omezení povodní se upravuje provoz vodních elektráren a voda se ukládá nad Kachovkou v dalších nádržích dněperské kaskády,“ píše společnost.

Ministerstvo vnitra Ukrajiny upozornilo na neustálé stoupání vody v Chersonu, které se lehce zpomalilo. „Nejsložitější situace je v městské čtvrti Korabelnyj, kde je v současné době zatopeno více než 1800 domů,“ napsal resort na telegramu.

Dále vyčíslil, že je zaplaveno celkem 20 obcí na pravém břehu Dněpru. Podařilo se odtud evakuovat více než 1900 osob včetně 103 dětí. „Služby ministerstva pokračují v záchranných operacích. V Chersonské oblasti bylo zřízeno devět evakuačních center,“ dodává ministerstvo.

Poradce ukrajinského ministra zahraničí Anton Geraščenko na twitteru zveřejnil sestřih videozáznamů z akcí, na kterých záchranáři pomáhají domácím zvířatům. „Podobných videí z Chersonské oblasti jsou stovky. Situace ve vesnicích na levém břehu Dněpru obsazených Rusy je ještě dramatičtější – hladina vody je vyšší, zatímco lidem se od ruských ‚úřadů‘ dostává velmi malé nebo žádné pomoci,“ napsal.

Po Twitteru skutečně koluje řada podobných videí, na kterých jsou zachraňována domácí zvířata. Ukrajinské úřady již v pondělí vyzvaly obyvatele k tomu, aby si vzali vše důležité, včetně svých mazlíčků. Pro některé to ale zřejmě nebylo v jejich silách. Zvířata tedy buď uhynou, nebo je v tom lepším případě najdou záchranáři či duchapřítomní civilisté.

Zelenskyj: Mezinárodní organizace jsou nečinné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci ze středy na čtvrtek na telegramu vyjádřil nepochopení nad neúčastí mezinárodních organizací. „Nelze ani s jistotou určit, kolik lidí na dočasně okupovaném území Chersonské oblasti může zemřít bez záchrany, bez pitné vody, bez lékařské péče,“ vylíčil.

„Každý člověk, který tam zemře, je rozsudkem nad stávající mezinárodní architekturou a mezinárodními organizacemi, které zapomněly, jak zachraňovat životy. Pokud nyní v oblasti této katastrofy není žádná mezinárodní organizace, znamená to, že vůbec neexistuje, že není schopna fungovat,“ kritizoval Zelenskyj s tím, že všechny příslušné výzvy ze strany kyjevské vlády už byly mezinárodním organizacím předány.

Bundeswehr: Rusko může napadnout NATO do osmi let

23.07.2024 17:55 Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí…

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví…

23.07.2024 15:34 Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví…

Severní Korea vzkazuje, že ji nezajímají výroky Trumpa

23.07.2024 13:55 Severní Korea v úterý uvedla, že ji nezajímají výroky bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa…

Rusko chce zakázat vojákům používat mobily v bojových zónách

23.07.2024 11:40 Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro…

Slovensko si převzalo první dvě objednané stíhačky F-16

22.07.2024 22:16 Na Slovensko v pondělí večer dorazily první dvě objednané stíhačky F-16. Bratislava si jich…

Harrisová vyzdvihovala Bidena, o kandidatuře se nezmínila

22.07.2024 21:13 Viceprezidentka Kamala Harrisová v pondělí poprvé veřejně vystoupila poté, co úřadující prezident…

Mladé Češky oběťmi znásilnění v Německu. Obviněnými jsou Syřané

22.07.2024 17:57 Německé soudy budou řešit případ loňského znásilnění dvou mladých Češek, které byly na studentské…

Střelba v Chorvatsku: Pět mrtvých v domě pro seniory, vraždil veterán

22.07.2024 14:20 Chorvatsko, které je i letos v létě populární dovolenkovou destinací českých turistů, zažívá…

Světoví lídři ocenili Bidena, který odstoupil z boje o Bílý dům

22.07.2024 12:06 Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu…

Ukrajina má další Patriot. Poskytlo ho Německo

22.07.2024 09:49 Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který…

Související:

Nejnovější