Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc.
Zničení přehradní hráze a vodní elektrárny Nová Kachovka v Chersonské oblasti narušuje ruské pozice v první linii. Institut pro studium války (ISW) uvedl, že ovlivňuje zejména ruské pozice v první linii v obydlených oblastech Hola Prystan a Olešky. Spolu s obcemi Kozacha Laheri a Dnipryany jsou místy zaplavené až do výše jednopatrových budov.
Záplavy pravděpodobně přinutily ruský personál a vojenskou techniku v postižených oblastech ke stažení. Okupanti je využívali k ostřelování hlavního města oblasti Cherson a okolních sídel. Některé osady na pravém břehu Dněpru se tak po více než roce dostaly mimo dostřel.
Nicméně vedoucí okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že zničení vodní elektrárny je pro ruskou obranu výhodné, protože komplikuje ukrajinský postup přes řeku. Jeho hodnocení ale podle ISW ignoruje ztrátu první linie opevnění, které si Rusové připravili na případnou protiofenzivu.
Voda v Chersonu stoupá, ale zpomaluje
ISW také zmínil ruské informace o poklesu vody, jejíž hladina do pondělí konstantně stoupala až na 10 metrů. V některých oblastech prý velká voda klesla z 10 metrů o 3-4 metry. Město Mykolajiv na druhou stranu zaznamenalo příbytek o 70 centimetrů.
Ukrajinská hydroenergetická společnost Ukrhydroenergo na telegramu informovala o poklesu hladiny přehrady za posledních 24 hodin o metr. Stejně jako včera dochází ke stále výraznější destrukci přelivné hráze a zemní vložky mezi nádražní budovou a stavidlem.
„Společnost společně s firmou Ukrenergo pracuje na možných scénářích, jak zajistit vyvážený provoz energetické soustavy s ohledem na důsledky destrukce vodní elektrárny Kachovka. Zejména pro omezení povodní se upravuje provoz vodních elektráren a voda se ukládá nad Kachovkou v dalších nádržích dněperské kaskády,“ píše společnost.
Ministerstvo vnitra Ukrajiny upozornilo na neustálé stoupání vody v Chersonu, které se lehce zpomalilo. „Nejsložitější situace je v městské čtvrti Korabelnyj, kde je v současné době zatopeno více než 1800 domů,“ napsal resort na telegramu.
Dále vyčíslil, že je zaplaveno celkem 20 obcí na pravém břehu Dněpru. Podařilo se odtud evakuovat více než 1900 osob včetně 103 dětí. „Služby ministerstva pokračují v záchranných operacích. V Chersonské oblasti bylo zřízeno devět evakuačních center,“ dodává ministerstvo.
Poradce ukrajinského ministra zahraničí Anton Geraščenko na twitteru zveřejnil sestřih videozáznamů z akcí, na kterých záchranáři pomáhají domácím zvířatům. „Podobných videí z Chersonské oblasti jsou stovky. Situace ve vesnicích na levém břehu Dněpru obsazených Rusy je ještě dramatičtější – hladina vody je vyšší, zatímco lidem se od ruských ‚úřadů‘ dostává velmi malé nebo žádné pomoci,“ napsal.
Po Twitteru skutečně koluje řada podobných videí, na kterých jsou zachraňována domácí zvířata. Ukrajinské úřady již v pondělí vyzvaly obyvatele k tomu, aby si vzali vše důležité, včetně svých mazlíčků. Pro některé to ale zřejmě nebylo v jejich silách. Zvířata tedy buď uhynou, nebo je v tom lepším případě najdou záchranáři či duchapřítomní civilisté.
Zelenskyj: Mezinárodní organizace jsou nečinné
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci ze středy na čtvrtek na telegramu vyjádřil nepochopení nad neúčastí mezinárodních organizací. „Nelze ani s jistotou určit, kolik lidí na dočasně okupovaném území Chersonské oblasti může zemřít bez záchrany, bez pitné vody, bez lékařské péče,“ vylíčil.
„Každý člověk, který tam zemře, je rozsudkem nad stávající mezinárodní architekturou a mezinárodními organizacemi, které zapomněly, jak zachraňovat životy. Pokud nyní v oblasti této katastrofy není žádná mezinárodní organizace, znamená to, že vůbec neexistuje, že není schopna fungovat,“ kritizoval Zelenskyj s tím, že všechny příslušné výzvy ze strany kyjevské vlády už byly mezinárodním organizacím předány.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.