Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.
Zelenskyj na každoročním setkání Krymské platformy řekl, že považuje za důležité, aby Kyjev představil svůj plán spojencům už před chystaným druhým mezinárodním mírovým summitem. Ten chce uspořádat koncem letošního roku.
Ukrajinský prezident mluví o vítězném plánu. "Plán vítězství závisí především na podpoře Spojených států a dalších partnerů," vysvětlil a poznamenal, že s jejich podporou bude jednodušší přinutit Rusko k ukončení války. "Na co je tento plán? Je to důležité posílení Ukrajiny a podle mého názoru bude mít psychologický i politický vliv na rozhodnutí Ruska ukončit tuto válku," dodal.
První zmínka o plánu padla v srpnu, kdy Zelenskyj uvedl, že o něm chce mluvit nejen s Bidenem, ale i jeho dvěma možnými nástupci, tedy nynější viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem, kteří se v noci na dnešek poprvé střetli v předvolební debatě. Očekává se také, že ukrajinský prezident odcestuje koncem září do USA na Valné shromáždění OSN.
Lídr napadené země přichází s plánem v době, kdy se ruským jednotkám daří postupovat na východě Ukrajiny, a to navzdory překvapivému srpnovému ukrajinskému vpádu do ruské Kurské oblasti. Ten má posílit pozici Ukrajiny při budoucích mírových jednáních.
Kyjev naléhá na uspořádání druhého mírového summitu. První proběhl v červnu ve Švýcarsku, kdy Moskva nebyla pozvaná. Dalšího setkání už by se ruští zástupci mohli zúčastnit.
Česko má před sebou první ryze březnový víkend. Počasí by se oproti předchozím dnům nemělo výrazně měnit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.
Ve vedení Poslanecké sněmovny zůstává i po dnešku jedno neobsazené místo. Už potřetí se ho snažil obsadit opoziční zástupce Vít Rakušan (STAN), který byl jediným kandidátem v páteční volbě. Přesto neuspěl.
Není to jen česká specialita. Osudem krajanů, které v Dubaji překvapil aktuální konflikt na Blízkém východě, se zabývají i v jiných zemích. Například na Slovensku. Stránky médií tam plní příběh Jasminy Alagič a jejího syna, jehož otcem je slavný rapper Rytmus.
Spojené státy se jako jeden z hlavních aktérů nynějšího konfliktu na Blízkém východě také snaží postarat o své občany, kteří po sobotním zahájení operací zůstali v ohrožené oblasti. V pátečním příspěvku na sociální síti Truth Social to potvrdil americký prezident Donald Trump.
Felix Slováček nemohl zůstat v klidu, když se v uplynulých dnech rozšířila jedna nepravdivá zpráva ohledně jeho manželky Dagmar Patrasové. Známý hudebník zmínil, že i o něm se na internetu šíří pitomosti.
Jsou to již dva měsíce, co Česko šokovala zpráva o náhlém úmrtí Pavla Nečase. Lidé si ho opět připomněli ve čtvrtek. Došlo totiž na první nedožité narozeniny zesnulého herce. Nečasovi by bylo kulatých 60 let.
V Česku se natáčí hollywoodský velkofilm za účasti největších hvězd. Dorazili k nám i Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence. Zatím je ale nepotkáte v ulicích některého z velkých měst, ačkoliv i tam se má filmový štáb objevit.
Vraždou ženy v Karlových Varech se od středečního večera zabývají krajští kriminalisté. Policie již zadržela podezřelého. Šlo o podnapilého muže, který se nacházel před bytem, kde se našla oběť bez známek života. Pachateli hrozí až osmnáct let vězení.
Tajenka kolem dědictví po Jiřím Krampolovi je zřejmě konečně rozluštěna. Náročné pátrání, pro které se rozhodla notářka, přineslo ovoce. Kde se vzal příbuzný slavného herce, jenž by nakonec mohl dědit?
Nejasná byla po prosincovém úmrtí Patrika Hezuckého budoucnost podcastu, v němž si povídal s kolegou Milošem Pokorným a kuchařem Zdeňkem Pohlreichem. Dvojice ve čtvrtek oznámila, zda se rozhodla ve výrobě pořadu pokračovat.
Březen je prvním měsícem meteorologického jara. Za okny tomu zatím všechno nasvědčuje, ale návrat chladnějšího počasí není v jeho průběhu zcela vyloučen. Do Česka by dokonce ještě mohl vpadnout arktický vzduch.
Americká popová hvězda Britney Spears byla ve středu večer zatčena v Kalifornii. Podle informací úřadů okresu Ventura, které získala stanice CNN, zastavila zpěvačku hlídka dálniční policie (CHP) kolem půl desáté večer. Spears byla následně převezena do vazby, kde byla krátce po třetí hodině ranní formálně obviněna a poté propuštěna na svobodu.