Zelenskyj navrhl výrazně přísnější strop na ruskou ropu než státy G7

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina), foto: president.gov.ua **www.president.gov.ua**
ČTK 26. listopadu 2022 19:59
Sdílej:

Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazně nižší částka, než navrhují vyspělé země ze skupiny G7, které hovoří o ceně 65 až 70 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Nižší částka by znamenala tvrdší trest pro Moskvu, protože cílem je omezit příjmy z prodeje ropy, které pomáhají Rusku financovat válku na Ukrajině.

Návrh G7 ale nemá na Západě jednoznačnou podporu. Vlády zemí Evropské unie, které chtějí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi zkomplikovat financování války, se mezi sebou zatím na společném postoji neshodly. Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie a Francie, Evropská unie jako celek s nimi spolupracuje.

Cenový strop má začít platit od 5. prosince a od stejného data chce EU přestat ruskou ropu dovážet. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba, který přivádí ruskou ropu přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Embargo je součástí sankcí, které západní státy zavádějí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

"Limit, o kterém se dnes uvažuje - kolem 60 dolarů - je podle mého názoru limitem umělým," řekl Zelenskyj. Ten se neustále snaží spojence tlačit k tvrdším protiruským sankcím všeho druhu. "My bychom rádi, aby sankce byly v tom boji velmi efektivní, a tedy aby limit byl stanoven na úrovni 30 až 40 USD a Rusko ty sankce pocítilo," řekl na tiskové konferenci.

Návrh na zavedení cenového stropu předpokládá, že pro firmy poskytující přepravu, pojištění a další služby už nebude mít smysl obchodovat s ruskou ropou. Atraktivní by to pro ně bylo pouze tehdy, kdy by cena ropy klesla pod limit stanovený zeměmi G7 a jejich spojenci.

Nižší strop než 65 až 70 USD za barel se snaží prosadit Polsko, Estonsko a Litva. Naopak Řecko, Kypr a Malta chtějí strop nastavit na vyšší úrovni.

Severomořská ropa Brent, která je považována za hlavní typ ropy na světových trzích, se nyní prodává za méně než 85 dolarů za barel, zatímco v létě se dostala zhruba na 120 USD. Ruská ropa je levnější, aktuálně stojí zhruba 67 dolarů za barel. Na jaře stála více než 100 USD za barel.

Stalo se
Světové celebrity
Kurt Cobain

Kurt Cobain nespáchal sebevraždu, byla to vražda, tvrdí forenzní experti

Smrt legendárního frontmana skupiny Nirvana, Kurta Cobaina, nebyla sebevraždou, ale vraždou. S tímto tvrzením přišel nový tým nezávislých forenzních expertů, který podrobně prozkoumal pitevní zprávu a další důkazy z místa činu. Přestože úřady v Seattlu před 32 lety oficiálně uzavřely případ jako sebevraždu zastřelením, specialisté nyní věří, že všechna vodítka ukazují na zcela jiný scénář.

Světové celebrity
Princ William

Princ William chtěl vyhodit Andrewa z královské rodiny mnohem dříve

Princ William usiloval o vyloučení svého strýce Andrewa z královské rodiny mnohem dříve, než k tomuto kroku loni v říjnu oficiálně přistoupil král Karel III. Vyplývá to z nové biografie „William a Catherine: Nová éra monarchie“, jejímž autorem je Russell Myers. Kniha, která má vyjít v březnu, poodkrývá dlouholeté napětí mezi následníkem trůnu a jeho strýcem, jehož pověst poškodily vazby na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

Světové celebrity
Princezna Kate

Princezna Kate dokazuje, že si svou přezdívku zaslouží

Princezna z Walesu opět potvrdila, proč se jí přezdívá „dětská princezna“. Ve čtvrtek navštívila základní školu v jižním Londýně, aby podpořila Týden duševního zdraví dětí. Tuto osvětovou kampaň každoročně pořádá charitativní organizace Place2Be, jejíž je Kate patronkou již od roku 2013.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Prince Harryho při setkání s rodiči přemohly emoce

Prince Harryho přemohly emoce během nečekaného vystoupení v Los Angeles, kde podpořil rodiče, kteří přišli o své děti v důsledku škodlivého vlivu sociálních sítí. Vévoda ze Sussexu se setkal s rodinami u příležitosti zahájení přelomového soudního procesu, který zkoumá, zda platformy jako Instagram a YouTube záměrně poškozují duševní zdraví mladých lidí a vyvolávají u nich závislost.