Zelenskyj nežádal o cizí vojáky na Ukrajině, uvedl Bílý dům

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj, foto: Facebook / Володимир Зеленський
Marek Novotný 6. března 2024 11:35
Sdílej:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nikdy nepožádal o nasazení západních vojenských jednotek na Ukrajině pro boj proti ruské invazi. V úterý to uvedl Bílý dům.

Mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby reagoval na spekulace, které na závěr nedávného summitu evropských lídrů v Paříži prezentoval Emmanuel Macron.

Macron po konferenci evropských lídrů v Paříži prohlásil, že "třeba udělat vše potřebné", aby se zajistila porážka Ruska po napadení Ukrajiny. To však znepokojilo několik evropských spojenců včetně Německa.

"Zelenskyj o to nežádá, žádá jen o nástroje a možnosti. Nikdy nežádal, aby za jeho zemi bojovali zahraniční vojáci," citovala AFP prohlášení Kirbyho.

Lídři několika evropských zemí se už od vyhlášení francouzského prezidenta distancovali a Jens Stoltenberg také uvedl, že NATO neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu.

Německý ministr obrany Boris Pistorius také vyloučil nasazení německých vojáků ve válce na Ukrajině. Po setkání s rakouskou ministryní obrany Klaudií Tannerovou ve Vídni Pistorius uvedl, že Německo nepovažuje vyslání pěchoty na Ukrajinu za reálnou možnost.

I Tannerová kritizovala Macronova slova a označila je za znepokojující signál. Namísto toho zdůraznila potřebu ukončit současné diplomatické mlčení.

Po konferenci o pomoci Ukrajině v Paříži v pondělí Macron nevyloučil možnost vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu a uvedl, že jsou otevřeny všechny možnosti, aby se zabránilo tomu, aby Rusko vyhrálo tuto válku.

Spojenci rychle reagovali na Macronova slova a vyloučili možnost vyslání vojáků. Francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné vysvětlil, že Francie by mohla na Ukrajinu poslat pouze vojáky s nebojovým úkolem.

To, že Severoatlantická aliance neplánuje vyslat vojáky na Ukrajinu, uvedl v úterý i její generální tajemník Jens Stoltenberg pro agenturu AP.

"Spojenci NATO poskytují Ukrajině bezprecedentní podporu. Děláme to už od roku 2014 a zintenzivnili jsme to po invazi (v roce 2022). Neexistují však žádné plány na nasazení bojových jednotek NATO na Ukrajině," prohlásil Stoltenberg.

Slovenský premiér Robert Fico před neformálním setkáním v Paříži za účasti lídrů více než 20 členských států EU a NATO řekl, že několik zemí těchto bloků zvažuje, že na základě dvoustranných dohod s Ukrajinou na její území vyšle své vojáky.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na závěr konference v Paříži v reakci na novinářskou otázku prohlásil, že nevylučuje v budoucnosti nasazení francouzských pozemních jednotek na Ukrajině.

"Na oficiálním nasazení pozemních jednotek v současnosti nepanuje shoda," uvedl francouzský lídr. K dosažení toho, aby Rusko nemohlo zvítězit v útočné válce na Ukrajině, však není nic vyloučeno, dodal. Odmítl upřesnit, které země zvažují vyslání vojáků. Macron také zdůraznil, že v této věci upřednostňuje zachování "strategické nejednoznačnosti".

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova by ale byl konflikt mezi Ruskem a NATO nevyhnutelný, pokud by evropské členské země NATO poslaly své vojáky bojovat na Ukrajinu. Reagoval tak na prohlášení západních státníků.

Na setkání, kterého se zúčastnilo přes 20 hlav států a vlád, nedošlo k shodě ohledně případného vyslání vojáků západních zemí, nicméně Macron zdůraznil, že v budoucnosti nelze vyloučit žádnou možnost.

Každá země by měla mít podle něj svrchované právo rozhodnout o svém postoji.

Macron také oznámil vznik nové koalice států, které budou Ukrajině dodávat rakety a munici se středním a dlouhým dosahem. Navíc se plánuje mobilizace další munice pro Ukrajinu ze zásob třetích států.

"Jsme přesvědčeni, že porážka Ruska je nezbytná pro bezpečnost a stabilitu v Evropě," prohlásil Macron. "Zajišťujeme naši bezpečnost pro dnešek a zítřek," dodal s důrazem na to, že není zájmem Francie vstupovat do války s ruským lidem.

Macron odmítl uvést, které země zvažují vyslání vojáků a zdůraznil, že preferuje strategickou nejednoznačnost v této otázce.

Stalo se
Světové celebrity
Ozzy Osbourne

Jak budou vypadat první Vánoce bez Ozzyho Osbourna?

Kelly Osbourne se v emotivním rozhovoru svěřila s tím, jak moc ji zasáhla smrt jejího otce, rockové legendy Ozzyho Osbourna. Člen kapely Black Sabbath zemřel letos v červenci ve věku 76 let a rodina se nyní připravuje na první Vánoce bez něj. Jednačtyřicetiletá Kelly přiznala, že od otcova odchodu se cítí jako úplně jiný člověk a má pocit, že její staré já už neexistuje. „Vánoce už nikdy nebudou stejné a já také ne,“ uvedla s tím, že ztráta tak „magické“ osobnosti člověka navždy změní.

Světové celebrity
Zendaya

Zendaya na svátky opouští USA. Kde oslaví Vánoce?

Herecká hvězda Zendaya tráví letošní vánoční svátky v Londýně po boku svého snoubence Toma Hollanda a jeho nejbližších. Devětadvacetiletá představitelka seriálové Rue se objevila na vzácných rodinných fotografiích, které v pondělí 22. prosince sdílel Tomův bratr Sam na sociálních sítích. Skupina se společně vydala na interaktivní herní zážitek inspirovaný populární reality show „The Traitors“ (Zrádci), kde se hráči snaží odhalit podvodníky ve vlastních řadách.

Počasí
Ilustrační foto

Meteorologové vydali výstrahu: Počasí bude o Vánocích mrazivé, místy silně nasněží

Letošní Vánoce přinesou do Česka po dlouhé době skutečně zimní atmosféru, doprovázenou však nepříznivými povětrnostními podmínkami. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal na Štědrý den výstrahy, které varují před přívaly nového sněhu, silným nárazovým větrem a tvorbou sněhových jazyků. Meteorologové upozorňují, že situace může zejména v horských oblastech a na východě země komplikovat dopravu i sváteční přípravy.

České celebrity
Karlos Vémola

V domě Karlose Vémoly zadržela policie několik osob

V Měchenicích u Prahy je od úterního rána rušno. V domě známého MMA zápasníka Karlose Vémoly probíhá rozsáhlý zásah Národní protidrogové centrály, kterému asistují také příslušníci Celní správy.