Zelenskyj odmítl vyjednávat s Ruskem v Bělorusku

Ruská delegace dnes přijela do Běloruska, kde chtěla jednat se zástupci ukrajinské strany, oznámila dnes agentura TASS s odvoláním na mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale vzápětí uvedl, že nehodlá se zástupci Moskvy vyjednávat v Bělorusku, které má podíl na ruské agresi proti jeho zemi, napsala agentura Reuters. Navrhl několik jiných míst vhodných pro jednání. Zmínil mezi nimi také Bratislavu.

Volodymyr Zelenskyj

"Vojska Ruské federace z vašeho území odpalují směrem na Ukrajinu rakety. Z vašeho území zabíjejí naše děti," prohlásil Zelenskyj na adresu Běloruska podle ukrajinské agentury Unian. Zároveň podtrhl, že nepřátelské síly na Ukrajině útočí na všechny cíle včetně školek, obytných domů i sanitek.

Zelenskyj dodal, že zůstává otevřený možnosti rozhovorů na jiném místě, které se nezapojilo do agrese proti jeho zemi. Pokud by se tato jednání uskutečnila, byla by první od 24. února, kdy Rusko invazi na Ukrajinu zahájilo, dodal Reuters. Zelenskyj jako vhodná místa pro rozhovory jmenoval Bratislavu, Varšavu, Budapešť, Istanbul a Baku.

Poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak prohlásil, že pozice prezidenta Zelenského zůstává stejná - akceptuje jen skutečné rozhovory, žádná ultimáta. Ruská delegace se tak do Běloruska vydala s vědomím, že je její cesta zbytečná, dodal Podoljak.

Podle Peskova jsou v delegaci zástupci ministerstva zahraničí a obrany, ale také kanceláře prezidenta Vladimira Putina, kteří na své ukrajinské protějšky čekají v běloruském městě Gomel.

"V souladu s dosaženou dohodou přijela do Běloruska na jednání s Ukrajinci ruská delegace," uvedl Peskov. "Jsme připraveni zahájit tato jednání v Gomelu," dodal.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko podle ruské agentury RIA Novosti ukrajinské představitele vyzval, aby zasedli k jednacímu stolu, pokud "Ukrajina nechce ztratit svoji státní suverenitu". Zároveň popřel, že by se Bělorusko podílelo na bojích na Ukrajině, přestože také přiznal několik raketových útoků "na začátku konfliktu" z běloruského území.

"Není tam ani jeden náš voják... Ani jeden jediný běloruský náboj," citovala Lukašenka agentura Interfax. Podle médií ale z Běloruska postupují směrem na Kyjev kolony obrněných vozů. Ukrajinská armáda dnes informovala o zneškodnění řízené střely vypálené ruským bombardérem na Kyjev z běloruského vzdušného prostoru.

Lukašenko připustil, že z Běloruska bylo proti Ukrajině vedeno několik raketových úderů. "Z jihu Běloruska byly na začátku konfliktu vedeny dva tři raketové údery vzhledem k tomu, že Kyjev rozmístil u hranic tři nebo čtyři raketové divize," citovaly Lukašenkova slova ukrajinský zpravodajský portál Ukrajinska pravda či běloruský server thinktanks.by.

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Související:

Nejnovější