Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal velvyslance v několika zemích, včetně velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise. Informovala o tom ukrajinská tisková agentura Ukrinform s poukazem na dekrety zveřejněné prezidentskou kanceláří. Důvody nebyly oznámeny.
Kromě Česka byli odvoláni také velvyslanci v Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii. Zatím není jasné, co budou dále dělat. Mluvčí ukrajinského velvyslanectví v Praze ČTK řekla, že jde o plánovanou výměnu.
Deník N na svém webu citoval Perebyjnisovu reakci, kterou mu velvyslanec napsal: "Jsem tady 5,5 roku. Normálně mise trvá 4 roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu."
"Jedná se o velvyslance, kteří již odsloužili čtyři roky a jak je v diplomacii zvykem, nyní proběhne jejich výměna," sdělila ČTK mluvčí ambasády v Praze Tetiana Okopna. K termínu Perebyjnisova odchodu bližší informace nemá, ale řekla, že se počítá s velvyslancovou účastí na pondělním zahájení výstavy zneškodněné vojenské techniky ruské armády.
Premiér Petr Fiala na twitteru napsal, že pro něj bylo ctí spolupracovat s Perebyjnisem. "Oceňuji, jak hluboký a vřelý vztah měl k České republice. Přeji mu do budoucna hodně štěstí a vše dobré," uvedl ministerský předseda.
Podobně se vyjádřil šéf české diplomacie. "Pana velvyslance jsem poznal jako skvělého diplomata a statečného muže, který toho pro svou zemi v Česku udělal maximum. Putinovo barbarství nás sblížilo nejen profesně, ale i lidsky. Děkuji za Vaši práci!" napsal Jan Lipavský na twitteru.
Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady. Nedávno na sebe upozornil otevřeným dopisem, ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu "Kapitán Volkonogov uprchl" do programu filmového festivalu v Karlových Varech.
Zvláště citlivé jsou vztahy Kyjeva s Německem, které je silně závislé na dodávkách energie z Ruska a představuje největší evropskou ekonomiku. Do sporu se obě země dostaly kvůli turbíně pro plynovod Nord Stream 1, kterým teče plyn do Německa. Turbína je nyní kvůli údržbě v Kanadě. Německo chce, aby Ottawa vrátila turbínu ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, Kyjev ale naléhá na Kanadu, aby si ji nechala, a tvrdí, že její odeslání do Ruska by porušilo sankce uvalené na Moskvu, uvedla agentura Reuters.
Agentura DPA také upozornila na výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo. Melnyk byl ostrým kritikem německé vlády.
Melnyk působí jako velvyslanec v Německu od ledna 2015. To je podle médií pro diplomata na jednom postu neobvykle dlouhá doba.
Nebezpečí, které v posledních dnech představuje ledovka, nepomine ani během následujících hodin. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu vydal novou výstrahu, která upravuje časovou a územní platnost varování před zmíněným jevem.
Pavel Nedvěd se loni po letech v zahraničí vrátil do českého fotbalu, aby mu pomohl, konkrétně aby pomohl národnímu týmu z pozice manažera. Jak nyní přiznal, na zdejší prostředí si stále teprve zvyká. A naznačil, že některé věci by se mohly zlepšit.
Vazební stíhání Karlose Vémoly v ostře sledované kauze pokračuje, i když se zápasník nachází po operaci ve vězeňské nemocnici. Nyní se objevily informace, které naznačují zásadní zvrat v případu. Známý sportovec by se podle nich mohl dostat na svobodu.
Americký prezident Donald Trump vyzval protestující íránské občany, aby pokračovali v demonstracích proti režimu ve své zemi. Podle jeho vlastních slov je na cestě pomoc, kterou ale blíže nespecifikoval. Ve Washingtonu však dnes mají proběhnout důležitá jednání.
Poslední víkend do Česka přinesl mrazivé a na sníh bohaté počasí. O nadcházejícím víkendu bude situace jiná. Meteorologové nečekají prakticky žádné srážky, přes den má navíc být nad nulou. Vyplývá to z informací uvedených na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jana Boušková se poprvé po vleklých zdravotních problémech ukázala na veřejnosti. Fanoušci jsou samozřejmě rádi, ale teď budou vyhlížet její návrat do televize či do divadla. Známá herečka ještě zásadní rozhodnutí neudělala.
Tragédie se stala v lyžařském středisku Bad Gastein v rakouských Alpách. Třináctiletý chlapec z České republiky tam mimo sjezdovku strhl lavinu, přičemž ho sníh zavalil a usmrtil. Záchranáři se hocha snažili oživit, ale nepodařilo se jim to. O smutné události informoval deník Kronen Zeitung.
Česko v loňském roce přišlo o spoustu jedinečných osobností. Ve věku 29 let zemřela Anna Slováčková, které v jejím statečném boji s rakovinou držel palce celý národ. Rodina se nyní stará o to, aby se na nadanou herečku a zpěvačku nezapomnělo.
Není moc českých celebrit, jimž se poštěstilo, že jsou slavné v zahraničí i jinde než na Slovensku. Jednou takovou osobností ze šoubyznysu je Pavel Trávníček. Není divu, že si o legendárního prince z Popelky v těchto dnech dělají obavy i u sousedů v Německu.
Jaromír Soukup se v poslední době tak nějak ztratil z očí, když přišel o někdejší mediální impérium. Podle nejnovějších informací ale pracuje na velkolepém comebacku. Už brzy by se mohl připomenout televizním divákům.
Nebezpečí ledovky se přesouvá Českem. Meteorologové nově varují před výskytem nebezpečného jevu v severních a východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Tentokrát by mělo jít o slabou ledovku s tloušťkou do dvou milimetrů.
Lucie Vondráčková je od prosince zase k mání a sama si musí uvědomovat, že se teď o to víc budou řešit její kontakty s muži. Přesto jde spekulacím o nové lásce naproti. S kým se ve společnosti ukázala tentokrát?