Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek oznámil vytvoření nových vojenských jednotek. Ty mají být použity v chystané ukrajinské protiofenzivě proti ruské invazní armádě.
"Aktivně připravujeme nové brigády a jednotky," řekl Zelenskyj ve svém tradičním proslovu v pátek večer. Prezident podle svých slov během jednání s generálním štábem ukrajinské armády usiluje o zajištění všech prostředků na osvobození Ukrajiny od ruských okupantů.
"Každý na Ukrajině si musí uvědomit, že hlavním úkolem státu je ukončení okupace našich území, znovuzískání naší země a našich lidí z ruského zajetí," řekl s tím, že státní zdroje budou použity především k dosažení těchto cílů.
Prezident také poděkoval západním zemím, které Ukrajině pomáhají v rámci tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu. "Jejich odhodlání je plně v souladu se situací a potřebami na bojišti," dodal.
Poslední zasedání zástupců zemí z kontaktní skupiny pro Ukrajinu se konalo v pátek na americké letecké základně Ramstein v Německu. Německo, Polsko a Ukrajina se dohodly na tom, že v Polsku zřídí centrum pro opravu a údržbu tanků Leopard.
V Česku pokračuje druhý den voleb a mezi voliči nechybí ani celebrity. Yemi A.D. a Adam Plachetka se dokonce mohou pyšnit tím, že jejich fotografii zveřejnilo ministerstvo zahraničí.
Princezna z Walesu zavítala na svou první návštěvu na základnu RAF Coningsby v hrabství Lincolnshire od srpna 2023, kdy se stala Královskou čestnou leteckou komodorkou. Během své cesty navštívila jednu ze dvou britských stíhacích základen Quick Reaction Alert (QRA), které zajišťují rychlou reakci. Byla zde, aby se seznámila s prací stanice, která slouží jako obrana NATO proti agresi Putinova Ruska.
V 8:00 se dnes po celé České republice opět otevřely volební místnosti. Češi v nich pokračují ve výběru nového složení Poslanecké sněmovny. Dnes mají voliči možnost odevzdat svůj hlas do čtrnácti hodin. Poté začne sčítání.
Deštivé a větrné počasí přinese první říjnová sobota. Vliv na počasí bude mít tlaková níže Amy, která již v pátek úřadovala v oblasti Britských ostrovů. Pršet může v Česku už dopoledne, další srážky se čekají odpoledne a večer.
Tragicky skončil páteční zásah policistů proti agresivnímu muži v Českém Těšíně v Moravskoslezském kraji. Jeden ze strážců zákona jej po útoku muže na jeho kolegu zastřelil. Případem se zabývá inspekce.
Dva měsíce uplynuly v minulém týdnu od smrti Jiřího Krampola a kolem osoby populárního herce a baviče začalo být opět rušno. Objevily se informace o přípravě místa posledního odpočinku. K překvapení lidí z jeho okolí se našla i závěť.
Incidenty s drony u evropských letišť se během volebního pátku rozšířily i do Česka. Policie vpodvečer informovala o rozsáhlém bezpečnostním opatření na Letišti Václava Havla v Praze. Anonym měl varovat, že se do oblasti blíží bezpilotní stroje.
Tereza Kerndlová odhalila velkolepé plány na příští rok, kdy oslaví čtyřicítku. Fanoušci se konečně dočkají jejího velkého koncertu v Česku. Na pódiu by se s ní měli objevit i lidé, kteří se významně podíleli na jejím úspěchu.
Pavel Novotný se dnes po třech měsících v base opět podíval na svobodu. Podívat už se na něj mohli i jeho příznivci, protože bývalý starosta pražských Řeporyjí odhalil, jak po krátkém pobytu za mřížemi vypadá.
Ve 14. hodin se po celé České republice otevřely volební místnosti. Češi v nich zahájili výběr nového složení Poslanecké sněmovny. Hlasování je rozvrženo do dvou dnů, konkrétně na 3. a 4. října 2025. Dnes mají voliči možnost odevzdat svůj hlas až do desáté hodiny večerní. Zítra, v sobotu 4. října, pak budou volební místnosti přístupné od osmi do čtrnácti hodin. Hlasy se odevzdávají ve všech čtrnácti volebních krajích České republiky.
Napětí před sněmovními volbami, které začnou již za pár desítek minut, by se dalo krájet. Po hercích Zdeňku Svěrákovi či Petru Čtvrtníčkovi se rozhodl projevit i populární písničkář Honza Nedvěd. K překvapení části svých posluchačů vyjádřil podporu hlavnímu představiteli současné vládnoucí garnitury.
Předpověď větrného víkendu se potvrzuje. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před silným větrem, který místy hrozí během soboty a v noci na neděli. V nárazech bude dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.