Klíčová je teď rychlost dodávek západních tanků Ukrajině a jejich množství, zdůraznil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pravidelném večerním projevu, ve kterém reagoval na oznámení, že USA a Německo poskytnou Ukrajině tanky Abrams a Leopard. Po tancích by podle Zelenského měly následovat dodávky raket dalekého doletu a letadel.
"Musíme vytvořit takovou tankovou pěst svobody, že po jejích ranách se už tyranie nepostaví na nohy. Můžeme to dokázat, společně," uvedl Zelenskyj.
Dnešek označil za den mimořádně příznivých novinek pro Ukrajinu v podobě vytvoření "tankové koalice" států ochotných dodat Ukrajině moderní západní tanky. Zelenskyj zdůraznil, že "svoboda sílí" a že jde o "historický úspěch" vůdců západního světa. Klíčová ale teď bude rychlost a množství dodávek tanků na Ukrajinu, jakož i to, jak rychle zvládnou výcvik ukrajinští tankisté.
Ukrajina by mohla získat okolo stovky tanků Leopard německé výroby, sečetla agentura Unian a připomněla, že jako první ze spojenců Británie přislíbila 14 tanků Challenger 2. Kromě toho americký prezidenta Joe Biden oficiálně přislíbil Ukrajině 31 tanků M1 Abrams, které ale mají být dodány během několika měsíců.
Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda také vytyčil další úkoly v podobě získání raket dalekého doletu a dodávek západních letadel. "Je to sen. Je to úkol. Důležitý úkol pro nás všechny," řekl. "Čím více podpory od světa dostanou naši hrdinové na frontě, tím dříve skončí ruská agrese a tím spolehlivější budou po válce záruky bezpečnosti pro Ukrajinu a všechny partnery," dodal.
Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).