Zelenskyj připisuje neúspěchy Ukrajiny ve válce s Ruskem nedostatku dělostřelectva

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připisuje chybějící úspěchy Ukrajiny ve válce s Ruskem nedostatku dělostřelectva a zbraní s dlouhým dosahem. Tento "umělý zbraňový deficit" způsobuje, že v současnosti není možné vést boje s tak vysokou intenzitou. Rusko má v současnosti ve vojenské oblasti jen jednu výhodu, kterou je úplná devalvace lidského života, řekl Zelenskyj v sobotu na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Volodymyr Zelenskyj

K rychlému pokroku nemá Ukrajina dostatek systémů protivzdušné obrany. " Abychom mohli zaznamenat pokroky, musíme vyčistit nebe," konstatoval Zelenskyj a vyzval spojence k dalším dodávkám zbraní.

"Někteří tvrdili, že neexistuje účinná obrana proti ruským raketám. S jistotou však víme, že Patriot a další západní systémy protivzdušné obrany dokáží sestřelit jakékoli ruské rakety," řekl Zelenskyj. Pokud podle něj bude na Ukrajině dostatek systémů protivzdušné obrany, " budeme schopni přivést domů miliony Ukrajinců, miliony našich lidí, našich uprchlíků".

Potřebou zachránit co nejvíce lidských životů zdůvodnil Zelenskyj stažení armády z východoukrajinského města Avdijivka, o které se již měsíce vedou těžké boje. "Rozhodnutí stáhnout se padlo, ale Rusko z toho nic nezískalo," zdůraznil ukrajinský prezident.

Zelenskyj ve svém projevu mluvil i o ruském prezidentovi Vladimíru Putinovi. "Právě včera, když začala Mnichovská bezpečnostní konference, se nám všem pokusil vyslat jasný signál - Putin zabil dalšího opozičního lídra," řekl Zelenskyj. Po tomto činu je prostě absurdní vnímat Putina jako údajně legitimní hlavu ruského státu. Putin má do budoucna jen dvě možnosti: buď skončí před Mezinárodním trestním soudem v Haagu, nebo ho zabijí, konstatoval.

Zelenskyj znovu pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přicestoval do Kyjeva. "Pokud Trump přijde, jsem připraven jít s ním na frontu," řekl Zelenskyj. Politici podle něj "musí vědět, jaká je válka ve skutečnosti, nejen to, jak vypadá na Instagramu".

Aktuální boje o Avdijivku na východě Ukrajiny jsou podle informací z pátku intenzivnější než boje o Bachmut, který byl dobyt Ruskem v květnu loňského roku. Uvedla to elitní ukrajinská brigáda, která brání Avdijivku před ruskými útoky.

Bitva o toto průmyslové centrum, nacházející se necelých 10 kilometrů severně od města Doněck, patří mezi nejkrvavější střety během již téměř dvouleté války a připomíná loňskou krvavou bitvu o Bachmut, ve které padly tisíce vojáků.

Mluvčí 3. samostatné útočné brigády Olexandr Borodin uvedl, že situace v Avdijivce je nyní extrémně obtížná, přičemž ruské síly disponují lepším vybavením než v průběhu bojů o Bachmut, které trvaly déle než devět měsíců.

Ukrajinský generál Olexandr Tarnavskyj informoval v pátek ráno o prudkých bojích v Avdijivce a uvedl, že ukrajinská armáda pokračuje v přípravě nových pozic a silných opevnění s ohledem na možné scénáře budoucího vývoje.

I přes složitou situaci v Avdijivce je podle generála nejvyšší prioritou ochrana životů ukrajinských vojáků, ačkoliv situaci označil za "složitou, ale pod kontrolou". Velitelé obdrželi příkaz stabilizovat situaci v tomto strategickém městě.

Vzhledem k nedostatku munice a početné převaze na bojišti hrozí, že Ukrajina může být nucena stáhnout se z Avdijivky, která se stala symbolem ukrajinského odporu, podobně jako se to stalo v případě Bachmutu.

Avdijivka byla cílem ruských sil od začátku invaze a Ukrajinci se s Ruskem podporovanými separatisty vedli boje o toto město již v předchozích letech. Ruské útoky na Avdijivku se zintenzivnily od loňského října.

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Rusko zničilo většinu ukrajinských tepelných elektráren

13.04.2024 21:55 Vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterou Moskva spustila minulý měsíc,…

Papež František se obává probíhající války mezi Izraelem a Hamásem

13.04.2024 19:12 Papež František vyjádřil svou obavu z probíhající války mezi Izraelem a palestinským radikálním…

Biden varoval Írán před útokem na Izrael

13.04.2024 16:02 Prezident USA Joe Biden prohlásil, že podle jeho očekávání se Írán pokusí zaútočit na Izrael v…

Situace na východní frontě na Ukrajině se v posledních dnech výrazně…

13.04.2024 12:23 Situace na východní frontě na Ukrajině se v posledních dnech výrazně zhoršila, oznámil v sobotu…

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí

13.04.2024 10:01 Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně…

Související:

Nejnovější