Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v úterním rozhovoru pro Fox News varoval, že bez podpory Spojených států by Ukrajina nebyla schopná odolat ruské invazi. Zelenskyj zdůraznil, že jednota mezi Ukrajinou, USA a Evropou je klíčová pro udržení odporu proti Rusku. Uvedl to server BBC.
„Pokud by došlo k přerušení podpory, myslím, že bychom prohráli,“ prohlásil Zelenskyj. Přiznal, že Ukrajina má vlastní výrobní kapacity, ale nejsou dostatečné na to, aby zajistily vítězství nebo dokonce přežití v současném konfliktu.
Zelenskyj také reagoval na sliby nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou do 24 hodin. Trump však neupřesnil, jakým způsobem by tento cíl dosáhl.
Na otázku, zda Trump může ovlivnit Vladimira Putina k ukončení války, Zelenskyj odpověděl: „Nebude to jednoduché, ale ano, může, protože je silnější než Putin. Prezident Spojených států má sílu, autoritu i zbraně, a může ovlivnit i ceny energetických surovin.“
Podpora Ukrajiny v USA je stále více terčem kritiky, především ze strany Republikánů. Mnoho z nich, včetně budoucího viceprezidenta JD Vance, volá po ukončení financování války. Vance tvrdí, že Spojené státy nemají dostatečnou průmyslovou kapacitu na pokračující dodávky zbraní Ukrajině.
Podle průzkumu Pew Research 62 % republikánských voličů věří, že USA nemají odpovědnost podporovat Ukrajinu v jejím boji proti Rusku.
Ukrajina čelí obtížné situaci na frontě, kdy ruské síly postupují rychleji než v předchozích letech. Analýza Institutu pro studium války (ISW) ukazuje, že ruské jednotky v roce 2024 získaly asi 2 700 km² ukrajinského území, což je šestkrát více než v roce 2023.
Ukrajinská protiofenzíva v ruském Kursku se dostává pod tlak, protože ruské jednotky vytlačují ukrajinské síly zpět.
Zelenskyj také kritizoval německého kancléře Olafa Scholze za nedávný telefonát s Putinem. „Je to otevření Pandořiny skříňky,“ řekl Zelenskyj s tím, že izolace Putina by měla zůstat prioritou.
Spojené státy nedávno povolily Ukrajině použití dlouhodobě zakázaných protipěchotních min a povolily nasazení střel s delším dosahem proti ruskému území. Tento krok vyvolává obavy z eskalace konfliktu.
Zelenskyj však zdůraznil, že Ukrajina čelí „velmi těžkému období“ a potřebuje pokračující vojenskou a ekonomickou podporu od svých spojenců.
Jednou z událostí v českém šoubyznyse letos byl rozchod Hynka Čermáka s manželkou Veronikou Mackovou. Charismatický herec nyní naznačil, že jedním z důvodů rozpadu manželství mohla být i jeho herecká práce.
Předseda ANO Andrej Babiš je nadále jediným kandidátem hnutí na premiéra, řekl místopředseda zmíněného subjektu Karel Havlíček. Reagoval tak na pondělní vyjádření prezidenta Petra Pavla. Hlava státu trvá na tom, aby Babiš vysvětlil veřejnosti, jak vyřeší svůj střet zájmů.
Není tajemstvím, že Dara Rolins se podrobila estetickému zákroku, s jehož výsledkem ještě není spokojená. To zaujalo Ornellu Koktovou, které se to zdá být zvláštní. Dokonce poukázala na případy žen ze zahraničí, u nichž si všechno sedlo výrazně rychleji.
Meteorologové vidí v nejnovějším dlouhodobém výhledu až do poloviny prosince. Vývoj počasí v Česku by se neměl vymykat očekáváním. Předpokládá se další pokles teplot, takže sněžit by mohlo i v nižších polohách.
V Česku se předávají ocenění i u příležitosti listopadového státního svátku. Šest osobností obdrželo od ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (za Spolu) Medaili Za zásluhy o diplomacii. Ministerstvo o tom informovalo na webu.
Dara Rolins má za sebou bratislavské koncerty, kde nemohl chybět ani její partner Pavel Nedvěd. Někdejší vrcholový sportovec nešetřil superlativy na adresu své milé. Takovou show prý u nás dokáže udělat jen ona.
Prezident Petr Pavel připustil, že může hnutí ANO požádat o jiného kandidáta na premiéra kvůli trvajícímu střetu zájmů předsedy hnutí Andreje Babiše. Pavel nadále trvá na tom, aby Babiš veřejně předložil řešení problému, který brání jeho jmenování do čela vlády.
Agáta Hanychová a Pavel Novotný si nedávno vyměnili vzkazy přes média, ale napětí mezi nimi tím ani zdaleka nepominulo. Důkazem jsou nejnovější slova influencerky, která dala jasně najevo, že si za tím, co řekla poprvé, stojí.
Americký prezident Donald Trump vyzval republikány, aby dále nebránili zveřejnění tzv. Epstein Files. Podle Trumpa totiž není co skrývat. Šéf Bílého domu si zároveň přeje, aby se opět začalo řešit to, co je pro Spojené státy americké opravdu důležité.
Markéta Konvičková sice svádí boj se zdravotními problémy, přesto se ale snaží žít normálním životem a plnit si sny. Jeden ze svých snů si splnila v těchto dnech, kdy navštívila Havajské ostrovy, které jsou součástí Spojených států amerických.
Zima začíná v Česku vystrkovat růžky, což potvrzuje i nejnovější výstraha meteorologů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před náledím, které se může vytvořit na téměř celém území republiky.
Železniční trať v Polsku poškodila sabotáž, uvedl polský premiér Donald Tusk v pondělí na sociální síti. Dosud neznámí pachatelé měli použít výbušniny. Polské úřady zatím nechtějí spekulovat o tom, zda jsou za čin zodpovědní Rusové.