Ke katastrofě letadla s Jevgenijem Prigožinem a dalšími předními členy žoldnéřské Wagnerovy skupiny nemuselo dojít náhodou. Vyplývá to z prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterého citovala ruskojazyčná verze BBC.
"Putin je na dně, jako člověk i jako politik. Zabil Prigožina, alespoň podle našich informací," řekl ukrajinský prezident v Kyjevě. "Na Ukrajině jsme smutek neměli, pro nás je to o jednoho teroristu méně," dodal.
Zelenskyj také uvedl, že morálka Rusů po smrti vůdce wagnerovců klesla. "Domnívám se, že tato ochrana, která kryje životy žoldáků, wagnerovců, je ztracena. To je pro nás rozhodně výhoda," řekl ukrajinský prezident.
Letadlo s Prigožinem na palubě se koncem srpna zřítilo v Tverské oblasti a příčina neštěstí není dosud známá. Nevyjádřili se k ní ani vyšetřovatelé.
Na internetu a v médiích se ale objevily spekulace, zejména v souvislosti s Prigožinovými konflikty s prezidentem Vladimirem Putinem, že letoun mohl být sestřelen nebo že na jeho palubě mohla explodovat bomba. Podle některých ruských médií je právě tato možnost nyní považována za nejpravděpodobnější.
Kreml sám připustil, že ke katastrofě letadla s Prigožinem a dalšími předními členy žoldnéřské Wagnerovy skupiny mohlo dojít úmyslně. Odmítá ale zapojení mezinárodních vyšetřovatelů do zkoumání neštěstí. Podle serveru Guardian to potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který přitom dříve odmítal, že by za jeho smrtí stál Kreml.
"Je zřejmé, že se zvažují různé verze, včetně verze – víte, o čem mluvím – úmyslného zvěrstva," přiznal. Odmítl však zahraniční zapojení do vyšetřování. "Vyšetřování letecké katastrofy je ruským vyšetřováním a o mezinárodním vyšetřování nemůže být řeč," dodal mluvčí.
Podle řady lidí je ale Kreml za katastrofu zodpovědný. Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj označil pád letadla s Prigožinem za teroristický čin a obvinil z něj také Putina. Navalnyj také varoval před potenciální hrozbou občanské války v Rusku, uvedl server Meduza.
Navalnyj posměšně komentoval Prigožinovu naivitu, když důvěřoval Putinovým slovům, přičemž podle opozičníka nemá Putin žádnou čest. Navalnyj kritizoval i ty, kdo věří v dovednosti tajných služeb, protože podle něj "putinovi zabijáci" jsou schopni nejvýše sestřelit nebo odpálit civilní letadlo nad Ruskem, čímž by spáchali teroristický útok a zabili nevinného pilota a letušku.
Podle Navalného prezidenti, jak ruský, tak běloruský, slíbili Prigožinovi a jeho lidem bezpečnostní záruky, avšak nakonec je zradili. Navalnyj naznačil, že v očích příznivců Prigožina je Putin závistivý a závidí popularitu ruských hrdinů u lidu i u armády, což by mohlo být důvodem pro to, že je chtěl zlikvidovat. Tímto způsobem se Prigožin a jeho zástupce stali mučedníky a legendami mezi ruskými občany.
Reportéři serveru Meduza také už dříve uvedli, že za havárií letadla stojí cizí zavinění. "Na jednom videozáznamu z havárie je zachycen oblak, který připomíná střelu země-vzduch. Očití svědci na videích sdílených na internetu hovoří o dvou explozích, které havárii předcházely. Běžnou praxí je vypustit proti jednomu cíli dvě rakety protivzdušné obrany, aby se zvýšila šance na zásah," píší.
Některé trosky podle dostupných fotografií obsahují díry, které „mohly být způsobeny úlomky bojové hlavice rakety země-vzduch. "Podle Flightradar24 dosáhlo letadlo před pádem výšky 28 000 stop. Mnoho systémů protivzdušné obrany není schopno zasáhnout letadla v této výšce. Například pro někoho na zemi například ukrajinské speciální jednotky by byl zásah pomocí přenosného systému protivzdušné obrany prakticky nemožný," pokračuje nezávislý server.
"Určení, zda Prigožinovo letadlo sestřelila bomba, nebo raketa, má zjevně politický význam. Pokud byla příčinou raketa země-vzduch, nebude pochyb o tom, že za sestřelení a zabití nejznámějšího žoldnéřského vůdce v zemi je odpovědná ruská armáda. Bomba na palubě letadla naproti tomu umožňuje prakticky jakéhokoli viníka," popisuje Meduza.
Západní zpravodajské služby se také snaží zjistit, jak Prigožin zemřel. Že zahynul při letecké havárii je zcela zřejmé, proč ale k tragédii jasné není. Britská tajná služba míní, že za smrtí významného kritika Kremlu může stát stejný agent GRU, jako za výbuchem ve Vrběticích nebo otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala. Schopnosti a zkušenosti na to má – GRU i agent.
Za smrtí Prigožina může stát stejný muž jako za otravou dvojitého agenta Sergeje Skripala v roce 2018 – generálmajor Andrej Averjanov. Podle MI6 vedl Averjanov operaci s cílem nahradit 20 tisíc wagnerovců v Africe ruskými vojáky a s Prigožinem měl "dlouhodobě nepřátelské vztahy". Server Ukrainska Pravda uvádí, že ukrajinská rozvědka vyšetřuje, zda to nebyl právě on, kdo za havárií letadla s předními představiteli wagnerovců stál.
Tyto informace přicházejí poté, co letečtí experti zjistili v pádu Prigožinova letadla řadu nesrovnalostí. Například křídlo letounu se nacházelo několik kilometrů od místa havárie, zřítilo se z oblohy doslova po částech.
"Letadlo se zjevně rozpadlo za letu po nějaké katastrofické události ve výšce. Doslova spadlo na zem jako láhev od coly, zcela neovladatelné a bez částí křídel. Nová letadla, jako je toto, se takto nerozpadají, pokud se nestalo něco zlého," vylíčil letecký expert Jeff Guzzetti podle stanice NBC.
Averjanov je členem ruské Hlavní správy rozvědky, lépe známou pod zkratkou GRU. Dokonce toho samého týmu, který stojí nejen za otravou Skripalových, ale i výbuchu v muničním skladu Vrbětice.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.