Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, válku musíme ukončit příští rok

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina), foto: Facebook / Володимир Зеленський
Libor Novák , newsbox.cz 16. listopadu 2024 18:22
Sdílej:

Zima na Ukrajině se blíží a prezident Volodymyr Zelenskyj se s médii podělil o své názory na aktuální situaci Ukrajiny. Mluvil o připravenosti na útoky, budoucnosti mírových jednání a výzvách, kterým Ukrajina čelí na frontě i v zákulisí mezinárodní diplomacie. 

Zelenskyj pro Ukrajinske radio zdůraznil, že Ukrajina je nyní v otázce komunikace a informačních sítí odolnější než kdykoli během války. Decentralizace telekomunikační infrastruktury a energetické sítě výrazně zlepšila odolnost země vůči ruským útokům.

„Diváci nás vidí, posluchači slyší, komunikujeme prostřednictvím mobilních a internetových sítí. I když je situace v pohraničí složitější, jsme silnější než dříve,“ uvedl prezident.

Na otázku o možných útocích této zimy prezident odpověděl, že Rusko pravděpodobně nasadí kombinované útoky pomocí dronů a raket.

„Rozvědka pracuje denně. Budujeme ochranu na všech úrovních – od energetické infrastruktury po moderní protiraketové systémy, jako jsou Patriot, NASAMS a další,“ řekl Zelenskyj, přičemž dodal, že současné vybavení je lepší než na začátku války, ale stále nestačí.

Zelenskyj jasně uvedl, že Ukrajina nikdy nepřistoupí na jednání z pozice slabosti. "Dialog s Putinem, pokud není posílen klíčovými prvky, by byl pro Ukrajinu předem prohraný. USA musí jasně uznat Rusko jako agresora a podpořit naši územní celistvost. Teprve pak lze jednat," uvedl.

Zmínil, že i v případě zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA musí Amerika nadále uznávat Rusko jako agresora. „Jednání musí probíhat na základě silné Ukrajiny. Pro diplomatický úspěch je klíčová naše vojenská síla,“ zdůraznil.

Podle prezidenta je nutné zachovat jednotu mezi Evropou a Spojenými státy. Jakákoliv změna politiky USA by mohla oslabit evropskou podporu. „Trump nám při našich jednáních vyjádřil podporu a ocenil odvahu Ukrajiny,“ řekl Zelenskyj a dodal, že uvidí, jak se bude situace vyvíjet po Trumpově inauguraci.

Zákon o mobilizaci, který platí již půl roku, přinesl řadu výzev. Prezident přiznal, že ne všechny procesy probíhají hladce. „Mobilizace je velkou výzvou. Musíme najít rovnováhu, abychom zachovali jednotu ve společnosti a armádě,“ uvedl.

Dále se vyjádřil k otázce nedostatku pěchoty a náročné situaci na východní frontě. Podle něj je problémem nejen počet vojáků, ale také jejich vybavení a rotace. „Je důležité, aby každý věděl, že má za sebou další brigádu, která je připravena čelit nepříteli,“ řekl.

Zelenskyj poukázal na významný technologický pokrok Ukrajiny. Země se stala jedním z technologicky nejsilnějších hráčů v Evropě. „Máme nové typy raket, námořní drony, které zničily část Černomořské flotily Ruska, a investovali jsme obrovské prostředky do vývoje dronů,“ uvedl prezident.

Prezident zůstal optimistický, pokud jde o konec války. „Nikdo nechce mír více než my. Věříme, že se válka brzy skončí, a uděláme vše pro to, aby to bylo už příští rok,“ uvedl Zelenskyj. "Putinovi nejde o mír, ale o ukončení politické izolace. Snaží se využít jednání k prosazení kapitulace Ukrajiny, což se nestane," dodal.

Zdůraznil však, že Ukrajina musí zůstat silná, aby dosáhla spravedlivého míru, který nebude zahrnovat žádné ústupky agresorovi.

Stalo se
Sport
Pavel Nedvěd a Dara Rolins

Selhání Pavla Nedvěda. Favorit odmítl post reprezentačního trenéra

Blíží se Vánoce a fanoušci fotbalové reprezentace čekali, zdali se s předstihem dočkají nejlepšího možného dárku. Spekulovalo se totiž o možném angažmá trenéra Slavie Jindřicha Trpišovského na lavičku národního týmu. Sešívaní to ale zatrhli. Pavel Nedvěd tak zatím ve svém největším úkolu ve funkci reprezentačního manažera selhává. 

Domácí
Andrej Babiš

Austrálií otřásla tragédie. Babiš i Fiala vyjádřili účast

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Zahraničí
Australská policie zasahuje proti střelcům na Bondi Beach. (14.12.2025)

Tragický útok v Austrálii. Střelci zavraždili několik lidí na oblíbené pláži

Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita. 

České celebrity
Eva Burešová

Eva Burešová přiznala zbytečné obavy. Forejt zaznamenal velký úspěch

Kuchařům se rozdávaly michelinské hvězdy, které jsou asi tím nejprestižnějším oceněním jejich práce na světě. V Česku jednu dostal i Přemek Forejt, partner Evy Burešové. Známá herečka a zpěvačka přiznala, že to přineslo i nepříjemné chvíle.