Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Evropy, která je součástí diplomatických snah snížit napětí způsobené ruskými manévry na hranicích s Ukrajinou. Americká diplomacie to oznámila s tím, že Blinken se ve středu sejde v Kyjevě se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou a s prezidentem Volodymyrem Zelenským. O den později bude následovat Blinkenovo jednání v Berlíně s evropskými partnery.
"Cesta navazuje na rozsáhlé diplomatické snahy s našimi evropskými spojenci a partnery kolem jednotného přístupu k hrozbě, kterou Rusko pro Ukrajinu představuje, a na naše společné snahy přimět jej, aby si v zájmu bezpečnosti a stability vybralo diplomacii a deeskalaci," uvádí komuniké americké vlády.
Agentura AP píše o "narychlo dohodnuté cestě", jejímž cílem je ukázat americkou podporu po bezvýsledných jednáních mezi Západem a Moskvou z minulého týdne. Obavy z ruského útoku na Ukrajinu v posledních dnech neslábnou. Naopak Kyjev a Washington varovaly, že Rusko připravuje půdu pro falešnou záminku k invazi. Ruská vláda tato obvinění odmítá.
V Kyjevě už dnes o situaci jednala skupina amerických senátorů z obou hlavních politických stran. Blinken tam podle prohlášení ministerstva zahraničí míří s cílem "posílit závazek Spojených států vůči svrchovanosti a teritoriální integritě Ukrajiny" a také informovat zaměstnance americké ambasády o krizovém plánování pro případ, "že by se Rusko rozhodlo pro další eskalaci".
Ve čtvrtek se šéf americké diplomacie sejde v Berlíně s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou, která dnes jedná v Moskvě, a také s protějšky z Francie a Británie. Tématem má být i připravenost uvalit na Rusko tvrdé sankce. Rusko na svém území podél hranice s Ukrajinou shromáždilo podle západních zdrojů kolem 100.000 vojáků s tanky a další těžkou technikou, což někteří pozorovatelé hodnotí jako možnou předehru ofenzívy, poznamenává agentura AP.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.