Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popřel účast Kyjeva na výbuchu, který vážně poškodil Kerčský most, spojující Rusko s anektovaným ukrajinským Krymským poloostrovem. V televizním rozhovoru naznačil, že v pozadí výbuchu mohla být rivalita mezi ruskou armádou a tajnými službami. Moskva připsala explozi ukrajinské rozvědce.
"My jsme si to (výbuch na mostu) určitě neobjednali, alespoň pokud vím," řekl šéf státu kanadské televizi CTV podle serveru RBK-Ukrajina. Připomněl konflikt mezi ruskými vojáky a tajnými službami a dodal, že za výbuchem mohla stát některá ze stran tohoto sporu. "Je tam hodně mocenských vertikál. Je to rozsáhlý systém. V Sovětském svazu byla (tajná policie) KGB. V současnosti sestává z několika větví, které neustále řeší, kdo je hlavní," dodal.
Kerčský most spojuje ruský Krasnodarský kraj s ukrajinským poloostrovem Krymem, který Moskva anektovala v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014. Mohutný výbuch, který poškodil silniční i železniční část, mostem otřásl ráno 8. října. Po výbuchu se zřítila část vozovky a vzplály cisterny na kolejích. Podle ruských úřadů explozi způsobila bomba v nákladním autě. Výbuch si podle ruských médií vyžádal čtyři oběti na životech.
Provoz na mostu byl načas přerušen, Rusové nyní pracují na opravě. Zdroje některých ukrajinských i zahraničních médií tvrdí, že exploze byla dílem ukrajinské tajné služby SBU. Kyjev se ale k výbuchu oficiálně nehlásí.
Ruská tajná služba FSB 12. října oznámila, že zadržela osm podezřelých z útoku na Kerčský most, pět Rusů a tři občany Ukrajiny a Arménie. Za organizátora útoku označila šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova. Ukrajinská rozvědka tvrzení FSB označila za nesmysl a odmítla se k nim dál vyjádřit.
Ruský prezident Vladimir Putin označil masivní ruské raketové údery na ukrajinská města v posledních dnech za odvetu za ukrajinské útoky, mezi které zařadil i "teroristický útok" na Kerčském mostě.
Most za 228 miliard rublů (přes 90 miliard Kč) se až do výbuchu zdál jedním z nejlépe střežených míst na světě; hlídaly jej družice a stíhačky, protiletadlové rakety, hlídkové čluny i potápěči. Na zemi příjezdy z obou stran chránily speciální jednotky ruské národní gardy.
Mychyjlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře již v den výbuchu tvrdil v rozhovoru s listem Ukrajinska pravda, že mohlo jít o dílo samých Rusů, a konkrétně mohlo jít o výsledek mocenského konfliktu, ve kterém na jedné straně stojí FSB spolu s Wagnerovou (v přepisu z ruštiny Vagnerovou) žoldnéřskou skupinou a na straně druhé ruské ministerstvo obrany spolu s generálním štábem. Argumentoval, že kamion, který na mostě vybuchl, přijel z Ruska, a proto by se odpovědi měly hledat v Rusku, kde se konflikt mezi silovými složkami vymkl kontrole Kremlu. Výbuch mostu podle Podoljaka působí jako fiasko FSB a alibi ruské armádě za porážky na Ukrajině, když FSB nedokázala ohlídat ruský týl.
Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu.
Meghan Markleová se ohradila proti výrokům slavné americké kuchařky a podnikatelky Marthy Stewartové, podle níž vévodkyně na nedávné večeři v Kalifornii detailně probírala své červencové setkání s britským králem Karlem III. Zmíněná schůzka v sídle Highgrove House přitom proběhla ve Velké Británii za přísně tajných podmínek a pod zámkem utajení.
Popová hvězda Ariana Grande se na sociálních sítích podělila o své dojmy po skončení severoamerické části turné Eternal Sunshine a zároveň se vyjádřila ke svým nadcházejícím koncertům v britské metropoli. Zpěvačka své miliony fanoušků ujistila, že se na blížící se vystoupení v britské metropoli nesmírně těší a nemůže se dočkat, až se se svými příznivci opět setká.
Edoardo Mapelli Mozzi, manžel britské princezny Beatrice, poskytnul po klidnějším létě exkluzivní rozhovor magazínu The Gentleman's Journal. V rámci tradiční relace zaměřené na život, styl a osobní hodnoty odkryl své soukromí, oblíbené rituály i pohled na rodinný život.
Hledání nového představitele legendární agenta 007 spěje do finále a fanoušci se mohou těšit na výraznou změnu. Producentka Amy Pascalová potvrdila, že jméno nového Jamese Bonda by mělo být oficiálně oznámeno koncem tohoto roku.
Meghan Markle opět vzbudila vlnu kritiky v britských královských kruzích, když na sociálních sítích zveřejnila snímky ze své nedávné rodinné návštěvy ve Velké Británii. Mezi sdílenými záběry nechyběly ani fotografie jejích dětí či momentky z rodinného sídla Althorp, kde je pohřbena princezna Diana. Podle odborníků šlo o další pokus vévodkyně ze Sussexu připomenout se veřejnosti a maximalizovat svou viditelnost.
Třiapadesátiletý James Haven, bratr slavné herečky Angeliny Jolie, veřejně promluvil o své sexuální orientaci a přihlásil se ke gay komunitě.
Populární hollywoodští herci Zendaya a Tom Holland uspořádali soukromou oslavu své svatby, na kterou pozvali rodinu a nejbližší přátele. Novomanželé si pro tuto výjimečnou událost pronajali luxusní venkovský hotel Beaverbrook v britském hrabství Surrey. Celý pronájem rozlehlého panství nedaleko hercova jihozápadního londýnského domova měl stát více než 670 tisíc dolarů.
Emma Heming Willisová, manželka slavného herce Bruce Willise, nedávno otevřeně promluvila o svých pocitech viny, které prožívala během oslav svých padesátých narozenin. Slavný představitel akčních filmů se v roce 2022 stáhl z veřejného života kvůli vážným zdravotním problémům a o rok později mu byla diagnostikována frontotemporální demence.
Herečka a moderátorka Whoopi Goldbergová se v nedávném rozhovoru pro podcast Keke Palmerové ohlédla za svou bohatou kariérou a odhalila, že jen o fous unikla dvěma svým nejslavnějším filmovým úlohám. Držitelka prestižního ocenění EGOT přiznala, že o ni tvůrci kultovního romantického snímku Duch z roku 1990 zpočátku vůbec nestáli. Když se tehdy dotazovala, proč ji castingoví agenti nezavolali na zkoušky, dostala odpověď, že její účast odmítli ze strachu, že by svou přítomností diváky z filmu vytrhla.
Britský princ Harry čelí dalším komplikacím v souvislosti s nadcházejícími Invictus Games, které se uskuteční v roce 2027 v britském Birminghamu. Vévoda ze Sussexu by si totiž přál, aby ho na této významné sportovní události podpořil jeho otec král Karel III. a stanul po jeho boku.
Královna domácího vaření Martha Stewart se bez zbytečných příkras vyjádřila k novým kulinářským a lifestylovým aktivitám Meghan Markle, které vévodkyně rozjíždí po svém odchodu z britské královské rodiny. Obě ženy se nedávno setkaly na jedné kalifornské večeři, kde spolu prohodily několik slov, avšak Stewart si své kritické hodnocení nechala až pro média.