Na Ukrajině by na jaře příštího roku mohly proběhnout volby hlavy státu. Současný prezident Volodymyr Zelenskyj v současnosti zvažuje všechny plusy a minusy, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba v pátek.
"Neuzavíráme tuhle kapitolu. Ukrajinský prezident se rozhoduje a zvažuje plusy a minusy," řekl Kuleba na pátečním brífinku podle RFE/RL. Ministr zahraničí uvedl, že konání voleb během války s Ruskem by bylo bezprecedentní výzvou.
Zelenskyj v srpnu řekl, že je připraven znovu kandidovat na prezidenta, pokud volby na Ukrajině proběhnou v příštím roce a tou dobou bude nadále trvat válečný stav. Během kampaně v roce 2019 tvrdil, že o druhé funkční období usilovat nehodlá.
"V roce 2024, pokud bude válka pokračovat a pokud se budou konat volby, nikdy v životě neopustím svou zemi. Protože jsem garantem ústavy a budu ji bránit v každém případě," reagoval úřadující ukrajinský prezident na dotaz ohledně další kandidatury.
Lídr válkou zmítané změně upřesnil některé podmínky pro konání voleb. "Volby by měly být na našem území, aby měli možnost volit vojáci, v první linii, proto potřebujeme pozorovatele z celého světa. Chci, aby vše bylo podle zákona, transparentní a demokratické, jako tomu bylo ve volbách, kdy jsem se stal prezidentem," poznamenal.
Hlava státu také prohlásila, že možnost vykonat své volební právo by měli mít také uprchlíci. Zmínila také otázku bezpečnosti v případě ruských útoků.
Zelenskyj se stal prezidentem v dubnu 2019 na pět let, řádný termín voleb tak připadá na jaro příštího roku. Podle průzkumů by nyní úřad s přehledem obhájil. Ukrajinské zákony ovšem zakazují pořádání voleb během válečného stavu, který v zemi aktuálně platí.
Záhadou je pro fanoušky zdravotní stav Sary Sandevy, která během prázdnin odřekla účast ve dvou divadelních představeních na letních scénách. Nikdy jsme se ale nedozvěděli, co přesně jí je. Nyní se herečka a partnerka Jakuba Prachaře alespoň konečně ukázala.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv neudržel jazyk za zuby ani po pondělních jednáních v Bílém domě, kde americký prezident Donald Trump přivítal ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a několik evropských lídrů. Medveděv se opřel především do nich.
V úterý se uskutečnil další důležitý akt před říjnovými sněmovními volbami. Státní volební komise vylosovala čísla pro kandidující subjekty, které se na podzim pokusí získat mandáty v dolní komoře parlamentu.
Nejrůznějších podvodů, které cílí na důvěřivce, je v současnosti opravdu mnoho. Pokud lidé naletí, je jim většinou trapně a málokdo přizná, co se mu přihodilo. Veronika Žilková se ale rozhodla přiznat, že podvodníkům skočila na lep, když si dělala obavy o svou dceru Kordulu.
Palestinské hnutí Hamás souhlasí s posledním návrhem příměří v Pásmu Gazy a propuštěním části rukojmích, uvedl zdroj z Hamásu pro britskou stanici BBC. Návrh egyptských a katarských mediátorů má vycházet z červnového rámce předloženého americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem.
Už pěkných pár dní se šušká o nové lásce v českém šoubyznyse, přičemž předmětem těchto spekulací jsou Jitka Boho a Lukáš Langmajer. Důkazy o jejich vztahu se sice zdají být neprůstřelné, ale modelka stále mlží.
Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, možnost summitu Zelenskyj–Putin a diplomatická přítomnost Evropy u klíčových jednání – to byly hlavní body večerní schůzky v Bílém domě, které se účastnili americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři. Podle Keira Starmera panovala jednota, Emmanuel Macron vyzdvihl ochotu USA spolupracovat. Trump si během večera vyhradil čas na telefonát s ruským vládcem Vladimirem Putinem.
Už i do prvních dvou týdnů nadcházejícího školního roku vidí meteorologové v dlouhodobém výhledu. V tuto chvíli předpokládají, že na přelomu srpna a září budou v Česku panovat nadprůměrné teploty.
Středočeští kriminalisté od odpoledních hodin vyšetřují násilné úmrtí starší ženy v mobilheimu v Ratenicích na Kolínsku. Informoval o tom web novinky.cz. Policie zadržela podezřelého po automobilové nehodě v nedaleké Vrbové Lhotě.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj těsně po 19. hodině středoevropského času dorazil do Bílého domu, s nečekaně vřelým přivítáním na něj čekal americký prezident Donald Trump. Úvodní tisková konference byla poklidná, oba lídři zodpověděli otázky novinářů a asi po pětačtyřiceti minutách se odebrali na jednání bez pozornosti médií.
Ukrajina musí dostat jasné bezpečnostní garance od USA a Evropy, konstatoval premiér Petr Fiala (ODS) po nedělní videokonferenci evropských lídrů, která předcházela dnešní schůzce v Bílém domě, kde americký prezident Donald Trump přivítá ukrajinského protějška Volodymyra Zelenského a několik vybraných evropských státníků.
Jen staří známí se v podstatě sejdou na podzim na zastávkách StarDance Tour. Tančit budou páry z dosavadních řad televizní show, hodnotit je budou zkušení porotci a také moderátorská sestava bude osvědčená. Marek Eben se přesto domnívá, že to bude zase něco nového.