Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným světem, mělo by prvně opustit území Ukrajiny, a ne čekat, až bude poraženo. V rozhovoru pro latinskoamerická média řekl, že už i ruská společnost chápe, že otázka "vnitřního výbuchu" je jen otázkou čau.
Zelenskyj v rozhovoru řekl, že pokud Rusko chce navázat "diplomatický směr" při urovnání války na Ukrajině, mělo by stáhnout své jednotky z okupovaných území, aniž by čekalo, až je Ukrajina osvobodí silou.
"Měli by odejít dříve, než zabijeme mnoho lidí, a vytlačíme je silou. Myslím, že v tom je velký rozdíl. Ano, výsledek je na jedné straně stejný, osvobozujeme naše území. Ale je pro mě velmi důležité jak, jestli ztratíme lidi nebo snížíme ztráty. A záleží na tom, zda jsme připraveni na nějaký dialog," řekl.
"Naši partneři to vidí, a dokonce i skeptické země, například Německo, otevřeně říká: "Věřím, že s Ruskem není o čem mluvit, dokud neopustí (ukrajinské) území"," uvedl Zelenskyj a podotkl, že Německo neříká, "jestli ho Ukrajina neosvobodí", ale "dokud Rusko neodejde".
"Pokud chcete mluvit se mnou a civilizovaným světem, neměli byste čekat, až vás zlikvidují silou. Protože tím, že je vyřadíme silou a použijeme armádu, ztratíme lidi. Čas není problém, vítězství nás neunaví. Ale pokud je vyřadíme silou, až je vytlačíme z našeho území, o čem by s námi měli mluvit? Jaký pak má smysl mluvit?" řekl.
"Myslím, že pak bude Rusko hledat jiné vůdce, kteří budou schopni najít cestu k civilizovanému světu, najít příležitost, aby si lidé sedli promluvili si, protože po tom, co udělali, není nikdo připraven s nimi vést dialog," dodal.
Zelenskyj je přesvědčen, že "jakékoli jiné vedení Ruské federace bude hledat cestu ven z této situace" a podle něj už i ruská společnost chápe, že uvnitř Ruska hrozí "výbuch" a je jen otázkou času, kdy k němu dojde.
Kyjev požaduje okamžité stažení ruských jednotek z ukrajinského území jako jednu z podmínek k dialogu. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na twitteru nedávno uvedl, že dalšími podmínkami jsou finální uznání kolapsu Sovětského svazu a suverenity všech postsovětských zemí, vydání válečných zločinců a strůjců konfliktu, vznik demilitarizované zóny v příhraničí na ruském území či konání mezinárodní konference o ruském jaderném arzenálu.
Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin předtím vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje pro případná mírová jednání. Po Kyjevu například chce, aby se zřekl členství v EU a NATO.
Galuzin v rozhovoru pro TASS, na který upozornil server Meduza, také řekl, že Kyjev musí nejprve zastavit boje a západní země musí přestat s dodávkami zbraní. Pro trvalý mír je podle zástupce ruské diplomacie nutné, aby Ukrajina byla neutrální, zůstala mimo všechny bloky a uznala "novou teritoriální realitu založenou na právu lidí na sebeurčení".
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.