Zelenskyj žádá NATO, aby zavedlo nad Ukrajinou bezletovou zónu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes řekl, že Rusko musí zastavit bombardování ukrajinských měst, než budou moci začít smysluplné rozhovory o příměří. V rozhovoru s agenturou Reuters a stanicí CNN zároveň vyzval členské země Severoatlantické aliance, aby zavedly bezletovou zónu nad jeho zemí a zastavily ruské letectvo. Dodal, že jde o preventivní opatření, jehož cílem není zatáhnout NATO do války s Ruskem.

Volodymyr Zelenskyj

"Nejde o to zatáhnout země NATO do války. Pravda je taková, že všichni jsou do války zataženi už dávno, a rozhodně ne Ukrajinou, ale Ruskem - odehrává se rozsáhlá válka," řekl Zelenskyj.

V době, kdy prezident hovořil s novináři, objevila se zpráva, že ruská raketa zasáhla televizní věž v Kyjevě. Dříve během dne rakety dopadly na centrum východoukrajinského Charkova. "Je nezbytné alespoň přestat bombardovat lidi, jen přestat bombardovat a poté si sednout k vyjednávacímu stolu," řekl Zelenskyj v rozhovoru na adresu Moskvy. Podle agentury Reuters první kolo jednání mezi oběma stranami konfliktu tento týden nepřineslo žádný pokrok.

Zelenskyj dále řekl, že pokud by NATO uzavřelo dveře Ukrajině v její snaze vstoupit do aliance, tak by Kyjev žádal právně závazné bezpečnostní záruky. Ukrajina naléhá, aby NATO urychlilo její vstup do aliance, což je vyhlídka, kterou ostře odmítá Rusko.

"Naši partneři, pokud nejsou připraveni přijmout Ukrajinu do NATO... protože Rusko nechce, aby Ukrajina byla v NATO, by měli vypracovat společné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu," řekl Zelenskyj. "To znamená, že máme svou územní celistvost, že naše hranice jsou chráněny, máme zvláštní vztahy se všemi našimi sousedy, jsme zcela v bezpečí a garanti, kteří nám poskytují bezpečnost, to garantují právně," dodal.

Zatímco Ukrajina stojí na bojišti sama, snaží se přimět Evropu, aby uznala, že její bezpečnost je spojena s bezpečnostní Západu, napsala agentura Reuters. "Pokud Ukrajina padne, pak všichni tito (ruští) vojáci budou na hranicích vašich členských zemí NATO," upozornil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident zároveň poznamenal, že mu americký prezident Joe Biden osobně sdělil, že nyní není čas na zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou, po které volá Kyjev. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová v pondělí uvedla, že Spojené státy takové opatření nepodpoří. Podle ní by tento krok znamenal válku USA s Ruskem.

Podobně se dnes vyjádřil britský premiér Boris Johnson. "Pokud mluvíme o bezletové zóně, tak jsem už i Volodymyru Zelenskému několikrát zopakoval, že důsledkem by bohužel bylo, že by se Británie podílela na sestřelování ruských letadel a zapojila se do přímého boje s Ruskem - to my udělat nemůžeme," řekl Johnson podle serveru Independent.

Dnes si Zelenskyj s Bidenem znovu telefonovali a řešili zvýšení intenzity ruských útoků na místa, kde se nacházejí civilisté. Americký prezident zdůraznil, že Ukrajina může dál počítat s ekonomickou a bezpečnostní podporou Washingtonu a také humanitární pomocí, uvedl poté Bílý dům.

Na otázku, jak dlouho ještě jeho země vydrží ruským silám vzdorovat, Zelenskyj v dnešním rozhovoru s agenturou Reuters a stanicí CNN odpověděl: "My se nedržíme, my bojujeme a náš národ bude bojovat až do konce."

USA žádají od Polska vysvětlení sporu o dodávky zbraní na Ukrajinu

23.09.2023 12:02 Spojené státy požádaly Polsko, aby objasnilo slova svého premiéra Mateusze Morawieckého, který…

Erdoganovi vadí barevný výzdoba OSN, připomíná duhu

23.09.2023 10:25 Někteří diplomaté OSN se domnívali, že Erdogan si zřejmě zaměnil 17 barev spojených s cíli…

Německo by kvůli migraci mohlo obnovit hraniční kontroly

22.09.2023 21:52 Německo zvažuje obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou a Polskem v rámci boje s…

Biden nakonec slíbil Ukrajině poskytnutí střel ATACMS

22.09.2023 20:45 Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že…

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Související:

Nejnovější