Zelenskyj žádá svět o větší podporu Ukrajiny, chce 961 miliard korun

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje od mezinárodních dárců dalších 38 miliard dolarů (961 miliard Kč). Ukrajině mají příští rok pomoct vyrovnat odhadovaný rozpočtový deficit. Zelenskyj to řekl v on-line projevu k fóru, které se sešlo na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) ve Washingtonu.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

"Čím více pomoci Ukrajina nyní dostane, tím dříve skončíme ruskou válku, a tím dříve a spolehlivěji zaručíme, že se tak krutá válka nerozšíří do dalších zemí," řekl ukrajinský prezident.

MMF v pátek schválil Ukrajině dodatečné nouzové financování za 1,3 miliardy dolarů, o které Kyjev žádal. Zemi má pomoct udržet v chodu ekonomiku při trvajícím boji s Ruskem. Světová banka počátkem tohoto měsíce uvedla, že ukrajinská ekonomika zdevastovaná invazí ruských vojsk v letošním roce klesne o 35 procent.

Zelenskyj dnes řekl, že Ukrajina žádá, aby byla vytvořena stálá pracovní skupina, která by jeho zemi poskytovala pomoc. Ukrajina podle něj potřebuje 17 miliard dolarů na přestavbu klíčové infrastruktury, poškozených obytných domů a škol. Dvě miliardy dolarů jsou potřeba na přestavbu energetické infrastruktury, ne méně než pět miliard dolarů na úvěrové limity pro nákup uhlí a plynu. Kyjev také žádá, aby mu MMF poskytl nový úvěrový program za 20 miliard dolarů.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal dnes požádal ministry financí, aby zkonfiskovali zmražená ruská aktiva za stovky miliard dolarů. Západní protiruské sankce by se podle něj měly zesílit. Ukrajina bude potřebovat příští rok 55 miliard dolarů externího financování, řekl Šmyhal.

Ministři financí států skupiny G7 dnes ve Washingtonu na okraji podzimního jednání MMF uvedli, že chtějí Ukrajině poskytovat finanční pomoc i příští rok. Letošní nejnaléhavější finanční potřeby Ukrajiny jsou podle nich pokryty. Kromě vojenské a humanitární podpory už země dostala rozpočtovou podporu ve výši 20,7 miliardy amerických dolarů, celkem je pro ni na letošní rok vyčleněno 33,3 miliardy dolarů. Největším podporovatelem Ukrajiny jsou Spojené státy, z evropských zemí poskytuje nejvíce peněz Německo.

Ukrajina se bez spolupráce se zahraničím spravedlnosti nedočká, říká…

06.12.2022 10:18 Pokud se má dostat spravedlnosti všem obětem údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině,…

Na ruském vojenském letišti hoří zásobník ropy. Možná útočil dron

06.12.2022 10:08 Aktualizováno Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Gubernátor Kurské oblasti Roman…

Rusové podle ukrajinského velení útočí v okolí Bachmutu a Avdijivky

06.12.2022 09:03 Rusko se snaží udržet dobytá území na východě a jihu Ukrajinu, ve směru na Bachmut a Avdijivku…

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Související:

Nejnovější