Železniční průmysl je podle asociace před krizí, většina firem může omezit investice

Český železniční průmysl stojí před krizí, až 60 procent firem může brzy zásadně omezit své investice. Důvodem jsou zvyšující se ceny energií a materiálů, které místy stouply o desítky až stovky procent. Situaci navíc komplikují dlouhodobé zakázky podniků bez inflačních doložek, firmy tak často nejsou schopny rostoucí náklady promítnout do svých cen.

Ilustrační fotografie.

Vyplývá to z informací Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI). Podle ní může mít krize v oboru významný dopad i na hrubý domácí produkt, firmy proto žádají mimořádná opatření.

"Dramatické zvyšování cen vstupních materiálů a energií, které spolu s úzkými místy v dodavatelském řetězci způsobí, že dynamika růstu investic bude výrazně pomalejší a spíše bude stagnovat. Pro některé firmy to však může být až likvidační,“ řekla generální ředitelka asociace Marie Vopálenská. Současný stav na trhu podle ní dopadá nejen na výrobce, ale i jejich subdodavatele a celý dodavatelský řetězec.

Český železniční průmysl a dopravní strojírenství podle asociace fungují převážně prostřednictvím dlouhodobých rámcových smluv. Ty trvají běžně tři až pět let, v některých případech i déle. Ve většině případů přitom podle ACRI podmínky tendrů, z nichž smlouvy vycházejí, neumožnily tzv. cenovou indexaci, která by zohledňovala vývoj nákladů v čase. Firmy tak pracují za fixní ceny.

Situace na trhu energií i komponentů se v posledních měsících dramatický mění. "Navyšování cen zásadních vstupních komodit naprosto mění profitabilitu vyráběných produktů. Nemožnost promítnout tyto cenové skoky alespoň částečně do ceny běžících projektů žene firmy do dluhové pasti, z níž nebude cesta ven," zdůraznila Vopálenská. Připomněla, že ceny průmyslových výrobců v posledních měsících meziročně rostly o 26,8 procenta. Například magnezium nebo frézované díly zdražily o stovky procent, další komponenty o dalších desítky procent.

Železniční průmysl proto chce své dlouhodobé smlouvy navázat na vývoj indexů podle Českého statistického úřadu. Firmy odkazují na příklad z některých evropských zemí, kde tamní vlády vydaly pokyny pro vnitrostátní zadavatele k vyčíslení nároků v dodavatelských smlouvách. K tomu proto asociace požaduje mimořádné opatření v podobě využití institutu "podstatné změny okolností“ do smluv. V takovém případě jde podle tuzemského práva o stav, kdy po uzavření smlouvy se okolnosti změní tak podstatně, že to způsobí hrubý nepoměr mezi jednotlivými stranami kontraktu.

"Neřešení stávající situace způsobí zásadní problémy a v některých případech i existenční potíže celého odvětví s výrazným poklesem výkonnosti. Tato skutečnost bude mít negativní dopady v budoucnosti do HDP ČR, protože podle studie společnosti Deloitte mají podniky sdružené v ACRI dopad na HDP ve výši cca 1,5 procenta,“ doplnila Vopálenská.

Témata: vlaky

Hubáčková předala Fialovi rezignaci. Podle ekologů měla dobrý tým

04.10.2022 17:36 Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dnes předala svou rezignaci premiérovi…

Ministerstvo obrany zaslalo do USA nezávaznou žádost ohledně F-35

04.10.2022 17:29 Ministerstvo obrany v pondělí zaslalo Spojeným státům nezávaznou žádost o nabídku 24 stíhacích…

Zeman přišel se dvěma návrhy na zástupce ombudsmana

04.10.2022 17:24 Prezident Miloš Zeman dnes navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze.…

Ruský nacionalista Dugin podal trestní oznámení na Černochovou

04.10.2022 16:51 Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu…

Energetickou krizi se podaří stabilizovat, míní Fiala. Bezbolestné řešení…

04.10.2022 16:35 Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že se jeho vládě podaří různými kroky stabilizovat současnou situaci…

Fiala se před pražským summitem sejde s britskou premiérkou Trussovou

04.10.2022 15:55 Premiér Petr Fiala (ODS) bude ve čtvrtek jednat v pražské Kramářově vile s britskou premiérkou Liz…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Aktualizováno Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Teplárenské sdružení žádá ministra Síkelu, aby řešil problémy

04.10.2022 14:25 Teplárenské sdružení žádá ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN), aby řešil problémy v…

Zeman slíbil rychlou výměnu ministrů, životní prostředí by měl vést Hladík

04.10.2022 13:48 Prezident Miloš Zeman přislíbil podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), že i s ohledem na…

Policisté z NCOZ zadrželi osm lidí kvůli přidělování bytů v Brně

04.10.2022 13:10 Aktualizováno Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření…

Související:

Nejnovější