Prezident Miloš Zeman bude od pondělí moci omezeně přijímat návštěvy. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) bude přeložen z akutního lůžka na běžné na standardním oddělení, oznámil dnes v tiskové zprávě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke na dotaz ČTK odpověděla, že se prezident přesune na oddělení dlouhodobé péče, kde jsou návštěvy za dodržení protiepidemických opatření možné. Důvodem přesunu je podle ní právě umožnění návštěv.
"Z důvodu umožnění očekávaných návštěv u pana prezidenta je na pondělí 15. listopadu plánováno jeho přemístění na oddělení dlouhodobé péče. Na lůžkách dlouhodobé péče jsou návštěvy možné, pochopitelně za striktního dodržení protiepidemických opatření závazných pro veškeré návštěvy," napsala ČTK Zinke.
Zeman byl 4. listopadu přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní pokoj, konkrétně na rehabilitační oddělení. Rehabilitační lůžka jsou lůžka akutní, vztahoval se na ně tedy zákaz návštěv, který ÚVN oznámila o den dříve kvůli koronavirové epidemii. S kandidátem na nového premiéra Petrem Fialou (ODS) proto v sobotu Zeman jednal videokonferenčně, s dosluhujícím předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) hovořil v pátek po telefonu.
Zeman se v ÚVN léčí od 10. října kvůli zhoršení svého chronického onemocnění. V pátek poskytl rozhovor Frekvenci 1 a veřejně promluvil poprvé od 1. září, kdy v Brně zahájil školní rok.
Podle lékařského konzilia se Zeman nemůže naplno věnovat pracovním povinnostem. Určit prognózu vývoje prezidentova zdravotního stavu je podle něj obtížné, bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo "obtížně léčebně ovlivnitelné". Nezbytná je podle konzilia také spolupráce pacienta.
Chirurg Pavel Pafko, který je rovněž členem konzilia, v pátek serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že Zemanovi zůstává vyživovací sonda do žaludku. Řekl také, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, naznačil, že jde o cirhózu. Podle jeho informací by měl být hospitalizovaný ještě několik týdnů.
Senátní organizační výbor vzal v úterý na vědomí doporučení ústavní komise, aby se nezabýval převodem pravomocí prezidenta, pokud se Zemanův zdravotní stav nezhorší. Komise zároveň doporučila, aby horní komora bezodkladně rozhodla o přenesení prezidentských pravomocí v případě, že Zeman podle posudku lékařů nebude schopen zastávat prezidentský úřad.
Policie v úterý zahájila výslechy zaměstnanců Pražského hradu v souvislosti s prověřováním, zda se před prezidentovou hospitalizací někdo nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci, informoval dnes server iROZHLAS.cz. V úterý byl podle webu na policii vypovídat šéf ochranky prezidenta Martin Baláž, dnes vypovídal ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, ve čtvrtek čeká výslech kancléře Vratislava Mynáře.
Český film asi nemá větší legendu. Jiřina Bohdalová za několik týdnů oslaví půlkulaté 95. narozeniny. Jednoho dne však přijde okamžik, kdy se s ní Česko bude loučit. Slavná herečka je nicméně přesvědčena, že má nesmrtelnost zajištěnou.
I na Slovensku je kauza podezřelého pátečního požáru v Pardubicích velkým tématem. Tamní policie neví o jakékoliv souvislosti události se Slovenskem, kde by momentálně nemělo hrozit jakékoliv nebezpečí.
Vztahy Lukáše Langmajera jsou v poslední době vděčným tématem. Románek s Jitkou Boho je minulostí, momentálně se řeší záchrana manželství. Má známý herec ještě šanci?
Na místě pátečního požáru v Pardubicích pokračuje policejní vyšetřování. Práci již dokončili pyrotechnici, které vystřídali kriminalisté. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. V pátek se dokonce sešla Bezpečnostní rada státu.
Celý svět v pátek zasáhla smutná zpráva. Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris. Reakce na jeho odchod přicházejí i z Česka, kde se loni na slavného akčního herce těšili jeho fanoušci. Nyní už je jasné, že se ho nedočkají.
Američané uvažují o okupaci či blokádě íránského ostrova Charg. Washington se domnívá, že by tak donutil Teherán k opětovnému otevření Hormuzského průlivu. Informoval o tom web Axios, který se odvolává na důvěryhodné zdroje.
Českem od minulého týdne hýbe kauza konce společného podcastu Agáty Hanychové a Ornelly Koktové. S prvně jmenovanou zažil leccos Jaromír Soukup jako její bývalý partner. Není proto divu, že i on se nakonec rozhodl k posledním událostem vyjádřit.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř.
Pavel Nedvěd si umí vybrat. Mnozí mu jistě závidí, že ulovil slovenskou zpěvačku Daru Rolins, se kterou je dokonce zasnoubený. Bývalý fotbalista ale také přispěl k tomu, že se Miroslav Koubek stal trenérem fotbalové reprezentace. Kouč mu důvěru oplácí ještě předtím, než se poprvé koplo do míče.
V Česku se zhruba za týden dočkáme zajímavé meteorologické situace, avizují meteorologové. Očekává se ochlazení, které zvýší pravděpodobnost sněžení na horách a přechodně i ve středních polohách. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Prezident Petr Pavel se v pátek vpodvečer poprvé vyjádřil k probíhajícímu vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie prověřuje událost pro podezření z terorismu. Pavel chce vyčkat na závěry policejního šetření.
Češi ho vnímají především jako moderátora a v poslední době také jako lovce ze show Na lovu. Liboru Boučkovi to ale zřejmě nestačí, protože přijal další velkou pracovní výzvu. Od dubna se na jeho hlas mohou těšit rozhlasoví posluchači.