Zeman by měl v pátek vystoupit ve Sněmovně k rozpočtu

Prezident Miloš Zeman by měl v pátek vystoupit v Poslanecké sněmovně při projednávání návrhu státního rozpočtu na tento rok. Informaci serveru Seznam Zprávy dnes ČTK potvrdila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Miloš Zeman

"Pan prezident prostřednictvím vedoucího kanceláře pana (Vratislava) Mynáře projevil zájem o vystoupení k návrhu rozpočtu. Projednávání rozpočtu je plánováno na pátek a pan prezident by měl vystoupit kolem desáté hodiny," sdělila Pekarová Adamová. Vyjádření Hradu ČTK zjišťuje. Zeman svoji účast ve Sněmovně při projednávání rozpočtu avizoval v nedávném rozhovoru pro pořad FTV Prima Partie Terezie Tománkové.

Prezident i v předchozích letech vystoupil před poslanci při projednávání rozpočtu, i přes podporu vládního návrhu zpravidla opakoval některé své výhrady. Opakovaně třeba prosazuje zrušení daňových výjimek.

Seznam Zprávy napsaly, že ve Sněmovně se dnes odpoledne objevil šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš a člen ochranné služby. Spolu se zaměstnanci Poslanecké sněmovny obhlížel vstup do Sněmovny i možnosti vstupu do sálu. Zeman se pohybuje na vozíku, předchozí dva projevy před poslanci k rozpočtu absolvoval kvůli potížím s nohama vsedě.

Česko zatím nemá schválený rozpočet na tento rok a stát hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Nová vláda Petra Fialy (ODS) se rozhodla návrh předchozího kabinetu přepracovat a předložit nový s nižšími výdaji i nižším schodkem. Minulou středu návrh počítající se schodkem 280 miliard korun schválila. Je to o zhruba 97 miliard Kč méně, než plánoval minulý kabinet Andreje Babiše (ANO). V úvodním kole, které se má uskutečnit v pátek, schvalují poslanci zejména výši příjmů, výdajů a schodku.

Projednávání návrhu rozpočtu by následně mělo pokračovat tak, aby nynější rozpočtové provizorium skončilo nejpozději ke konci března. Do té doby ho musí Sněmovna schválit a podepsat prezident. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Babiš odmítl kritiku ze strany europarlamentní ALDE

29.05.2023 11:22 Expremiér Andrej Babiš (ANO) zareagoval na nejnovější rezoluci europarlamentní frakce ALDE. Aliance…

Nehody zastavily dálnice D1 a D2 ve směru na Brno

29.05.2023 10:45 Aktualizováno Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské…

Klíšťata jsou mimořádně aktivní na celém území ČR, upozornil ČHMÚ

29.05.2023 09:19 Po celém Česku panuje mimořádné riziko napadení klíštětem, upozornil Český hydrometeorologický…

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Související:

Nejnovější