Zeman gratuloval německému prezidentovi ke znovuzvolení

Český prezident Miloš Zeman popřál německému prezidentovi Franku-Walteru Steinmeierovi k dnešnímu znovuzvolení. V dopisu zveřejněném na webových stránkách Pražského hradu označil vztahy mezi Českem a Německem za nejlepší v historii. Steinmeiera dnes podle očekávání do druhého funkčního období převážně reprezentativní funkce jasnou většinou hlasů zvolilo Spolkové shromáždění.

Miloš Zeman

Zeman má se Steinmeierem přátelské vztahy, na které odkázal i v dnešním dopise. "Velmi se těším na naše setkání ještě během mého mandátu, abych Ti mohl pogratulovat osobně," napsal. Zemanův mandát skončí příští rok v březnu. Znovuzvolení a veřejná Steinmeierova popularita jsou podle české hlavy státu jasným důkazem skvělé reprezentace země. "Spolková republika může být právem hrdá na svého prezidenta a mně je ctí, že Tě, milý Franku-Waltře, mohu nazývat svým osobním přítelem," uvedl.

Připomněl opakované návštěvy včetně loňské, kdy Steinmeier uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil jako první německý prezident. "Oba se shodneme, že vztahy mezi našimi zeměmi jsou nejlepší v historii. Je tomu tak i díky silným historickým gestům, mezi které určitě patří i Tvá srpnová návštěva krypty kostela sv. Cyrila a Metoděje," dodal Zeman.

Taková gesta podle Zemana píšou historii a přesahují politiky v čele svých států. "Velmi si vážím vysoké úrovně spolupráce mezi našimi zeměmi, a to nejen v ekonomické a politické oblasti, ale také mezi příhraničními regiony, v otázce výměny studentů nebo v běžných mezilidských kontaktech," dodal Zeman. Důležitost vzájemné spolupráce podle něj zdůraznila i covidová pandemie.

Prezident republiky gratuloval německému prezidentovi

Vážený pane prezidente, milý Franku, 

dovol mi, abych Ti co nejsrdečněji poblahopřál k opětovnému zvolení prezidentem Spolkové republiky Německo. Tvé znovuzvolení a veřejná popularita je jasným důkazem skvělé reprezentace země. Spolková republika může být právem hrdá na svého prezidenta a mně je ctí, že Tě, milý Franku-Waltře, mohu nazývat svým osobním přítelem.

Velmi rád vzpomínám na naše opakovaná setkání, zejména pak na Tvoji poslední návštěvu Prahy v srpnu loňského roku. Oba se shodneme, že vztahy mezi našimi zeměmi jsou nejlepší v historii. Je tomu tak i díky silným historickým gestům, mezi které určitě patří i Tvá srpnová návštěva krypty kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Výše uvedená gesta totiž píšou historií a přesahují nás jako politiky v čele svých států.

Velmi si vážím vysoké úrovně spolupráce mezi našimi zeměmi, a to nejen v ekonomické a politické oblasti, ale také mezi příhraničními regiony, v otázce výměny studentů nebo v běžných mezilidských kontaktech. Pandemie koronaviru navíc jasně ukázala, jak je vzájemná spolupráce důležitá. Věřím, že to nejhorší již máme za sebou a postupně se začneme vracet k našemu dřívějšímu způsobu života.

Milý Franku-Waltře, velmi se těším na naše setkání ještě během mého mandátu, abych Ti mohl pogratulovat osobně. Přijmi prosím ode mě závěrem ještě jednou upřímnou gratulaci a přání pevného zdraví a hodně úspěchů v Tvém soukromém i profesním životě.

S úctou

Miloš

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější