Zeman jmenoval do bankovní rady ČNB Procházku a Kubíčka

Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se od 13. února stanou dosavadní ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) a koordinátor Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček. Ke stejnému dni se dosavadní člen rady Jan Frait stane viceguvernérem. Všechny dnes jmenoval prezident Miloš Zeman.

Miloš Zeman

Procházka a Kubíček nahradí dosavadního viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým končí šestileté funkční období.

Zeman při jmenování členů bankovní rady uvedl, že kromě stanovování úrokových sazeb a zajišťování kurzu koruny je v boji proti inflaci třeba zodpovědná fiskální politika. Apeloval proto na bankovní radu, aby intenzivně spolupracovala s vládou. "Vládu, zejména pak ministerstvo financí je zapotřebí přesvědčit, že vedle silné koruny je dalším protiinflačním faktorem nízký deficit rozpočtu," řekl Zeman. Podle něj mohou v této záležitosti využít svých zkušeností právě Kubíček a Procházka.

Guvernér ČNB Aleš Michl po jmenování nových členů bankovní rady označil dosažení stabilní míry inflace za hlavní cíl rady. Očekává, že se inflace začne snižovat na jaře 2023. "Nyní mohu prohlásit, že naše prognóza očekává, že za rok a půl bude obnovena cenová stabilita," uvedl.

Třiačtyřicetiletý Procházka v minulosti působil jako hlavní ekonom společnosti Cyrrus. V čele EGAP je od roku 2012, od stejného roku je rovněž předsedou představenstva pivovaru Budějovický Budvar. V minulosti pracoval i jako člen NERV, v nynější radě je jejím koordinátorem.

Šestačtyřicetiletý Kubíček byl v letech 2007 až 2013 poradcem tehdejšího viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Od roku 2018 působí v Národní rozpočtové radě, kde byl nejprve hlavním analytikem, letos se stal ředitelem úřadu Národní rozpočtové rady. Vyučuje také na pražské Vysoké škole ekonomické.

Už před dnešním jmenováním bylo zřejmé, že ani jeden z končících členů bankovní rady nebude ve funkci pokračovat. Dědek končí druhé funkční období a podle zákona o ČNB nemůže být znovu jmenován. Mora sice plní teprve první šestiletý mandát, letos na podzim ale dal najevo, že podruhé se o místo v bankovní radě ucházet nechce.

Sedmičlenná bankovní rada se v posledním roce téměř úplně obměnila. K začátku července jmenoval Zeman novým guvernérem Michla, který nahradil Jiřího Rusnoka. Současně s Michlem byli jmenováni viceguvernérka Eva Zamrazilová a členové rady Karina Kubelková a Jan Frait. Posledním členem rady ještě z Rusnokova období zůstává Tomáš Holub, jehož mandát vyprší v prosinci 2024.

Dnešní Zemanovo rozhodnutí by nemělo změnit rozložení sil mezi stoupenci a odpůrci další měnové restrikce v bankovní radě. Od jmenování Michla převažovali příznivci stability úrokových sazeb, pro další zvyšování byli pouze Mora s Holubem. Po únorové obměně tak stále bude mít Michlovo křídlo většinu.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Analytici: Noví členové rady ČNB její měnovou politiku nezmění

Noví členové bankovní rady České národní banky Jan Procházka a Jan Kubíček nezmění její měnovou politiku. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Výhled na další politiku centrální banky tak podle nich zůstává stejný jako dosud, úrokové sazby v nejbližší době budou dál na současné úrovni.

Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se od 13. února stanou dosavadní ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) a koordinátor Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček. Ke stejnému dni se dosavadní člen rady Jan Frait stane viceguvernérem. Všechny dnes jmenoval prezident Miloš Zeman. Procházka a Kubíček nahradí dosavadního viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým končí šestileté funkční období.

"Na vliv dvou nových členů rady si budeme muset počkat podle jejich vyjádření a hlasování. Osobně bych počítal spíše s pokračováním dosavadního kurzu měnové politiky, tj. preference devizového kurzu jako nástroje proti inflaci a stabilních úrokových sazeb," řekl ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil názory dvou nových členů bankovní rady na měnovou politiky nezná, ovšem předpokládá, že budou v souladu s těmi, které zastává prezident Miloš Zeman. "V současné situaci tak patrně nebudou příznivci zvyšování úrokových sazeb a inflační vlnu budou ochotni tolerovat v naději, že pomine i bez dalšího zpřísnění měnové politiky. I kdyby ovšem měli názor opačný, na rozložení sil v bankovní radě by to zřejmě beztak mnoho nezměnilo, jelikož v ní budou většinu tvořit čtyři členové, kteří tuto vyčkávací politiku razili doposud," dodal.

Názorově budou oba noví členové patrně blízcí současné nové bankovní radě, takže současný trend politiky ČNB nastolený novou bankovní radou by měl pokračovat, uvedl i analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Volbu nových radních bude podle něj trh vnímat vesměs pozitivně. Jmenování nových členů rady dnes nevyvolalo na trzích větší reakci, doplnil analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen.

Prezident Zeman se při jmenování Procházky a Kubíčka vyslovil pro to, aby se úrokové sazby ČNB dále nezvyšovaly, takže je zřejmé, že posledním 'jestřábem' bankovní rady zůstane od února Tomáš Holub, řekl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jména nových radních nejsou podle něj z hlediska trhu příliš zásadní, protože jejich jmenování prakticky nemá šanci změnit aktuální nastavení přístupu k měnové politice ČNB. "Naopak, nynější přístup ještě utvrdí," podotkl.

Nadále je podle něj potřeba počítat s politikou udržování základní sazby na úrovni sedmi procent a se zahájením jejího pozvolného snižování nejdříve ve druhé polovině roku 2023. "A to vše při pokračující deklarované připravenosti centrální banky intervenovat na devizovém trhu v případě potřeby za stabilizaci a posílení koruny," uzavřel.

Témata: Miloš Zeman | ČNB

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější