Zeman jmenoval do bankovní rady ČNB Procházku a Kubíčka

Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se od 13. února stanou dosavadní ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) a koordinátor Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček. Ke stejnému dni se dosavadní člen rady Jan Frait stane viceguvernérem. Všechny dnes jmenoval prezident Miloš Zeman.

Miloš Zeman

Procházka a Kubíček nahradí dosavadního viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým končí šestileté funkční období.

Zeman při jmenování členů bankovní rady uvedl, že kromě stanovování úrokových sazeb a zajišťování kurzu koruny je v boji proti inflaci třeba zodpovědná fiskální politika. Apeloval proto na bankovní radu, aby intenzivně spolupracovala s vládou. "Vládu, zejména pak ministerstvo financí je zapotřebí přesvědčit, že vedle silné koruny je dalším protiinflačním faktorem nízký deficit rozpočtu," řekl Zeman. Podle něj mohou v této záležitosti využít svých zkušeností právě Kubíček a Procházka.

Guvernér ČNB Aleš Michl po jmenování nových členů bankovní rady označil dosažení stabilní míry inflace za hlavní cíl rady. Očekává, že se inflace začne snižovat na jaře 2023. "Nyní mohu prohlásit, že naše prognóza očekává, že za rok a půl bude obnovena cenová stabilita," uvedl.

Třiačtyřicetiletý Procházka v minulosti působil jako hlavní ekonom společnosti Cyrrus. V čele EGAP je od roku 2012, od stejného roku je rovněž předsedou představenstva pivovaru Budějovický Budvar. V minulosti pracoval i jako člen NERV, v nynější radě je jejím koordinátorem.

Šestačtyřicetiletý Kubíček byl v letech 2007 až 2013 poradcem tehdejšího viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Od roku 2018 působí v Národní rozpočtové radě, kde byl nejprve hlavním analytikem, letos se stal ředitelem úřadu Národní rozpočtové rady. Vyučuje také na pražské Vysoké škole ekonomické.

Už před dnešním jmenováním bylo zřejmé, že ani jeden z končících členů bankovní rady nebude ve funkci pokračovat. Dědek končí druhé funkční období a podle zákona o ČNB nemůže být znovu jmenován. Mora sice plní teprve první šestiletý mandát, letos na podzim ale dal najevo, že podruhé se o místo v bankovní radě ucházet nechce.

Sedmičlenná bankovní rada se v posledním roce téměř úplně obměnila. K začátku července jmenoval Zeman novým guvernérem Michla, který nahradil Jiřího Rusnoka. Současně s Michlem byli jmenováni viceguvernérka Eva Zamrazilová a členové rady Karina Kubelková a Jan Frait. Posledním členem rady ještě z Rusnokova období zůstává Tomáš Holub, jehož mandát vyprší v prosinci 2024.

Dnešní Zemanovo rozhodnutí by nemělo změnit rozložení sil mezi stoupenci a odpůrci další měnové restrikce v bankovní radě. Od jmenování Michla převažovali příznivci stability úrokových sazeb, pro další zvyšování byli pouze Mora s Holubem. Po únorové obměně tak stále bude mít Michlovo křídlo většinu.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Analytici: Noví členové rady ČNB její měnovou politiku nezmění

Noví členové bankovní rady České národní banky Jan Procházka a Jan Kubíček nezmění její měnovou politiku. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Výhled na další politiku centrální banky tak podle nich zůstává stejný jako dosud, úrokové sazby v nejbližší době budou dál na současné úrovni.

Novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) se od 13. února stanou dosavadní ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) a koordinátor Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka a vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady Jan Kubíček. Ke stejnému dni se dosavadní člen rady Jan Frait stane viceguvernérem. Všechny dnes jmenoval prezident Miloš Zeman. Procházka a Kubíček nahradí dosavadního viceguvernéra Marka Moru a člena rady Oldřicha Dědka, kterým končí šestileté funkční období.

"Na vliv dvou nových členů rady si budeme muset počkat podle jejich vyjádření a hlasování. Osobně bych počítal spíše s pokračováním dosavadního kurzu měnové politiky, tj. preference devizového kurzu jako nástroje proti inflaci a stabilních úrokových sazeb," řekl ČTK analytik společnosti Deloitte David Marek.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil názory dvou nových členů bankovní rady na měnovou politiky nezná, ovšem předpokládá, že budou v souladu s těmi, které zastává prezident Miloš Zeman. "V současné situaci tak patrně nebudou příznivci zvyšování úrokových sazeb a inflační vlnu budou ochotni tolerovat v naději, že pomine i bez dalšího zpřísnění měnové politiky. I kdyby ovšem měli názor opačný, na rozložení sil v bankovní radě by to zřejmě beztak mnoho nezměnilo, jelikož v ní budou většinu tvořit čtyři členové, kteří tuto vyčkávací politiku razili doposud," dodal.

Názorově budou oba noví členové patrně blízcí současné nové bankovní radě, takže současný trend politiky ČNB nastolený novou bankovní radou by měl pokračovat, uvedl i analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Volbu nových radních bude podle něj trh vnímat vesměs pozitivně. Jmenování nových členů rady dnes nevyvolalo na trzích větší reakci, doplnil analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen.

Prezident Zeman se při jmenování Procházky a Kubíčka vyslovil pro to, aby se úrokové sazby ČNB dále nezvyšovaly, takže je zřejmé, že posledním 'jestřábem' bankovní rady zůstane od února Tomáš Holub, řekl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jména nových radních nejsou podle něj z hlediska trhu příliš zásadní, protože jejich jmenování prakticky nemá šanci změnit aktuální nastavení přístupu k měnové politice ČNB. "Naopak, nynější přístup ještě utvrdí," podotkl.

Nadále je podle něj potřeba počítat s politikou udržování základní sazby na úrovni sedmi procent a se zahájením jejího pozvolného snižování nejdříve ve druhé polovině roku 2023. "A to vše při pokračující deklarované připravenosti centrální banky intervenovat na devizovém trhu v případě potřeby za stabilizaci a posílení koruny," uzavřel.

Témata: Miloš Zeman | ČNB

Marek Prchal a Andrej Babiš po deseti letech ukončili spolupráci

01.02.2023 16:37 Marketér Marek Prchal a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ukončili spolupráci, která trvala deset…

Obavy covidu opadly. Třetina lidí se bojí války, ukázal průzkum

01.02.2023 16:05 Obavy z nějaké hrozby pociťovalo na konci loňského roku 60 procent Čechů. Nejčastěji se báli války,…

Kontroly na hranicích se Slovenskem skončí v noci na 5. února

01.02.2023 15:12 V noci na 5. února skončí stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích. Česko je kvůli…

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun

01.02.2023 14:14 Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Dnes o tom informovalo ministerstvo…

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat

01.02.2023 13:44 Dosluhující prezident Miloš Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem setkat.…

Pavel: Čína není přátelskou zemí a není kompatibilní s demokraciemi

01.02.2023 13:15 Čína podle příštího českého prezidenta Petra Pavla není přátelskou zemí a není kompatibilní se…

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

01.02.2023 12:45 Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v…

Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

01.02.2023 12:35 Aktualizováno Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán.…

Nečas dostal za lživou výpověď ve prospěch manželky roční podmínku

01.02.2023 11:05 Za lživou výpověď ve prospěch manželky Jany (dříve Nagyové) uložil dnes soud bývalému premiérovi…

Na silnicích šlo o nejtragičtější leden za posledních 11 let

31.01.2023 16:46 Letošní leden byl na silnicích nejtragičtějším prvním měsícem za posledních 11 let. Při nehodách…

Související:

Nejnovější