Zeman jmenoval necelou padesátku nových soudců, dva z nich odmítl

Necelou padesátku nových soudců jmenoval dnes na Pražském hradě prezident Miloš Zeman. Z původního seznamu schváleného vládou odmítl jmenovat na post soudců podle očekávání dosavadní státní zástupce Marka Bodláka a Petra Babku. Noví soudci zamíří na soudy v hlavním městě, na severní Moravě a ve Slezsku.

Miloš Zeman

Zeman při projevu k soudcům řekl, že nejmenoval dva z navržených, jejich jména nezmínil. Poznamenal, že je "dohnaly staré hříchy". "V obou případech se jednalo o státní zástupce, kteří zatoužili býti soudci. Jeden z nich se velmi aktivně angažoval ve známém procesu s (bývalou ministryní obrany) Vlastou Parkanovou, myslím si, že nemusím nic dodávat. Ten druhý státní zástupce byl veřejně pokárán rozsudkem Nejvyššího soudu," řekl Zeman. Podle prezidenta by měl "jakýkoli uchazeč o jakoukoli funkci" vstupovat do této funkce s čistým štítem.

Bodlák působí v pražském vrchním státním zastupitelství, kde řídí odbor závažné hospodářské a finanční kriminality. Pražský hrad již dříve uvedl, že odmítnutí ho jmenovat souvisí s případem Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09). Kauzu CASA nicméně nedozoroval Bodlák, ale jeho kolega Jan Kořán. Bodlák nedávno zamítl prezidentův podnět na prověření možné sabotáže při loňské Zemanově hospitalizaci. Jeho domovské státní zastupitelství také řeší případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány.

Babka pracuje na Krajském státním zastupitelství v Hradci Králové. Zeman mu vytýká kritiku Nejvyššího soudu v případu vývozu torz bývalých vojenských raket.

Unie státních zástupců v září označila za nepřijatelné, aby důvodem pro nejmenování soudce bylo to, že kandidát vykonával působnost státního zástupce, či dosavadní funkční zařazení kandidáta v justiční soustavě. "V demokratickém prvním státě však nelze tolerovat osobně motivované, účelové jednání prezidenta republiky, kterému ústava svěřila jmenování soudců na návrh vlády," napsalo stavovské sdružení.

Nová vlna jmenování soudců se týká výhradně hlavního města a severní Moravy a Slezska. Na pražské obvodní soudy mělo podle vládou schváleného návrhu zamířit 31 nováčků včetně Bodláka a Babky, zbytek k okresním soudům spadajícím pod Krajský soud v Ostravě.

Mezi kandidáty tradičně převažují ženy, je jich 35. Z deseti dosavadních advokátů jich bude sedm soudit u okresních soudů na severu Moravy, tři v Praze. Mezi ostatními jmenovanými jsou převážně dosavadní asistenti soudců, dále tři justiční čekatelé a jedna personalistka České správy sociálního zabezpečení, která dříve pracovala na ministerstvu spravedlnosti v oddělení justičního dohledu.

Témata: Miloš Zeman | soudy

Policie a Praha 10 řešily obsazení prázdného domu ve Strašnicích squattery

26.11.2022 18:28 Aktualizováno Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v…

V Krkonoších už se poprvé lyžovalo v nové zimní sezoně

26.11.2022 15:35 První lyžaři v nové zimní sezoně si dnes mohli vyzkoušet část sjezdovky Anděl na Černé hoře. V…

Zákon o volbě prezidenta by se mohl změnit, připustil to Rakušan

26.11.2022 12:50 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce po volbách sejít se svými podřízenými ohledně změn v…

Šéf NKÚ: Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí

26.11.2022 10:28 Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí. Až k ní přistoupí, bude tato…

Exekutoři průměrně vymáhají od jedné osoby skoro půl milionu korun

26.11.2022 08:10 Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor,…

Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta. Podle…

25.11.2022 17:52 Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta, jen vakcíny proti covidu-19.…

Prezidentské volby se zúčastní devět kandidátů. 12 uchazečů vnitro zamítlo

25.11.2022 17:18 Aktualizováno Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které dnes k volbám zaregistrovalo…

Při obřím zátahu zatkla policie v deseti zemích včetně Česka 44 lidí

25.11.2022 16:10 Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí…

Česká pošta bude garantovat doručení před Vánoci pro balíky podané do 21.…

25.11.2022 15:41 Česká pošta bude letos zaručovat doručení balíku do Štědrého dne, pokud bude podaný nejpozději 21.…

Babiš se zatím bude vyhýbat debatám. Ještě neví, co bude v lednu

25.11.2022 14:27 Aktualizováno Předseda opozičního hnutí ANO a uchazeč o post hlavy státu Andrej Babiš se do konce roku nezúčastní…

Související:

Nejnovější