Novým ústavním soudcem by se mohl stát brněnský advokát Petr Poledník. Žádost o souhlas s jeho jmenováním doručila prezidentská kancelář do Senátu na konci března. Upozornila na to dnes Česká televize (ČT). Ústavní soud je personálně oslabený po loňském odchodu soudkyně Kateřiny Šimáčkové k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Senát by o jejím nástupci mohl rozhodnout do letošního léta. Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského mrzí, že prezident Miloš Zeman na volné místo nenavrhl ženu. S Poledníkem se dnes ČTK nepodařilo spojit.
U soudu je nyní obsazeno 14 z 15 míst, v sestavě zůstala jediná žena, a to Milada Tomková. "Pana doktora Poledníka osobně neznám, nevím, zda se ve své dosavadní profesní kariéře věnoval ústavnímu právu, ani zda v této oblasti za sebou má nějakou publikační činnost. Předpokládám ovšem, že tyto otázky budou předmětem ‚screeningu‘ při projednávání jeho nominace Senátem Parlamentu České republiky," uvedl Rychetský na dotaz ČTK.
"Velice mne však mrzí, že pan prezident nenominoval na uvolněné místo u Ústavního soudu ženu, přičemž v právnické veřejnosti je nepochybně celá řada kvalitních žen. Nejeví se mi jako optimální situace, kdy mezi 15 soudci Ústavního soudu bude pouze jedna žena," doplnil předseda soudu.
Bývalý místopředseda České advokátní komory Poledník, který tuto funkci zastával v letech 2005 až 2021, je stále členem představenstva této profesní organizace. Působí mimo jiné u rozhodčích soudů při Hospodářské a Agrární komoře a Slovenské obchodní a průmyslové komoře. Je také členem rozkladové komise antimonopolního úřadu pro veřejné zakázky, uvádí se v žádosti.
Sedmdesátiletý Poledník v advokacii působí od roku 1976 po absolvování Právnické fakulty nynější Masarykovy univerzity v Brně. Nemá specializaci, ale zvýšený zájem věnuje trestnímu právu. Je také členem Slovenské advokátní komory. "Složení soudcovského sboru by mohl obohatit jako odborník z aplikační praxe bez úzkého zaměření," uvedl v žádosti prezident Zeman.
S Poledníkem se dnes ČTK nepodařilo spojit, podle dostupných informací se účastní advokátských zkoušek. „Důležité je si uvědomit, že advokát poskytuje právní služby. To totiž znamená, že advokacie má pomáhat. Nikoliv tak, že advokát zneužívá své postavení k tomu, aby pomáhal především sám sobě, ale aby pomáhal potřebným,“ uvedl před časem Poledník podle Advokátního deníku.
Nového soudce či soudkyni navrhuje hlava státu. Ke jmenování potřebuje získat souhlas Senátu. Horní komora o tom bude rozhodovat v tajných volbách. Poledník se předtím bude moci představit senátorům například na jednání ústavně-právního výboru.
Hrad už dříve uvedl, že s nominací na uvolněné místo po Šimáčkové počká na nového ministra spravedlnosti, kterým je od loňského prosince brněnský právník Pavel Blažek (ODS).
Zatím poslední nominaci na ústavního soudce Senát schvaloval předloni v lednu. Jeho souhlas získal tehdejší předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Obsadil mezi ústavními soudci místo po Janu Musilovi, který v roce 2019 rezignoval ze zdravotních důvodů. Šámala v čele Nejvyššího soudu nahradil Petr Angyalossy.
Veterináře v Česku momentálně zaměstnává zejména ptačí chřipka, která se za poslední dny potvrdila hned na několika místech. Špatné zprávy ale přicházejí i z Kroměřížska, kde se u uhynulého zvířete potvrdila nemoc, která je potenciálně přenosná na člověka. Informoval o tom Český rozhlas.
Martin Dejdar letos oslavil kulaté 60. narozeniny, z čehož už je tak nějak patrné, že v životě prožil leccos. V aktuálním rozhovoru si známý herec postěžoval na nedostatek respektu ze strany mladší generace. Co přesně mu vadí?
Meteorologická zima sice začne až prvního prosincového dne, ale v Česku se řádně ochladilo už v těchto dnech. Výraznější oteplení se navíc do konce probíhajícího týdne neočekává, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nevyřízené účty mezi Jaromírem Soukupem a jednou z jeho bývalých partnerek opět vyplouvají na povrch. Eva Feuereislová nadále požaduje po podnikateli částku ve výši, která se blíží cifře 200 tisíc korun.
Pražský hrad se až jako druhý vyjádřil ke čtvrtečnímu jednání prezidenta Petra Pavla se šéfem Motoristů Petrem Macinkou. Podle prezidentské kanceláře byly hlavním tématem nominace strany vedené Macinkou na ministry v rodící se vládě Andreje Babiše (ANO).
Exprezident Miloš Zeman od tohoto týdne opět úřaduje ve své kanceláři. Bývalá hlava státu se v posledních týdnech potýkala se zdravím, musela dokonce na operaci. Už o uplynulém víkendu se však Zeman zúčastnil posledního rozloučení s kardinálem Dominikem Dukou.
Karel Šíp je se Všechnopárty na obrazovkách už dvacet let, ale podle dostupných informací ještě není rozhodnuto o jeho pokračování po Novém roce. Mohou mu snad zavařit zdánlivě nevhodné vtipy v televizní talk show?
Kriminalisté i drážní inspektoři od rána vyšetřují čtvrteční srážku dvou vlaků na jihu Čech, která si vyžádala desítky zraněných. Policie již zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání obecného ohrožení. Podle předběžných informací projel rychlík návěstidlo v poloze stůj.
Během svátečního pondělí 17. listopadu se možná dopsala poslední kapitola historie populární tuzemské kapely J.A.R. Hudebníci totiž odehráli tradiční pražský koncert, na kterém nechyběl ani Dan Bárta. Už dříve ale formace naznačila, že její budoucnost je nejistá.
Nejen moderátory, ale i porotce si z pravidelných účastníků StarDance oblíbili televizní diváci. Však si vzpomeňte, jak je rozladilo, když Česká televize odstavila populárního Zdeňka Chlopčíka. Teď ale i Tatiana Drexler naznačila, že její pokračování v show není jasné.
Každou zprávu o vývoji zdravotního stavu Patrika Hezuckého teď fanoušci ocení. Možná ani nečekali, že po úterní absenci ve vysílání se ve středu ozve jeho hlas v přímém přenosu Evropy 2. Co měl moderátor na srdci?
Český šoubyznys není jen o šťastných zprávách, například o svatbách či porodech. Dochází i na rozvody. Podle nejnovějších informací se už definitivně dopsala poslední kapitola manželství známého kuchaře Radka Kašpárka.